You are here

تأملاتِ روحانی/۷

زمان تقریبی مطالعه:

۳ دقیقه

مرا قبول داری‌؟...

یکی از مشکلاتی که امروزه گریبانگیر کلیساها شده‌، مسأله جدایی‌ها، تفرقه‌، و ایجاد گروه‌ها و کلیساهای جدید از بطن کلیساهای موجود می‌باشد. راستی علت این چیست‌؟

آیا می‌دانید که کلام خدا این را یک بیماری می‌داند؟ پولس در رساله اول قرنتیان 3:‌3، وجود جدایی‌ها و اختلاف را نتیجۀ عدم رشد روحانی و طفل بودن در مسیح می‌داند.
آنچه که یک مسیحی را از یک غیرمسیحی متمایز می‌کند، چند خصوصیت بارز است‌. این خصوصیات عبارتند از محبت‌، گذشت‌، یکدلی‌، محترم‌ شمردن یکدیگر، و برتر دانستن دیگری از خود. در این کوتاه‌، فرصت آن نیست که آیات را از عهدجدید نقل‌قول کنیم‌.

آیا یکی از علل این جدایی‌ها این نیست که من تو را قبول ندارم‌؟ آیا علت اینکه من از کلیسای تو بیرون می‌آیم و خودم کلیسای دیگری تشکیل می‌دهم‌، این نیست که خودم را برتر و روحانی‌تر از تو می‌دانم‌؟ آیا علت این نیست که من تعالیم ?تو? را قبول ندارم‌؟ آیا علت بی‌محبتی و فقدان گذشت و بزرگواری نیست‌؟ آیا علت این نیست که نمی‌خواهم تو را اگر اشتباهی داری‌، با روح محبت اصلاح کنم‌؟ آیا علت این نیست که من نصیحتِ محبت‌آمیز تو را نمی‌پذیرم چون اصلاً تو را قبول ندارم‌؟ آیا علت این نیست که من در دنیا فقط خودم را قبول دارم‌؟ پولس می‌فرماید:‌ ?لَهذا ... از شما استدعا دارم که ... با کمال فروتنی و تواضع و حلم (رفتار کنید) و متحمل یکدیگر در محبت باشید و سعی کنید یگانگی روح را در رشتۀ سلامتی نگاه دارید? (افسسیان 4:‌1-3).

البته در موارد بسیار بسیار استثنایی‌، شاید علت این جدایی‌، گناه در برخی رهبران بوده باشد. آیا شما علت دیگری سراغ دارید؟ اگر دارید، بسیار خوشحال خواهیم شد که آن را با مجله در میان بگذارید تا ما نیز با بقیه خوانندگان در میان بگذاریم‌.

کشف یک بیماری مرموز

اخیراً یک هیأت بلندپایه از پزشکان روحانی در یکی از آزمایشگاه‌های مجهز و معتبر روحانی‌، یک بیماری عجیب و مرموز در ایمانداران کشف کرده‌اند. این بیماری دارای سمپتوم‌های (علائم‌) عجیبی است که پزشکان روحانی را انگشت ‌به ‌دهان کرده‌. پزشکان و متخصصان پس از آزمایش و تحقیق بر روی هزاران هزار ایماندار، متوجه شدند که اکثر ایشان به هنگام سخن گفتن‌، حقیقت را به‌گونه‌ای دیگر می‌گویند، ظاهرشان با باطنشان فرق دارد، روی رنگ سیاه دروغ‌، لایه‌ای از رنگ خاکستری و گاه حتی سفید می‌زنند، تعهداتشان را انجام نمی‌دهند و گاهی هم کلک می‌زنند. وقتی خون روحانی این ایمانداران مورد آزمایش‌های دقیق و الکترونیکی قرار گرفت‌، ویروسی کشف شد که روی آن نوشته شده بود ?ایماندار باید حکمت داشته باشد?.

پزشکانِ انگشت‌ به ‌دهان پس از تحقیقات و آزمایش‌های بسیار پیچیده‌، بالاخره داروی این بیماری را کشف کردند:‌ توبه.

خداوندا، مرا همچو مسیح گردان‌،

به زیبایی کامل عیسی‌!

محبت ناپایدار و متزلزلم را همچو محبت قاطع و حکیم مسیح بگردان‌!

فکرهای کوتاه و بی‌منظورم را تبدیل به بلندنظری‌ها و روشن‌بینی مسیح بگردان‌!

هدف‌های کوچک و دنیای کوچک و بی‌قدرتم را تبدیل ‌به هدف‌های پرقدرتِ سلطنت عظیم مسیح بگردان‌!

خودمرکزی‌هایم را تبدیل به خدامرکزی‌های مسیح بگردان‌!

نتیجه‌گیریهای سطحی‌ام را تبدیل به شناخت عمیق مسیح بگردان‌!

موضع‌گیری‌های متزلزل و طرفداری‌های یک جانبه‌ام را مبدل به‌ یکتایی موضع مسیح و بینش همه‌جانبۀ اوگردان‌!

کمبودهای روحانی و ناامیدی‌های ناشی از محدودیت قدرتم را تبدیل به سخاوت عظیم مسیح و امید ناشی از قیام پیروزمند مسیح بگردان‌!

غروز زندگانی‌ام را تبدیل به فروتنی مرگ مسیح بگردان‌!

احترام‌طلبی‌هایم را تبدیل به خدمت غلامانۀ مسیح بگردان‌!

اصرار در ثبات موقعیتم را تبدیل به بالانگری و حقیقت‌گویی بی‌چون و چرای مسیح بگردان و بی‌ثباتی‌ام را تبدیل به ثبات خداوندی گردان که دیروز و امروز تا به ابد همان است‌.

مژده‌