You are here

تأملاتِ روحانی/۶

زمان تقریبی مطالعه:

۱ دقیقه

غیر مسیح‌ (در هیچ کس غیر از او نجات نیست - اعمال ۴:‌۱۲)

از پیـــر در میکــدۀ عشــق شنیـــدم     در عالـم حق غیـر مسیـح هیچ ندیـدم‌

زاهـتد بـه تمنـای بهشت‌ست درین راه     مـن غیر مسیـح هیچ بهشتـی نگزیـدم‌

پیــرم اگتـر انـدر ره معشـوق و لیـکن     عمـریست گـدای در آن پیر و مریـدم‌

صـد رشته بریتدم من ازیـن عالم فانـی     جـز رشتـۀ امیـد کـه هـرگـز نبریـدم‌

دیدم چو مسیح است فقط شاخۀ اعلی‌     بشکسته قفس بر سر این شاخه پریدم‌

چون نـور جهانست مسیحـا بدو عالـم     انــدر ره او بـا سر و بـا سینه خزیدم‌

مأیوس شد عالم همه از عاقبت خویش     از فیض مسیح است چنین غرق امیدم‌

آسـان نبُـوَد وَصـل رُخ یـار بـه دیـدار     مـن سینـه ز بهـر رخ معشوق دریـدم‌

سپهر

 

تقدیم به کسانی که مایلند خدا را به نوعی خدمت کنند

خدمت شنیدن‌

بسیاری از اوقات‌، در زندگی‌مان به دنبال کسی می‌گردیم که رازهایمان را با او در میان بگذاریم‌، رازهایی که بر قلبمان سنگینی می‌کنند و هر از چند گاهی‌، دنیای شیرین ما را تلخ می‌سازند. امروزه‌، در پشت ظاهر آرام بسیاری از اشخاص‌، دریایی از تلاطمات روحی وجود دارد، درد جانکاهی که منابع عظیم نیروهای زایای آنها را می‌بلعد و تنها چشم‌اندازی از یک خانۀ فرسوده‌، به نام انسان را باقی می‌گذارد. مسیح به دنبال انسان‌هایی بود که با مسائل خود تنها بودند، اشخاصی که کوله‌بار آزاردهندۀ رازهایشان زندگی را به چنان بار سنگینی تبدیل کرده بود که از کشیدنش نفرت داشتند. مسیح به ما می‌آموزد که شنیدن خدمت بزرگی است‌. کلیسا، بدن او، به گوش‌های بیشتری نیاز دارد. کم‌شدن بار رنج‌آور رازهای دردناک ارادۀ خداست‌. با شنیدن و گوش دادن به این رازها، ارادۀ خدا را بجا آوریم‌.

(افشین‌)

 

امروزه‌، مسیح مصلوبْ سنگ لغزش است‌، زیرا ما به دنبال مسیحِ پرجلال و قدرتمند هستیم‌. ما نیز فریاد می‌زنیم‌:‌ ?پایین بیا و خود را نجات بده‌!? اما اگر از صلیب پایین آید، دیگر پادشاه نیست‌.

هوئگل‌

 

تمام مکاتب‌، انسان را برای خودشان می‌خواهند تا بزرگتر شوند. عیسی مسیح به دنبال این نیست که فردی را به شمار پیروانش اضافه کند تا بزرگتر شود، بلکه می‌خواهد انسان آزاد باشد و آزاد زندگی کند.

ریچارد وومبراند

 

آیا به‌یاد دارید که مسیح به شاگرد شکاک خود چه چیزی نشان داد تا او را متقاعد کند؟ بدن زخمی خود را! ما چگونه یکدیگر را متقاعد می‌کنیم‌؟

ریچارد وومبراند

 

پیمودن راه طولانی و سخت‌، همیشه با قدم اول شروع می‌شود؛ بلندترین و عظیم‌ترین ساختمان‌ها از سطح زمین آغاز می‌شود.

ضرب‌المثل چینی‌

 

عشق تنها شیوه‌ای است که با آن می‌توان به اعماق وجود انسانی دیگر دست یافت‌. هیچ کس توان آن را ندارد که جز از راه عشق به جوهر وجود انسانی دیگر آگاهی کامل یابد. جنبۀ روحانی عشق است که ما را یاری می‌دهد تا صفات اصلی و ویژگی‌های واقعی محبوب را ببینیم‌.

ویکتور فرانکل‌

 

رنج موقتی به‌خاطر دست‌یافتن به شادی ابدی ضروری می‌باشد. کسی که به‌خاطر عشق به خدا رنج را می‌پذیرد، خود را برای زندگی ابدی آماده می‌سازد و می‌داند که هیچ کس نمی‌تواند آن را از او بگیرد.

ویکتور فرانکل‌