You are here

پای سخن دوست / ۵۱

 

س: سلام. من انجیل را چه به فارسی و چه به انگلیسی خوانده‌ام اما سؤالاتی در ذهن دارم که خوشحال می‌شوم به آنها پاسخ بدهید. خواهشمندم در مورد تفاوت اناجیل قدری توضیح دهید. چرا اناجیل این‌قدر با هم متفاوتند؟ آیا عیسی مسیح تعالیم دینی جدیدی برای بشر به ارمغان آورد؟ سؤال دیگر اینکه چرا عیسی مسیح در انجیل مرقس ۷‏:‏۲۷ به آن زن محتاج چنین پاسخ می‌دهد؟ آیا به‌نظر شما نحوۀ بیان عیسی مسیح نسبت به این زن توهین‌آمیز نیست؟

ج: برادر یا خواهر گرامی،

خوشحالیم که انجیل را هم به فارسی و هم به انگلیسی مطالعه کرده‌اید. این نشان‌دهندۀ علاقه و دقت نظر شما است. خیلی کوتاه به چند نکته اشاره می‌کنیم. اول اینکه هر یک از نویسندگان اناجیل با الهام از روح خدا شرح تولد، زندگی، تعالیم و مرگ و قیام عیسی مسیح را از دیدگاه الهیاتی خاص خود و برای مخاطبین خاصی نوشتند. مثلاً مخاطبین مرقس که از لحاظ حجم کوتاه‌تر از سایر اناجیل است، مسیحیان رومی هستند که طرز فکر و نگرش رومی داشتند. پس مرقس به شرح جزئیات شریعت، آداب و رسوم و اسامیِ یهودی نمی‌پردازد و به‌قول خودمان سر اصل مطلب می‌رود و شرح ماوقع را در آن حد می‌نویسد که لازم است. اما متی که نویسنده‌ای یهودی و آشنا با یهودیت است و مخاطبینش یهودیانند لازم می‌بیند که ارتباط عیسای ناصری را با یهودیت و کتب مقدس به‌وضوح شرح دهد تا برای یهودیان کاملاً آشکار شود که این عیسی همان مسیح یا ماشیح و پسر داوود است که قرن‌ها در انتظار ظهور او بودند و انبیای‌شان در کتب مقدس وعدۀ ظهور او را داده بودند. پس می‌بینید که بین نحوۀ نگرش و نگارش نویسندگان تفاوت هست، اما اصل مطلب و منظور و مقصود نویسندگان یکی است. اما همان‌طور که خودتان نیز دیده‌اید، در هر چهار انجیل به واقعۀ معجزه‌آسای تولد مسیح اشاره شده است. لطفاً دقت داشته باشید که هدف اناجیل شرح واقعیت است نه خوب جلوه دادن مسائل و آن‌هم طوری که خوشایند خوانندگان باشد! دیگر آنکه باید وقایع اناجیل را در چارچوبِ متن و زمینۀ خودشان درک کنیم. مثلاً آنجا که عیسی به آن زن می‌گوید که شایسته نیست نان فرزندان را جلوی سگان بیاندازیم، در واقع از یک ضرب‌المثل رایج استفاده می‌کند و قصدش به‌هیچ عنوان توهین به آن زن نیست بلکه آزمودن ایمان او است. لطفاً همان‌طور که به آزمون توجه کرده‌اید به پاداش آن نیز توجه کنید. عیسی در پایان به آن زن چه می‌گوید؟ می‌فرماید: «ای زن، ایمان تو عظیم است! خواهش تو برآورده شود!» پس باید کلام خدا را با دقت بیشتر و به‌طور کامل بخوانیم و از خدا نیز بخواهیم از طریق کلامش با ما سخن بگوید. همان‌طور که خودتان نیز خیلی به‌درستی ذکر کرده‌اید، اناجیل تعلیمات دینی نیستند بلکه شرح ورود خدا به زندگی ما انسان‌های خاکی‌اند. خدایی که در عهدعتیق بر قوم یهود ظاهر شد و با آنها عهد بست در عهدجدید در جسم پسرش عیسای مسیح بر ما ظاهر شده است. در واقع کتاب‌مقدس داستان خدا است و اناجیل نقطۀ اوج آنند. عیسای مسیح نیامد تا تعلیمات دینی جدید به انسان بدهد چرا که این تعالیم به‌طور کامل در شریعت یهود مکتوب و مدون بود، بلکه او آمد تا با زندگی، تعالیم، رنج، و مرگ و قیام و تمام موجودیتش به ما بگوید که خدا کیست. او تجسم خدا بود. یکی از اسامی بسیار زیبای مسیح عمانوئیل است یعنی خدا با ما. دوست گرامی، دعای ما این است که شما نیز بتوانید با ذهن و قلبی باز و با فروتنی و خضوع با عمانوئیل ملاقات کنید.

