You are here

دیـــد وسیـــع روحانــــی

زمان تقریبی مطالعه:

۵ دقیقه

 

«آیا شما نمی‌گویید چهار ماه دیگر موسم درو است‌؟ اینک به شما می‌گویم چشمان خود را بالا افکنید و مزرعه‌ها را ببینید زیرا که الان به جهت درو سفید شده است‌» (یوحنا ۴:‏۳۵).

خداوند ما عیسی مسیح همه پیروان خود را به یک دید بزرگ روحانی دعوت کرده است‌. ما خوانده شدیم که از چارچوب‌ها، قالب‌ها و محدوده‌های فکری خود آزاد شویم و از دید وسیع روحانی برخوردار گردیم‌. به ما دستور داده شده که مکان خیمه خود را وسیع گردانیم و مسکن‌های خود را پهن کنیم و طناب‌های خود را بگستریم و میخ‌های خود را محکم بسازیم زیرا که در آن صورت است که رشد کرده و به‌طرف راست و چپ منتشر شده و گسترش خواهیم یافت (اشعیا ۵۴:‏۲ و ۳).

بدون دید الهی نمی‌توان خدمت موفقیت‌آمیز روحانی داشت‌. در این مقاله به بررسی مشخصات کسی که دید روحانی دارد، می‌پردازیم‌. خصوصیات صاحب دید وسیع روحانی چیست‌؟

● کسی که دید روحانی دارد، هدف دارد

طبیعی است کسی که هدف دارد، پیشرفت می‌کند. از یک کشاورز پرسیدند‌: "تو از کار پر مشقت و سختی که انجام می‌دهی‌، خسته نمی‌شوی‌؟" در جواب گفت‌‌: "کسی که هدف دارد، هیچ‌وقت خسته نمی‌شود". آنچه که می‌تواند به ما انگیزه ببخشد که حرکت خود را ادامه بدهیم و رو به سمت جلو پیشرفت کنیم‌، داشتن دید روحانی است‌.

● کسی که دید روحانی دارد، برنامه و نقشه دارد

فکر چنین کسی از محدودیت‌های فکری و چارچوب‌های محدود ذهنی آزاد می‌باشد. شرایط و اوضاع و احوال محیط نیست که چنین فردی را هدایت می‌کند. مشکلات و سختی‌های زندگی نیست که او را به این سمت و آن سمت می‌کشاند. مردم و اطرافیان او نیستند که او را هدایت می‌کنند. این گونه افراد خط خود را مستقیماً از خدا می‌گیرند و با هدایت الهی بسوی جلو حرکت می‌کنند.

● کسی که دید روحانی دارد، آینده‌نگر است

چنین شخصی فقط حال را نمی‌بیند، بلکه نگاهش به سمت آینده‌، چه نزدیک و چه دور هم می‌باشد.۱۰ یا ۲۰ سال آینده را نیز می‌بیند و برای آن برنامه‌ریزی می‌کند. واعظی می‌گوید‌: "طوری زندگی کنید که گویا امروز مسیح می‌آید ولی در عین حال طوری برنامه‌ریزی کنید که گویا مسیح تا ۱۰۰سال دیگر هم نمی‌آید". افرادی که در خدمات روحانی قرار گرفته‌اند، باید بدانند که برای آینده از طرف خدا چه خط‌مشی و برنامه مشخصی دریافت کرده‌اند. آنها باید بدانند از کجا به کجا می‌رسند و از چه راه‌ها و امکاناتی برای دستیابی به این اهداف استفاده می‌کنند. به ما وعده داده شده است که «روح‌القدس ما را به جمیع راستی هدایت می‌کند و از امور آینده ما را باخبر می‌سازد» (یوحنا ۱۶:‏۱۳).

