You are here

پای سخن دوست/۴۵

 

 

س: خانمی متأهل هستم که همراه با شوهرم حدود ۳ سال است به مسیح ایمان آورده‌ایم. هم من و هم همسرم در خانواده‌هایی بزرگ شده‌ایم که نه تنها به رسومات پایبند بوده‌اند بلکه حتی در نحوۀ لباس پوشیدن و آداب معاشرت بسیار مواظب بوده‌اند که جنبۀ نجابت را حفظ کنند. از این رو من حتی بعد از ایمان به مسیح خود را راحت‌تر حس می‌کنم که روسری بپوشم. اما در بعضی از مجامع خارج از کشور به من ایراد می‌گیرند که تو چطور مسیحی هستی که هنوز روسری می‌پوشی. لطفاً مرا راهنمایی کنید که چه نوع پوشش و رفتاری مناسب یک مسیحی است؟

 ج: خواهر گرامی، برای ایمان شما و همسرتان خدا را شکر می‌کنم و از اینکه با صراحت و دلیری این سؤال مهم را پرسیده‌اید سپاسگزارم. در واقع این سؤال برخی از مسیحیان ایرانی مخصوصاً نوایمانان نیز می‌باشد.

برای جواب دادن به سؤال شما سعی کردم نظری اجمالی به‌طرز پوشش و آداب و معاشرت‌ها در مناطق و فرهنگ‌های مختلف (چه در زمان حال و گذشته) بیاندازم و نیز با استفاده از کلام حیات‌بخش خداوند پاسخ مناسبی بیابم.

بعد از اولین گناه آدم و حوا، خدا برای‌شان لباس‌هایی از پوست ساخت و آن‌ها را پوشانید. به مرور زمان با ازدیاد جمعیت و به‌وجود آمدن قوم‌های مختلف و نیز منقسم شدن آنان در مناطق متفاوت جغرافیایی، به‌خاطر شرایط آب و هوایی در این مناطق، نوع پوشش نیز متفاوت بوده و می‌باشد. همینطور فرهنگ‌ها و آداب و معاشرت‌ها نیز با یکدیگر فرق داشته و دارند. ولی در تمام ایام زندگی، انسان‌ها از حدود خود خارج شده با افراط و تفریط‌های خود خرابی‌های بزرگی به‌وجود آورده‌اند.

این را نیز می‌دانیم که تمام کسانی که واقعاً با خدا زندگی کرده‌اند، در زمان و منطقه و فرهنگ خاص خود، خواسته‌اند به آنچه در نظر خدا کامل و پسندیده است عمل کنند و خدا را خشنود سازند و نتیجۀ آن برای‌شان برکت و سلامتی بوده و می‌باشد.

آداب و معاشرت‌های ناسالم و نیز پوشش‌های نادرست باعث خرابی‌ و فساد دنیا گردیده، متأسفانه امروزه نیز به شکل‌های فریبنده و به‌ظاهر زیبا گریبان‌گیر مردم می‌باشد.

از آنجا که شیطان دشمن انسان است و نمی‌خواهد هیچ انسانی رستگار شود، پس تمام تلاش خود را می‌کند که او را به‌طریق‌های مختلف از رستگاری دور نگاه دارد و به فساد و تباهی بکشاند. یکی از طریق‌هایش که متأسفانه در آن موفق هم بوده، همین پوشش‌های نادرست و روابط ناسالم است. البته باید در نظر داشت همانطور که مار با زیرکی حوا را فریب داد و میوه درخت معرفت نیک و بد را برای او خوش‌نما و دلپذیر و دانش‌افزا جلوه داد امروزه نیز آنچه که نادرست و ناسالم است برای مردم، خوش‌نما و دلپذیر و جذاب به‌نظر می‌رسد. برخی از لباس‌های عجیب و غریب بازار، که" مد روز" است و دائماً توسط مانکن‌ها و هنرپیشه‌های معروف تلویزیون و سینما تبلیغ می‌شود بسیار زننده و شرم‌آور می‌باشند و متأسفانه بسیاری از مردم به‌خاطر اینکه از مد عقب نمانند این لباس‌ها را می‌پوشند و دانسته یا ندانسته با این نوع به‌ظاهر پوشش، باعث فساد و لغزش می‌شوند. در دنیایی که ما زندگی می‌کنیم مخصوصاً در بعضی از جوامع و فرهنگ‌ها، نه تنها معیار واضحی برای پوشش‌ سالم وجود ندارد بلکه طرز پوشش و روابط‌ هر روز در فساد بیشتری فرو می‌رود. در این دنیای تاریک، وظیفه ما مسیحیان است که در هر شرایط و موقعیتی، سالم زندگی کنیم و برای مردم این دنیا نمونه و نور باشیم.