س: به‌نام مهربانترين مهربانان. با درودهای فراوان، چند پرسش از عزیزان داشتم: آیا حضرت عیسی خداوند است یا پسر خدا؟ آیا غسل تعمید را می‌توان زیر دوش گرفت؟ آیا عرفان در مسیحیت معنایی دارد؟ آیا می‌توان در خفا مسیحی شد؟ آیا می‌توانم مسیحی شوم ولی بنا بر مصالحی همسرم مسلمان باشد؟

ج: دوست عزیز،

سلام. از تماس‌ و ارسال سؤالات‌تان بسیار متشکریم. قبل از هر چیز خدا را شکر می‌کنیم که در پی کشف حقیقت و شناخت عیسای مسیح هستید. اگر به بخش تعالیم اساسی مسیحی بروید و از جستجوگر سایت به فارسی استفاده کنید در ارتباط با اکثر سؤالاتی که مطرح کرده‌اید مطالب مفید و جامعی خواهید یافت که پاسخگوی سؤالات‌تان در مورد ایمان مسیحی و شخصیت عیسی مسیح خواهد بود.

و اما مسئلۀ تعمید. تعمید بنا به فرمایش مسیح نمادی است از اطاعت ایماندار مسیحی. شما با ایمان به مسیح پسر خدا و مرگ او بر صلیب و نیز قیامش از مردگان نجات و رستگاری از گناهان را خواهید یافت و در تعمید با اطاعت از فرمان مسیح سرسپردگی خود را به خدا اعلام خواهید کرد. حال این‌که در آب فرو بروید و یا در دوش حمام، این به مصلحت و صلاحدید کلیسا و شرایط شما بستگی دارد. مطمئن هستیم خداوند و ایماندارانش در این زمینه شما را یاری خواهند کرد. در رابطه با همسرتان، ایمان مسیحی امری فردی است که با آگاهی و تصمیم فردی نیز انجام می‌شود. اگر همسرتان نیز به حقیقت مسیح و نجات و محبتی که خدا از طریق او بر انسان عنایت فرموده آگاه و واقف شوند و بدان ایمان بیاورند مسلماً خداوند راه را برای ایشان نیز هموار خواهد ساخت و اگر تمایلی به ایمان آوردن نداشته باشند باز خود مختارند و شما می‌توانید برای ایشان دعا کنید. ما نیز برای‌تان دعا می‌کنیم.

س: با سلام. برای من قابل قبول است که حضرت مسیح بتواند کسی را که از او کمک می‌خواهد شفا دهد اما آیا هر کسی که شفا دهد با این کار خدا می‌شود؟! خیلی از پیامبران دیگر نیز شفا می‌دادند. آیا همه آنها خدا هستند؟ با تشکر ف... از تهران

