You are here

اعلام مژده در اوج سختی‌ها

 

چند ماه پیش به منزل یکی از دوستان دعوت داشتم. آن روز علاوه بر همهمه‌ای که در نتیجۀ مشارکت ایجاد شده بود، مسابقۀ فوتبال بین تیم‌های ملی ایران و آلمان نیز از تلویزیون پخش می‌شد. با اینکه دیگر فوتبال و تماشای آن از سن و سال من گذشته ولی نکته‌ای در آن بازی توجه مرا به خود جلب کرد و آن آگهی‌های روی پیراهن بازیکنان بود. روی پیراهن تیم ملی آلمان تبلیغی از یک نوع آبجو به‌چشم می‌خورد و روی پیراهن بازیکنان ایران با خطی خوانا نوشته شده بود: "بم زنده است".

برای افرادی که این بازی را تماشا می‌کردند این جمله به‌طور مداوم روی صفحه تلویزیون نمایان می‌شد و به این اسم پر از درد و غم وجهۀ تازه‌ای می‌داد. این موضوع برای من بسیار جالب بود چون یک سال قبل طی سفری به بم از نزدیک شاهد ویرانی و مرگ این شهر تاریخی بودم.

اینک پس از گذشت حدود یک ‌سال از این واقعۀ دلخراش جمعیت این شهر به حدود هشتاد و یا نود هزار نفر رسیده است. در شرایطی که امواج اندوه و غم فروکش کرده و هنوز تا بازسازی این شهر زمان زیادی باقی مانده، چنین اعلام موجودیتی از طرف بازیکنان تیم ملی ایران آن هم در روزهایی که جهان درگیر حلِ بحران‌ها و مسائل حاد مربوط به خود است و رنج‌های بم را به‌دست فراموشی سپرده، مژدۀ جسورانه و پرشهامتی بود.

در چنین روزهایی، بزرگترین مژده و خبر خوش خدا که همانا میلاد مبارک خداوند عیسی‌ مسیح و آمدن حیات نو در جهان است را جشن می‌گیریم. بدون شک این پیام برای جهان امروز نیز که با وجود تمام پیشرفت‌ها و دانش و تکنیک خود کماکان درگیر جنگ‌ها و بحران‌های عظیمی است و اندوه و غضب را به‌جای آسایش و سلامتی تجربه می‌کند، مژدۀ امیدوارکننده‌ای است. کودکی در آخوری پست و محقر چشم به‌جهان می‌گشاید، مکانی نامناسب و ناخوشایند برای زنی باردار. خدا ناچیزترینِ این جهان را گرفته تا پرارزش‌ترینِ خود را در آن آشکار نماید. «اینک باکره حامله شده، پسری خواهد زائید و نام او را عمانوئیل خواهند خواند» (اشعیای نبی ۷:‌۱۴).

کتاب‌مقدس نمونه‌هایی چند از اعلان مژده در اوج سختی‌ها دارد که یکی از آنها در کتاب پیدایش در ارتباط با تولد بنیامین آخرین فرزند یعقوب است. مادر این طفل یعنی راحیل که در حین تولد بچه از دنیا رفت، نام نوزاد را "بن‌ اونی" یا پسر اندوه نهاد. لیکن پدرش وی را "بن یامین" نامید یعنی "پسر دست راستم" که اشارۀ دیگری به مسیح است (پیدایش ۷:‌۵۶).

سال‌ها بعد، «وقتی پسران یعقوب برای یافتن غذا به مصر سفر کردند، در برابر یوسف قرار گرفتند که خودشان او را به بردگی فروخته بودند. یوسف که اینک حیات انسان‌ها در دست اوست سهمی برای خانواده‌اش در نظر می‌گیرد، اما برادرانش در کمال حیرت متوجه می‌شوند که سهم بنیامین پنج برابر سهم هر یک از آنان است!» ( پیدایش ۴۳:‌۳۳ و ۳۴). جالب اینجاست که چگونه کودکی که در درد و غم زاده شد در زمان قحطی به برکتی پنج برابر برکت دیگران دست می‌یابد. این تجربه می‌تواند برای ما نیز تداعی‌گر ‌همان پیام زیبای مژده در اوج سختی‌ها و ناملایمات باشد.

مجله کلمه در نظر دارد در سال جدید به تبعیت از سهمی‌که به بنیامین داده شد تیراژ خود را به پنج برابر برساند. اما این جهش بزرگ به حمایت روحانی و نیز مادی شما خوانندگان عزیز بستگی دارد. پشتیبانی شما در این امر، ما را در برداشتن این گام مهم تشویق خواهد کرد. با ایمان به اینکه خداوند ما نیز در این روزها به همه شما پنج برابر پری بیشتر در او، پنج برابر پری بیشتر در شناخت او و پنج برابر پری بیشتر در ثمرات روح‌القدس را عطا فرماید.

میلاد فرخنده خداوندمان عیسی مسیح بر همه شما خوانندگان عزیز و گرامی مبارک باد.