You are here

آزادی از قید اسارتهای جنسی

 

 

سال گذشته درآمد حاصل از فروش تصاویر و فیلم‌های محرّکِ جنسی چیزی در حدود ۵۷ میلیارد دلار بود. این مبلغ بیش از درآمد سالیانۀ ۱۷۰ کشور دنیاست! علت اینکه چرا چنین تجارتی تا بدین حد پررونق است، ساده است: انسان، چه مرد و چه زن، علاقۀ شدیدی به تماشای تصاویر جنسی دارد.

تنها آمار ارقام مربوط به اینترنت در این باره انسان را انگشت‌به‌دهان می‌گذارد: هر روزه به‌طور متوسط سی میلیون نفر از یکی از سایت‌های تحریک‌کنندۀ جنسی دیدن می‌کنند، و این در حالی است که تعداد اینگونه سایت‌ها بالغ بر بیش از چهار میلیون است که دوازده در صد از کل سایت‌های اینترنتی را تشکیل می‌دهند! ۳۵ درصد از کل داون‌لودهای اینترنتی را فیلم‌ها و تصاویر مستهجن جنسی تشکیل می‌دهد (که معادل یک و نیم میلیارد داون‌لود در ماه است!).

۲۵ در صد از تمام جستجوهایی که در اینترنت انجام می‌شود به نوعی در ارتباط با امور جنسی است. تعداد نامه‌های الکترونیکی (ای‌مِیل) دارای موضوعات جنسی که هر ماهه برای مردم مختلف فرستاده می‌شود دو و نیم میلیارد عدد است. ۷۲ درصد از بازدیدکنندگان سایت‌های تحریک‌آمیز جنسی را مردان، و ۲۸ درصد را زنان تشکیل می‌دهند. به‌عبارت دیگر، می‌توان گفت که ده درصد از جمعیت هر کشور در تماشای اینگونه سایت‌ها هیچ اشکالی نمی‌بینند، و از این عده، ده درصد به چنین سایت‌هایی معتاد شده‌اند. این بدان معناست که ۸۰ درصد از مردم جایی در این بین قرار دارند.

متأسفانه مسیحیان نیز با این وسوسه دست‌ و پنجه نرم می‌کنند و این در حالی است که عیسی مسیح می‌فرماید: «اگر کسی با نظر شهوت‌آلود به زنی بنگرد، در دل خود با او زنا کرده است.» و اگر تابه‌حال متوجۀ آنچه عیسی در ادامه می‌گوید نشده‌اید، سخنان بعدی او چنین است: «اگر چشم راستت تو را به گناه وامی‌دارد، آن را از کاسه درآور و به دور افکن، زیرا بهتر است عضوی از بدن خود را از دست بدهی تا اینکه تمام بدنت در آتش جهنم بسوزد.» به‌عبارت دیگر، اگر چشمان خود را از نگریستن به تصاویر تحریک‌آمیز جنسی باز نداریم، وارد جهنم خواهیم شد!

پولس رسول نیز در بسیاری از رسالات خود به‌صراحت در این باره هشدار می‌دهد. او به مسیحیان چنین می‌گوید: «بدن برای بی‌عفتی نیست» و می‌افزاید: «از بی‌عفتی بگریزید! هر گناه دیگری که انسان مرتکب شود بیرون از بدن اوست، اما کسی که مرتکب بی‌عفتی می‌شود، نسبت به بدن خود گناه می‌کند.» (اول قرنتیان ۶‏:۱۳ و ۱۸).

این نکتۀ مهم را که اراده خدا برای یک فرد مسیحی چیست نمی‌توان نادیده گرفت. خدا از ما می‌خواهد که از لحاظ جنسی خود را پاک نگه داریم. یکی از کشیشان، این پاکی را چنین تعریف می‌کند: «عدم کسب ارضای جنسی از کسی جز آنکه با او پیوند زناشویی بسته‌ایم.»

اما در عین حال این واقعیت را نیز نمی‌توان نادیده گرفت که تجربۀ برخی از مسیحیان چیزی غیر از چنین پاکی در زمینۀ مسائل جنسی است.

هرقدر هم که مشتاق پاکی در امور جنسی باشیم، هیچ پاسخ آماده‌ای در این مورد وجود ندارد. اما برای آنکه هر روزه بر این مسئله پیروز باشیم، دو چیز است که باید در این مورد بدانیم، و دو چیز نیز هست که باید انجام دهیم.

اگر در این زمینه هیچ مشکلی ندارید، خوشا به سعادت‌تان! اما اگر احساس می‌کنید مشکل دارید، به خواندن این مقاله ادامه دهید.

