You are here

اسلحه‌های ما برای پیروزی

شمیران دانیل

وقتی که صحبت از پیروزی به‌میان می‌آید بلافاصله به نبرد و جنگ فکر می‌کنیم و صحیح هم هست. ما در حال مبارزه هستیم و یک دشمن هم در حال فعالیت است. بدون جنگ و نبرد و وجودِ دشمن، پیروزی معنی ندارد.

شاید بعضی مواقع از خود سؤال کنیم که چرا از زمانی که به مسیح ایمان آورده‌ایم مشکلاتمان نسبت به سابق زیادتر شده است. البته این احساس اشتباهی نیست زیرا ما به قلمرویی پا نهاده‌ایم که مخالف جهت حرکت دنیاست و به عبارتی مخالف جهت آب شنا می‌کنیم. کلام خدا می‌فرماید که جنگ ما با جسم و خون نیست بلکه با ارواح شریر، و دشمن ما در این جنگ انسان نیست که بتوان با نقشه‌های انسانی با او مقابله کرد و جنگید.

در زندگی خودم زمانی که به مسیح ایمان آوردم و زندگی خود را به او تسلیم کردم به این دشمن اعلام جنگ نمودم چون دیگر از سلطۀ او بیرون آمده بودم و تصمیم من این بود که مابقی زندگی خود را صرف خدمت خداوند کنم. البته این را نیز می‌دانستم که این تصمیم، آسان نخواهد بود و مشکلات خواهم داشت ولی از طرف دیگر می‌دانستم که در این نبرد تنها نیستم بلکه کسی با من ایستاده که به من قدرت این مبارزه و رویارویی را عطا می‌کند. پس از همان روز اول ایمانم به خودم قول دادم که جویندۀ جلال نباشم بلکه دهندۀ جلال به مسیح.

موعظه، تعلیم و پیام آوردن بازتابی است از آنچه می‌دانیم ولی شاگرد مسیح بودن در این نبرد بازتابی است از آنچه ما هستیم. یک روز که در حال مطالعه کلام خدا بودم به مکاشفه ۱۲:‏۷-۱۲برخوردم و خداوند بسیار زیبا برایم این نکته را باز نمود که ما از اسلحه‌هایی برخورداریم که می‌توانیم از آن برای پیروزی علیه نیروهای دشمن استفاده کنیم. در این آیات کلام خداوند اطلاعاتی در مورد دشمن به ما می‌دهد که او کیست و موقعیت او چگونه است. همچنین او را در این قسمت به نام اژدها و مار قدیمی و فریب‌دهنده معرفی می‌کند.

می‌گویند در جنگ جهانی دوم یک مارشال پیروزی را از آن خود نمود صرفاً به‌خاطر اینکه مدت‌ها موقعیت دشمن را و نقاط ضعف و قوت او را تحت نظر داشت. او همچنین موقعیت خودش را نیز دریافته بود و با تمام این مراقبت‌ها توانست دشمن را شکست دهد و پیروزی را به اردوی خود بیاورد. پس به این نکتۀ مهم و حیاتی می‌رسیم که بدانیم دشمن ما کیست؟ هدف او چیست؟ و موقعیت او چگونه است؟ این آیات دشمن ما را" شیطان" معرفی می‌کند و اینکه هدف او از بین بردنِ ایمان و شکستِ روحانی ماست و با تمام قوا در کار است تا قدرت خود را تثبیت نماید. ولی خدا را شکر که در این آیات نه فقط اطلاعاتی درباره دشمن داده شده بلکه اسلحه‌هایی برای ما ایمانداران معرفی شده که به‌وسیلۀ آنها بتوانیم بر این دشمن پیروز شویم.

اولین اسلحۀ مهم در این آیات استفاده از قدرت خون عیسی‌مسیح است.

