You are here

تجرد، برکت یا لعنت؟

 

من زنی سی ساله هستم كه اخیراً نامزد كرده و قرار است به‌زودی ازدواج كنم. از سن بیست سالگی شاهد ازدواج و بچه‌دار شدن برادر بزرگتر و برادر كوچكترم و همچنین دوستان هم سن و سال و حتی دوستان كوچكترم بوده‌ام. اگر بخواهم صادقانه با شما صحبت كنم باید بگویم كه تجرد را دوست داشتم ولی هر چه سنم بالاتر می‌رفت، علاقه به ازدواج در من قوی‌تر می‌شد. احساس تنهایی و گاه سؤالات آزاردهندۀ دیگران مبنی بر دیر شدن زمان ازدواج، همگی بر وجودم سنگینی می‌كرد. درواقع این مسائل، تجرد را به‌صورت مقوله‌ای ناهنجار كه بیشتر بر عدم بركت الهی گواهی می‌داد جلوه می‌نمود. زیرا این امكان وجود دارد شخص مجرد بپندارد كه به‌خاطر عدم حضور خدا در زندگی‌اش در وضعیت تجرد بسر می‌برد. با بررسی كلام خدا در می‌یابیم كه كتاب‌مقدس نسبت به دوران تجرد ارزیابی مثبتی ارائه می‌دهد و از آن به‌عنوان بركتی برای ایماندار یاد می‌كند.

اما براستی كلام خدا چه مزایایی را برای تجرد قائل است؟ هدف این مقاله آن است كه مزایای تجرد را برشمارد و با بررسی مشكلات جوانان پیرامون این موضوع و ارائۀ پاسخ كتاب‌مقدسی برای آنان، رهنمودی را برای مجردان بیان كند.

این امكان وجود دارد شخص مجرد بپندارد كه به‌خاطر عدم حضور خدا در زندگی‌اش در وضعیت تجرد بسر می‌برد. با بررسی كلام خدا در می‌یابیم كه كتاب‌مقدس نسبت به دوران تجرد ارزیابی مثبتی ارائه می‌دهد و از آن به‌عنوان بركتی برای ایماندار یاد می‌كند.

نکات مثبت تجرد

كلام خدا در اول قرنتیان۷:‏۳۴ چنین می‌نویسد:

« یك زن مجرد یا یك دوشیزه به امور الهی علاقه دارد و مایل است در جسم و روح مقدس باشد. اما زن شوهردار به چیزهای دنیوی دلبستگی دارد یعنی می‌خواهد شوهرش را خشنود نماید. برای خیریت شما این را می‌گویم و مقصودم این نیست كه برای شما قید و بند به‌وجود آورم بلكه می‌خواهم آنچه را كه صحیح و درست است انجام دهید و بدون هیچ اشتغال خاطر تمام وقت و هستی خود را وقف خداوند نمایید.»

اولین مزیتی كه پولس برای تجرد قائل است این می‌باشد كه شخص مجرد می‌تواند وقت بیشتری را برای امور الهی اختصاص دهد. برای نمونه من خودم عاشق سرودخواندن و كار با جوانان هستم. ۲۶ ساله كه بودم رهبر یك گروه بشارتی شدم. ما پنج نفر بودیم كه می‌خواستیم به تمام نقاط انگلستان مسافرت كنیم و با جوانان دربارۀ عیسی صحبت كنیم. خدمت ما چهار سال دوام یافت. در طی این سال‌ها در مدارس با بچه‌ها راجع به عیسی‌مسیح سخن گفتیم و همچنین كنسرت‌هایی را اجرا كردیم. باید اعتراف كنم كه انجام چنین وظیفۀ سنگینی نیازمند صرف وقت بسیار بود. در واقع اگر ازدواج كرده بودم این خدمت هرگز به مرحله اجرا درنمی‌آمد.

دومین مزیت تجرد این است كه خدا در این مرحله شخصیت ما را به‌گونه‌ای آماده می‌كند تا برای ازدواج از آمادگی بیشتری برخوردار شویم. در دوران تجرد متوجه ضعف‌هایی در شخصیت خودم شدم و دریافتم برای اینكه میوه‌های روح خدا در زندگی‌ام متجلی شوند باید روی ضعف‌های خود كار كنم.