 

 

آنچه که باید بدانید:

۱- اینکه در مسیح که هستید:

باید با تمامی دل خود درک کنید و ایمان داشته باشید که خدا شما را در عیسی مسیح قرار داده است، و اینکه شما اکنون به‌واسطۀ روح‌القدس دارای طبیعت تازه‌ای هستید که از "انسانیت کهنه‌ای" که در شماست و در برابر وسوسه‌های جنسی ضعیف است، بسیار قدرتمندتر است.

جسم ما هرقدر هم که فریادکنان بگوید مجازیم امیال جنسی خود را ارضا کنیم، دروغی بیش نیست. طبیعت تازه‌ای که در مسیح داریم قوی‌تر است، و به کمک روح‌القدس می‌توانیم امیال نفسانی خود را بکشیم (رومیان ۸:‏۱۳). برای اینکه در مورد هویتی که در مسیح دارید بیشتر بدانید، کتاب پیروزی بر تاریکی نوشته نیل اندرسون را که اکنون به زبان فارسی نیز در دسترس است، به شما توصیه می‌کنیم.

۲- نیازهای عاطفی‌تان چیست؟

میلیونها نفر از مردم با روی آوردن به فیلم‌ها و تصاویر محرک جنسی در واقع می‌کوشند عطش درونی خود را برای پذیرفته شدن و مورد مهر و محبت قرار گرفتن در چهارچوب رابطه‌ای گرم (که لزوماً دارای ماهیت جنسی نیست)، فرو نشانند. این امر به‌ویژه در مورد کسانی صادق است که در خانواده‌هایی پرورش یافته‌اند که دچار بحران و از هم گسستگی بوده و از این رو کمتر محبت دیده‌اند. البته پرواضح است که تصاویر شهوت‌انگیزِ صامت و بی‌جان هرگز قادر نیستند چنین نیازهایی را برآورده کنند، و در واقع تنها بر احساس تنهایی، شرم و از خودبیگانگی فرد می‌افزایند. اگر شما دچار چنین وضعیتی هستید، هنگامی که اینگونه وسوسه‌ها به سراغ‌تان می‌آید باید از خود بپرسید که براستی قصد دارید چه نیازی را از این طریق برآورده سازید. پیشنهاد می‌کنم یک تکه کاغذ بردارید و این جمله را کامل کنید:

وقتی دچار وسوسه‌های جنسی می‌شوم، در واقع سعی می‌کنم این نیاز خود را برآورده سازم:........................................................

پس از نوشتن نیازهای درونی‌تان، خوب فکر کنید و ببینید به چه طریق می‌توان آن نیازها را برآورده کرد. روابط نامشروع جنسی اغلب جستجویی است برای یافتن صمیمیت، و از این رو شاید نیاز اولیه‌تان این باشد که در رابطه خود با خدا تجدید نظر کرده، در پی صمیمیت با او باشید و «در خداوند شادی و وجد نمایید».

 

 

کارهایی که باید انجام دهید:

۱- برای رفع خستگی راه‌های تازه‌ای بیابید

هر کسی احتیاج دارد خستگی خود را به نوعی رفع کند. مردم اغلب در پایان روز و در حالی که مشغول تمدد اعصاب هستند و می‌خواهند افکارشان را از مشغلات روزانه دور کنند، به سراغ تصاویر و فیلم‌های محرک جنسی می‌روند، چرا که اینگونه تصاویر تقریباً بلافاصله روحیه انسان را دگرگون می‌سازد. اما این کار صرفاً گریز از واقعیات زندگی است. داروی هیجانات جنسی برای چند لحظه کوتاه کاری می‌کند که مردم فشارهای روزمرۀ زندگی را از یاد ببرند. اما به محض آنکه لذت‌جویی پایان یافت، شلاقِ بیرحم شرم و خجالت دوباره به حرکت درمی‌آید و فلاکت، تشویش و اضطرابی عظیم در شخص ایجاد می‌کند.

اگر شما در چنین وضعیتی بسر می‌برید، نخست باید جداً تصمیم بگیرید که به هیچ وجه اجازه ندهید چنین عادات و الگوهای رفتاری (نظیر جستن کانال‌های مختلف تلویزیونی و جستجو در اینترنت) که شما را به‌سوی تصاویر محرک جنسی سوق می‌دهد، در زندگی‌تان مجال عرض اندام یابد. سپس باید به دنبال راه‌های تازه‌ای برای رفع خستگی بگردید. به‌عنوان مثال، کمی ورزش کنید، فیلم‌های سالم و آموزنده تماشا کنید، به سی دی و یا نوار مورد علاقۀتان گوش فرا دهید، روی صندلی راحتی‌تان لم داده، رمانی جالب مطالعه کنید، قدم بزنید، رانندگی کنید، نقاشی کنید، پیانو بنوازید، شعر بنویسید، و غیره.