ج: دوست عزیز،

خوشحالیم که نظرتان را برای ما فرستادید. همان‌طور که خودتان نیز اشاره کرده‌اید هر کسی که مردم را شفا دهد خدا نیست، چرا که خدا منبع شفا است و ایمان انسان‌ها وسیله‌ای برای ظهور شفا. ما نیز عیسی مسیح را صرفاً به‌خاطر معجزاتی که به ظهور رسانْد خداوند نمی‌دانیم. نقطۀ آغاز شناخت مسیح برای ما مسیحیان کلام خدا، شهادت انبیا و پیامبران و در نهایت تولد معجزه‌آسای مسیح، شخصیت بی‌مانند، زندگی، تعالیم، معجزات و مرگ و قیام او از مردگان است. معجزات مسیح نه فقط جاری شدن قدرت خدا برای شفا بلکه مهر تأییدی است بر شخصیت و موجودیت مسیح. هیچ نبی یا پیامبری در طول تاریخ بشر خود را با خدا یکی و هم‌ذات نخوانده مگر مسیح. هیچ‌کس در طول تاریخ بشر به خود این جرأت را نداده که بگوید «من و پدر یکی هستیم» (انجیل یوحنا ۱۰‏:‌۳۰)، یا این‌که «هرکه مرا دیده پدر را دیده است» (انجیل یوحنا ۱۴‏:‌۹). به همین‌صورت هیچ‌کس در طول تاریخ بشر مثل مسیح بی‌گناه و مقدس نبوده است. هیچ‌کس نتوانست او را به گناه، حتی به یک گناه محکوم کند (انجیل یوحنا ۸‏:‌۴۶). شما چنین تقدسی را که فقط درخور و شایستۀ خدا است کجا دیده و سراغ دارید؟ خواهش می‌کنیم اناجیل را به‌دقت مطالعه کنید و با شخصیت بی‌نظیر و مقدس مسیح و محبت و بخشش او آشنا شوید. امیدواریم در این مسیر بتوانیم مفید و مؤثر واقع شویم.

س: سلام. سؤالی داشتم و آن این‌که، اگر همۀ پیامبران از طرف خدا آمده‌اند پس چه دلیلی هست که ما مسیح و کتابش را تنها بپذیریم؟ با تشکر

ج: دوست عزیز،

سلام، امیدواریم که شاد و پیروز باشید. در پاسخ به سؤالاتان به دو نکته بسنده می‌کنیم: ۱) شما گفتید “اگر همۀ انبیا از طرف خدا هستند”. کتاب‌مقدس چنین تعلیم نمی‌دهد که تمام افرادی که ادعای نبوت دارند از جانب خدا هستند، مضافاً این گفته صرفاً بیانی است عام و شایع بر سَرِ زبان‌ها، نه تعلیم کلام خدا. اگر این گفته را باور کنیم که همۀ این افراد از جانب خدا هستند پس باید قبول داشته باشیم که حتی دیوید کورش که خود را مسیح می‌دانست و یا بهاءالله که خود را امام زمان می‌دانست همه از جانب خدا آمده‌اند. ۲) نکتۀ دیگر این‌که ما مسیحیان نه تنها به مسیح و کلامش بلکه به تمام انبیایی که نام و کتب‌شان در عهدِعتیق (تورات) ثبت شده نیز ایمان داریم. کتاب‌مقدس شامل عهدِعتیق (تورات و کتب انبیا) و عهدِجدید (انجیل و رسالات رسولان مسیح) است. در واقع مسیح کمال و تعالی آن چیزی بود که انبیا در طی هزاران سال به قوم بنی‌اسرائیل و تمامی جهان وعده داده بودند. ماشیح یا مسیح موعود نه تنها نبی بلکه بالاتر از تمام انبیا و رسولان است. او فرزند یگانۀ خدای پدر، و منجی جهان است. تنها کسی که از آغاز تا کنون حتی به یک گناه نیز متهم نشده. پاک‌ترین، والاترین و شریف‌ترین انسانی که تا کنون روی این کرۀ خاکی پا گذاشته. کسی که زندگی و کلام و تعالیمش کامل و بی‌نظیر است. به‌نظر شما می‌توان چنین مقام متعالی و مقدسی را با دیگران قیاس کرد؟ با آرزوی برکات