پولس رسول در رسالۀ اول قرنتیان باب ۱۳ آیات ۴-۷ می‌نویسد:

« محبت بردبار و مهربان است. در محبت حسادت و خودبینی و تكبر نیست. محبت رفتار ناشایسته ندارد. خودخواه نیست. خشمگین نمی‌شود و كینه به‌ دل نمی‌گیرد. محبت از ناراستی خوشحال نمی‌شود ولی از راستی شادمان می‌گردد. محبت در همه حال صبر می‌كند و در هر حال خوش‌باور و امیدوار است و هر باری را تحمل می‌كند.»

در دوران تجرد متوجه ضعف‌هایی در شخصیت خودم شدم و دریافتم برای اینكه میوه‌های روح خدا در زندگی‌ام متجلی شوند باید روی ضعف‌های خود كار كنم.

همانگونه كه پولس در اینجا می‌فرماید خشم و غرور و خودخواهی موانع بزرگی برای شكل‌گیری شخصیت ما هستند. درواقع، دوران تجرد فرصت مغتنمی را برای رفع این معضلات شخصیتی فراهم می‌كند. اكنون نیز می‌دانم كه باید هنوز برای رفع این موانع روی شخصیت خود كار كنم، اما این درس را آموختم كه چقدر مهم است كه از این زمان به بهترین وجه برای شكل دادن شخصیت خود استفاده كنیم.

سومین مزیت تجرد برای یك فرد مسیحی آن است كه او در این دوران درس تقدس را یاد می‌گیرد. ما در جهانی بسر می‌بریم كه در آن وسوسه‌های جنسی از هر سو به فرد حمله می‌كنند و او را تشویق به داشتن رابطۀ جنسی خارج از چارچوب ازدواج می‌نمایند. اما مطابق پیدایش باب ۲ و اول قرنتیان باب ۷روابط جنسی تنها در مقولۀ ازدواج قابل قبول است. تجرد به ما می‌آموزد كه بدون برخورداری از انضباط اخلاقی تقدس امری محال است. در زمان تجرد یاد می‌گیریم كه صفات مثبت را در خود تقویت كنیم و به تغذیۀ خصایل منفی نپردازیم.

اگر پیرامون وسوسه‌های جنسی با مشكلاتی روبرو هستید اجرای اقدامات ذیل مفید می‌باشد:

هر روز وقت خاصی را به دعا اختصاص دهید و گاه برای حفظ تقدس جنسی خود روزه بگیرید.

وسوسه‌های جنسی را در خود با دیدن فیلم و مجلات غیراخلاقی تقویت نكنید.

پیرامون وسوسه‌های جنسی خود با فردی روحانی و حكیم مشورت كنید. گاه لازم است این كار به‌طور مرتب صورت گیرد.

حضور در جماعت ایمانداران و شركت مداوم در جلسات كلیسا به تقویت انگیزۀ تقدس می‌انجامد و سبب افزایش پشتكار و تشویق شخص می‌شود. زیرا همیشه نبرد با وسوسه‌ها به روش خودمان كارساز نیست و به همین سبب بدن مسیح به یاری ضعف‌های ما می‌شتابد.

نكات فوق به ما می‌آموزد كه تجرد نقطه آغاز تقدس مسیحی است.

تجرد به ما می‌آموزد که بدون برخورداری از انضباط اخلاقی تقدس امری محال است. در زمان تجرد یاد می‌گیریم كه صفات مثبت را در خود تقویت كنیم و به تغذیۀ خصایل منفی نپردازیم.

نتیجه‌گیری:

قهرمان اصلی زندگی فرد مسیحی خداست. فرد مسیحی نیز همانند هر شخص دیگری فصول مختلفی را در زندگی‌اش تجربه می‌كند. عیسی‌مسیح خداوند در فصل تجرد زندگیش همچنان قهرمان باقی خواهد ماند. درواقع كلام خدا برای تجرد مزیت نسبی فراتر از تأهل قائل است (اول قرنتیان ۷:‏۴۰). بالاترین هدف زندگی مسیحی همانند شدن همچون خداوندش هست و این امر چه در تجرد و چه در تأهل بالاترین محرك تصمیم‌گیری‌های اوست. تجردی كه با صبر برای اجرای ارادۀ خدا همراه باشد، بركت خداست كه به تعالی شخصیت ما و پیشبرد پادشاهی خدا می‌انجامد.