امروزه خیلی کم درباره قدرت خون عیسی‌مسیح گفته می‌شود، در صورتی‌که بزرگ‌ترین و قوی‌ترین اسلحه پیروزی ما خون عیسی‌مسیح است. یکی از سرودهای روحانی که من آن را بسیار دوست دارم عبارت است از "قدرتی است بی‌حد معجزآسا در خون مسیحا." بله قدرت عظیمی در خون عیسی‌مسیح بره بی‌گناه است.« با قدرت خون عیسی‌مسیح است که انسان با خدا آشتی می‌کند» (کولسیان ۱:‏۲۰)، «با قدرت خون او بر شیطان پیروزیم» (مکاشفه ۱۲:‏۱۱)، «با قدرت خون او هر روز می‌توانیم از گناه پاک شویم» (اول یوحنا ۱:‏۷)،« با قدرت خون او از ناراحتی و عذاب وجدان خلاصی می‌یابیم» (عبر۹:‏۱۴). در آن سرود باز این را می‌گوید که اگر از مرض شفا می‌خواهی و یا اگر از غرور آزادی می‌خواهی، اگر از اندیشۀ مرگ ترسانی، در خون عیسی این قدرت هست. بله حقیقتاً که این قدرت‌ها در خون عیسی‌مسیح هست و او قادر است که با خونش ما را از تمام این مشکلات و بحران‌ها رهایی بخشد. عزیزان بیایید امروز دعا کنیم تا خون عیسی بر سر در زندگی روحانی ما زده شود تا هرگاه مشکل، بیماری و هرگونه بحران عبور کنیم نتواند به ما آسیب و گزندی برساند.

دومین اسلحه ما در این قسمت از کتاب‌مقدس، کلام شهادت است.

در افسسیان باب ۶ می‌نویسد:«شمشیر روح را که کلام خداست بردارید.» در این باب هم اسلحه‌های زیادی به ما معرفی شده ولی کلام خداوند را باید مانند شمشیر در این نبرد بکار بریم. در کلام شهادت ما از کتاب‌مقدس قدرت زیادی وجود دارد، چنانکه مسیح نیز در تجربه با شیطان از کلام خدا استفاده نمود. ما همیشه در مشکلات و نبردها و بیماری‌هایی که درگیر آن هستیم باید وعده‌های خداوند را در کلامش به‌یاد آوریم و ایمان داشته باشیم که در کلام او قدرت هست. از سخنان عیسی مریضان شفا می‌یافتند، کوران بینا، کران شنوا، لنگان خرامان و مردگان زنده می‌شدند. بنابراین از این کلامی که در آن قدرت هست استفاده کنید.

اسلحۀ سوم برای لرزاندن شیطان این است که جان خود را دوست نداشته باشیم.

این عبارت به این معنی نیست که این جسم برای ما ارزشی ندارد. بلکه وقتی شیطان می‌بیند که ما تا حد ریختن خون حاضریم برای خداوند خود بایستیم از این می‌ترسد. زمانی که شیطان می‌بیند در این نبرد جسم برای ما مانعی نیست که از آن نگذریم، عقب‌نشینی می‌کند. یک سرباز در خط اول جبهه ترسی از دشمن ندارد. شجاعت و بی‌باکی در دشمن ترس و اضطراب ایجاد می‌کند و دفاع ما در مقابل دشمن بزرگترین حمله ما به اوست. کلام خداوند در رساله یعقوب به ما می‌گوید:«با او مقاومت کنید که او از شما خواهد گریخت.»

خوانندگان عزیز و گرامی که امروز این مقاله را می‌خوانید اگر در زندگی خود احساس می‌کنید که قادر به رویارویی با مشکل خود نیستید و یا ترس از دشمن شما را نگران و ترسان نموده است این پیغام برای ماست که این اسلحه‌ها را برداریم. این اسلحه‌ها را بکار برید و ایمان داشته باشید او که در ماست از او که در دنیاست بزرگ‌تر است.