● کسی که دید روحانی دارد، دارای روحیه‌ای مثبت و قوی می‌باشد

چنین شخصی سرگردان و ناامید نیست‌؛ مضطرب و ترسان نیست‌؛ در موقع مشکلات و سختی‌ها از پا نمی‌افتد؛ در برابر دشمنان استقامت دارد؛ میدان را خالی نمی‌کند و خسته خاطر نمی‌شود. می‌داند که اگر راه‌هایی بسته شده‌، خدا راه‌های جدیدی به او نشان خواهد داد. چنین شخصی مطمئن است که کار خدا به بن‌بست نمی‌رسد؛ مطمئن است که هیچ عمقی آنقدر عمیق نیست که دست خدا به آنجا نرسد. همین تفکر کمک می‌کند که صاحب دید، با ایمان حرکت خود را دنبال کند و هیچوقت مأیوس نشود. دید روحانی کالیب و یوشع سبب شده بود که آنها افراد مثبت و دلیری باشند و به اطرافیان خود روحیه بدهند و شایسته ورود به سرزمین کنعان بشوند.

● کسی که دید روحانی دارد حاضر به پرداخت بهای آن نیز می‌باشد

کافی نیست که ما دارای دید و رویای زیبایی باشیم و حرف‌های قشنگی بزنیم‌. داشتن دید با دادن شعار فرق می‌کند. باید آماده باشیم که برای رسیدن به اهداف الهی هر نوع مصیبت و سختی را تحمل بکنیم و با هر مانعی که بر سر راهمان قرار می‌گیرد مقابله بکنیم ولی دید خود را از دست ندهیم‌. غالباً در کتاب‌مقدس بین شروع دید و رویا و انجام آن فاصله وجود دارد و این فاصله پر از فراز و نشیب می‌باشد و شخص باید در مشکلات سخت لیاقت خود را برای داشتن آنچه که از خدا گرفته است به ثبوت رساند. مانند یوسف که طبق رویاها و پیامی که از خدا داشت و انجام آن از چه تجربیات سختی عبور کرد و وفادار ماند. یا داود پس از مسح شدن برای پادشاهی و شروع سلطنت از چه سال‌های دردناکی به علت تعقیب‌ها و اذیت‌های شاؤل عبور کرد و امین ماند. یا ابراهیم‌، بین وعده بزرگ و انجام آن وعده در مورد اسحق‌، لازم بود از سالءهای بدی برای اثبات آزمایش صبر و ایمان عبور کند. هر کسی دید روحانی دارد باید حاضر به پرداخت بهای پر ارزش آن نیز باشد.

● دید روحانی قابل انتقال است‌

همین طور که چیزهای منفی از یک نفر به کس دیگری منتقل می‌شود و او را تلخ می‌کند، دیدهای مثبت نیز می‌تواند از افراد به اطرافیان منتقل شود و آنها را نیز در این مسیر صحیح و مثبت قرار بدهد. «الیشع برای غلامش دعا کرد که خداوند چشمان او را بگشاید تا اطراف خود را که با کرورها فرشتگان احاطه شده بود و خیلی بیشتر از دشمنان خودش بود ببیند» (دوم پادشاهان ۶:‏۱۷). همین دعا را پولس برای روشن شدن چشمان دل برای کلیسا می‌نماید (افسسیان ۱:‏۲۲-۲۷).

● و بالاخره‌، کسی که دید روحانی دارد همه چیز را مانند خدا می‌بیند

او حقایق را همانگونه می‌بیند که خدا می‌بیند. در نتیجه نگرش الهی‌، شخص مانند خدا فکر می‌کند و چون مثل خدا فکر می‌کند مانند خدا نیز سخن می‌گوید و پیام او پیام الهی می‌شود و در نهایت مانند خدا عمل می‌کند و به این ترتیب زندگی او در این قسمت با خدا مشابه می‌شود. چقدر ما احتیاج داریم که زندگی ما اینگونه از دید الهی مملو بشود.

بیایید مانند یعبیص اینطور دعا کنیم‌‌: «کاش که مرا برکت می‌دادی و حدود مرا وسیع می‌گردانیدی و دست تو با من می‌بود و مرا از بلا نگاه می‌داشتی تا محزون نشوم‌. و خدا آنچه را که خواست به او بخشید» (دوم تواریخ ۴:‏۱۰).

                            خداوند دید روحانی همه ما را وسیع بسازد. آمین‌.