اگر شما در چنین وضعیتی قرار دارید، پیشنهاد می‌کنم یک تکه کاغذ بردارید و این جمله را تکمیل کنید:

از این پس بجای آنکه بخواهم از طریق مشاهده تصاویر محرّک جنسی تمدد اعصاب کنم، خستگی خود را از طریق..........برطرف خواهم کرد.

۲- نزد خدا و دیگران اعتراف کنید

نخست در حضور خدا و سپس در برابر یک مسیحی دیگر (البته نه از جنس مخالف!) جوابگو باشید و خود را مسئول بدانید. ممکن است احساس کنید که در این زمینه بیش از حد گناه کرده‌اید و دیگر امیدی برای شما نیست. این دروغی بیش نیست! وقتی فردی جذامی (سمبول کسی که غرق در گناه است) نزد عیسی آمد، به او گفت: «اگر بخواهی می‌توانی مرا پاک سازی.» و عیسی پاسخ داد: «می‌خواهم!!!»

خداوند می‌خواهد که ما پاک و بی‌عیب باشیم. تنها کافی است که مانند آن جذامی روی زانوان خود بیفتیم و با صداقت و به‌طور مشخص به گناهان خود اعتراف کنیم. شاید بهتر باشد فهرستی از گناهان خود تهیه کنیم و پس از هر بار اعتراف، با خودکار قرمز بر روی گناهی که به آن اعتراف کرده‌ایم خط بکشیم، زیرا خون مسیح هر گناهی را پاک می‌سازد.

همچنین به‌طور مرتب نزد دیگران نیز به گناهان خود اعتراف کنید. یا شاید بهتر باشد هر از گاه با یکی دیگر از دوستان مسیحی خود ملاقات کنید و به اتفاق ببینید در نبرد با شهوت چقدر پیشرفت کرده‌اید و در چه مرحله‌ای قرار دارید. در اینگونه مشارکت‌ها دو برکت بزرگ نهفته است: نخست آنکه در حکمِ چراغ قرمز است، زیرا مجبوریم هر چه کرده‌ایم با یک نفر دیگر در میان بگذاریم. این امر باعث می‌شود پیش از آنکه روی فلان سایت اینترنت کلیک کنیم یا فلان کانال مستهجن تلویزیونی را بگیریم، خوب به عواقب این کار فکر کنیم.

دوست ما هرقدر هم که مهربان و باگذشت باشد، دشوار می‌توان به او گفت که دیشب عمداً به تماشای فلان برنامه مبتذل نشسته‌ایم. دومین برکتی که در این کار نهفته این است که خودِ عمل اعتراف کردن پشتوانۀ بخشش خدا است. خداست که می‌بخشد، و او همواره ما را خواهد بخشید، اما گاه باور این واقعیت که او ما را بخشیده است برای‌مان دشوار است. اما وقتی نزد یکدیگر به گناهان خود اعتراف می‌کنیم و اعتراف خود را در دعا به زبان می‌آوریم، روح‌القدس از این طریق در دل‌های ما این اطمینان را ایجاد می‌کند که براستی آمرزیده شده‌ایم. به همین خاطر است که کتاب‌مقدس می‌گوید: «نزد یکدیگر به گناهان خود اعتراف کنید» (یعقوب ۵:‏۱۶). اگر هیچ دوستی ندارید که بتوانید در اینگونه مسائل به نزدش بروید، مطمئن باشید در اینجا دوستانی هستند که می‌توانید از طریق نامه الکترونیکی با آنها ارتباط برقرار کنید. (شما را تشویق می کنیم که با این کشیشان و شبانان تماس حاصل فرمایید. آنچه به آنها می‌نویسید کاملاً محرمانه تلقی خواهد شد و تنها توسط شبانی که انتخاب کرده‌اید خوانده خواهد شد).

سخنانی پایانی از کتاب حکمت:

کتاب امثال به کراّت در مورد خطرات هرزگی و بی‌بند و باری جنسی به ما هشدار می دهد: «زیرا که او (بی‌عفتیِ جنسی) بسیاری را مجروح انداخته است، و کشتگانش بیشمارند. خانه او (نظیر اینترنت، تلوزیون، ویدئو، مجلات...) طریق هاویه است و به هجره‌های موت منتهی می‌شود.»

خواننده گرامی، شما جزو این مجروحان نباشید. از گناه خود توبه کرده، نزد خدا اعتراف نمایید و اجازه دهید خون مسیح شما را پاک کند. این مسئله مادام که زنده هستیم به‌صورت نبردی روزانه باقی خواهد ماند، اما مسیحیان می‌توانند در این نبرد پیروز شوند. به پیروزی که در مسیح دارید پی ببرید، راه‌های جدیدی برای رفع خستگی پیدا کنید، نیازهای احساسی درون خود را بشناسید، و از همه مهمتر، فوراً نزد خدا به گناه خود اعتراف کنید و فرد مسیحی را بیابید که بتوانید در این زمینه به او جوابگو باشید.