با تمام تفاوت‌هایی که از نظر فرهنگی و اجتماعی در بین جوامع مختلف وجود دارد معیار صحیح و سالمی نیز هست که هر انسان سالم در وجدان خود آن را خوب درک می‌کند و می‌داند آنچه که پوشیده و همچنین طرز معاشرت او با دیگران چه حاصلی دارد.

در آخر می‌خواهم شما را تشویق کنم نگران صحبت دیگران در رابطه با حفظ حجاب‌تان نباشید. شما می‌توانید به آن‌ها شهادت دهید که چطور همین حجاب باعث شده بتوانید سر گفتگو را با کسانی که به این نوع پوشش عادت کرده‌اند راحت‌تر باز کنید و مسیح خداوند را به آن‌ها بشناسانید.

در نهایت آیاتی را برایتان می‌نویسم که شما را در همین مسیر بیشتر راهنمایی می‌کند. هر چند این قسمت دربارۀ بت‌ها و قربانی‌های بت‌ها می‌باشد. ولی در نهایت به نوعی در این زمینه نیز با ما سخن می‌گوید: «همه چیز بر من جایز است اما همه چیز مفید نیست....» (اول قرنتیان ۶:‏۱۲). غلاطیان ۱:‏‏۵ و ۱۳ نیز ما را تشویق می‌کند که در آزادی که به آن فراخوانده شدیم استوار باشیم، اما آن را فرصتی برای ارضای نفس مسازیم.

جهت درک بیشتر این موضوع از دیدگاه کتاب‌مقدس توصیه می‌کنیم مقالۀ "حجاب فرمان پولس؟" را در شمارۀ ۳۵ "کلمه" بخوانید.

امیر جوادزاده

 

س: آیا ترسیدن از شیطان درست است؟ اگر کسی در این ترس بسر می‌برد راه رهایی چیست؟

ج: دوست گرامی می‌خواهم در ابتدا خودتان را در یک میدان نبرد مجسم کنید که دشمن شما بسیار قوی است و شکست شما حتمی می‌باشد. ولی در این حین به‌طور معجزه‌آسایی شما پیروز می‌شوید، با این وجود که دشمن شما شکست ‌خورده، اما همچنان تلاش می‌کند تا شما را به‌طرق مختلف و تکنیک‌های مدرن جنگی از پا درآورد و شما را اسیر خود و در نهایت هلاک کند. دشمن انسان‌ها نیز شیطان است و می‌خواهد به هر طریقی که ممکن است ما را اسیر کرده و هلاک نماید، ولی می‏دانیم که از طریق عیسی مسیح از هلاکت و اسارت شیطان رهایی یافته‌ایم. در کولسیان ۱:‏۱۳ می‌خوانیم خدا ما را از قدرت ظلمت (پادشاهی شیطان) رهانیده و در پادشاهی عیسای مسیح قرار داده ...پس به‌طور خلاصه جواب این است: ترس، نه! بیداری و هوشیاری، بله! (در هر وقت در روح دعا کنید ... و بیدار باشید).

با این حال که از طریق نجات عیسای مسیح از پادشاهی شیطان بر زندگی‌مان آزادی یافته‌ایم ولی می‌دانیم که شیطان همچنان در پی فرصتی می‌باشد تا هر یک از ما را به‌بردگی خود در آورد. مردان و زنان بزرگ خدا شهادت می‌دهند که هر روز بارها در خانه و محل کار و جاهای مختلف با وسوسه‌هایی متفاوت روبرو می‌شوند. که اگر در برابر آن وسوسه‌ها مقاومت نکنند، بار دیگر شیطان را مجال داده‌اند تا بر زندگی‌شان حاکم باشد. به‌هرحال می‌دانیم که هیچ یک از ما در این زندگی به‌حد کمال نرسیده‌ایم و هر روزه هر یک از ما با موضوعاتی روبرو می‌شویم که باید با قوت خدا در برابر آن‌ها بایستیم و مقاوت کنیم (یعقوب ۴:‏۷) تا شریر از ما بگریزد.

در ضمن می‌دانیم که خدا روح خودش را به ما داده است تا با قوت روح او زندگی شایسته‌ای داشته باشیم. روح خدا روح ترس نیست بلکه روح دلیری می‌باشد پس ما از شیطان نمی‌ترسیم بلکه با سلاحی که کلام خدا به ما معرفی می‌کند در این میدان نبرد که هنوز این جنگ به شکل‌های دیگر ادامه دارد، مبارزه می‌کنیم. پولس در افسسیان ۶:‏۱۰-۱۸ ما را دعوت و تشویق به پوشیدن اسحله تمام خدا می‌کند تا بتوانیم در برابر مکرهای شیطان مقاومت کنیم.

رمز موفقیت مردان و زنان خدا در زندگی پیروزمندانه در دعا بوده و هست. پس دوست گرامی با علم بر اینکه دشمنی داریم شکست‌خورده و زخمی و ناتوان در برابر سرور خداوندمان عیسی مسیح، نه تنها ترس و نگرانی از او نداریم بلکه در مواظب بودن در دعا و نیز احترام و اطاعت از خدا در مسیح عیسی با هوشیاری و بیداری بر شیطان هر روزه و هر ساعت پیروزی کامل داریم. البته این را نیز باید اضافه کرد که اگر زندگی ما موافق ارادۀ خدا و موجب خشنودی او نباشد ترس از شیطان و شریر به اشکال مختلف به‌سراغ ما خواهد آمد و این امر گریزناپذیر است.

یک روز معلمی در مورد بزرگی و خطرناک بودن شیطان درس می‌داد و تمام بچه‌های کلاس از ترس به‌سختی نفس می‌کشیدند ولی یکی از دختر بچه‌ها بدون توجه به قدرت شیطان مشغول کشیدن نقاشی زیبایی بود، معلم با تعجب پرسید: «چرا خوب به درس گوش نمی‌دهی». دخترک با احترام به معلم خود گفت: «مادرم هر روز برایم کتاب‌مقدس می‌خواند و می‌دانم که شیطان مغلوب شده و عیسی پیروز گشته و او هیچ قدرتی در زندگی من ندارد». پس معلم از او ‌پرسید: «اگر شیطان درِ خانۀ شما را بزند تو چه کار خواهی کرد؟» دخترک جواب ‌داد: «عیسای مسیح را می‌فرستم تا در را باز کند و شیطان از ترس فرار می‌کند».

پس فکر خود را مشغول کارهای خداوند و عظمت و جلال او کنیم و جایی برای ترس از شیطان در زندگی‌مان نخواهد بود. فکر خالی کارگاه شیطان است.

امیر جوادزاده

 

س: سلام، من حدود یک سال است که به مسیح مقدس ایمان آورده‌ام و خیلی به او فکر می‌کنم. خیلی دوستش دارم و هیچ وقت راجع به مسیح شک و تردید به دلم راه نمی‌دهم. حس می‌کنم همیشه با خدا هستم و مدام از او کمک می‌خواهم. حالا یک مشکل خیلی بزرگ برایم پیش آمده است. پس به خدا التماس کردم که کمکم کند. ولی باز هم در قلبم آرام نبودم تا اینکه از خدا خواستم که با من حرف بزند و دعا کردم و در نام مسیح مقدس یک صفحه از کتاب‌مقدس را باز کردم. مزمور باب‌های ۳۴ و ۳۵ برایم آمد. از این طریق خدا با من حرف زد و گفت که به خواسته‌ام می‌رسم و من خیلی خوشحال شدم. ولی حالا می‌خواهم بدانم در حالی که خدا این را به من گفته است و من امیدوار شده‌ام و این باعث شده که مدام شکرگزارش باشم و دعا ‌کنم آیا ممکن است که مسیح مقدس من را به خواسته‌ام نرساند؟ می‌خواستم که نظر شما را بدانم، آیا ممکن است که من به خواسته‌ام برسم؟ لطفاً مرا راهنمایی کنید.

 ج: دوست عزیز، از نامۀ شما متشکرم و خدا را برای ایمان‌تان شکر می‌کنم. امیدوارم در زندگی مسیحی خود پیروز باشید و دائماً رشد کنید.

من از نیاز شما و آنچه خواسته‌اید خبر ندارم. اما به‌طور کلی می‌توان گفت که هر آنچه بر طبق خواسته خدا و برای جلال او بطلبیم به‌ما داده خواهد شد البته در صورتی که زندگی ما هم مقبول اراده خدا باشد (اول یوحنا ۳:‏۲۲). پر واضح است که در این صورت هدف اصلی زندگی ما انجام اهداف خداست و با آن‌ها مقایرتی ندارد (متی ۶:‏۳۳). البته جواب دعا هم برای خیریت ما و بر طبق حکمت خدا در زمان مناسب به ما داده خواهد شد. در ضمن روح‌القدس ما را هدایت می‌کند که بر طبق ارادۀ خدا دعا کنیم و در مورد جواب دعا به ما اطمینان می‌دهد (رومیان ۸:‏۲۶ و ۲۷).

برای دانستن ارادۀ خدا بهتر است کلام او را به‌طور مرتب و روزمره و طبق برنامه مشخصی بخوانیم نه به‌صورت باز کردن یک قسمت مانند فال یا شانس. با خواندن منظم همۀ قسمت‌های کلام خدا، او را بهتر می‌شناسیم و شناخت شخصیت و خواسته او به ما کمک می‌کند که در مواقع اضطراری و مشکل، ارادۀ او را دریابیم. از این رو می‌خواهم به شما پیشنهاد کنم که هر روز قسمتی از عهدجدید و قسمتی از عهدعتیق را به‌طور منظم بخوانید و در مورد آن تأمل کنید. با آرزوی رشد هرچه بیشتر شما.

مژده شیروانیان

 

س: آیا دختر و پسری که نامزد هستند می‌توانند با هم نزدیکی داشته باشند؟

 ج: به‌عنوان یک مسیحی نه!

نامزدی دورۀ آمادگی برای ازدواج است. کسانی که هنوز با هم نامزد هستند این امکان، هرچند کم، وجود دارد که رابطۀ آن‌ها منجر به ازدواج نشود و از آنجا که داشتن رابطۀ جنسی چون تقدیم یکی از پرارزش‌ترین زوایای وجود و هستی و عشق به طرف مقابل است، با شکست رابطه صدمۀ زیادی به طرفین وارد می‌شود. باید به یاد داشته باشیم که اگر کسی واقعاً ما را دوست دارد و به ما احترام و محبت واقعی دارد حاضر است تا موقع تعهد کامل صبر کند و بداند که این صبر ارزش دارد.

گذشته از این مسیح ما را به پاکی و قدوسیت خوانده است و در رابطه‌های خود باید این قداست را محترم بشماریم (اول تسالونیکیان ۴:‏۳). سکس مانند کادوی ازدواج است که در روز عروسی، خدا به زن و شوهر می‌دهد. اگر قبل از ازدواج این کادو را باز کنیم یا بخواهیم یواشکی داخل آن را ببینیم بدون شک زیبایی و تازگی و اهمیتش را از دست خواهد داد.

مژده شیروانیان

 

خوانندگان عزیز "کلمه"، لطفاً سؤالات خود را به آدرس مجله برای ما ارسال کنید. مشاوران "کلمه" در پاسخ‌گویی در خدمت شما خواهند بود. اگر مایل به ذکر اسم خود نیستید، لطفاً در نامۀ خود قید کنید و سؤال شما را با عنوان "یکی از خوانندگان کلمه" درج خواهیم کرد. همچنین می‌توانید با آدرس ای‌میل زیر با ما مک اتبه کنید:

mail: inf@kalmeh.cm