You are here

در زمان و مکان مناسب!

 

 

در طول خدمت مسیح‌، اشخاص مختلفی بر سر راه او قرار گرفتند. بعضی در زمان و مکان مناسب‌، خدمتی شایسته به او کردند؛ بعضی دیگر نیز موقعیت را در نیافتند و یا بی‌تفاوت از کنار او گذشتند، یا به او ضربه زدند. برای ما نیز فرصت‌ها و موقعیت‌هایی پیش می‌آید که در آنها می‌توانیم به ملکوت عیسی یا خدمت کنیم یا خدشه وارد آوریم‌.

خدمت مریم در تدهین عیسی‌

مریم‌، خواهر ایلعازر و مرتا، چند روز پیش از عید فصح‌، با عطری از سنبل گرانبها پایهای عیسی را تدهین کرد و با موهای خود، آن را خشک کرد. مریم از کسانی بود که زمان و مکان مناسب را تشخیص داد و محبت خود را به‌شایستگی به سَروَر خود نشان داد. او با این عمل‌، نشان داد که چه ارزشی برای عیسی قائل است و حاضر است چه بهایی برای او بپردازد. از دید مردم آن روزگار، لمس کردن یک مرد توسط یک زن عملی غیر قابل تحمل بود. اما برای مریم‌، نظر دیگران اهمیتی نداشت‌. برای او این مهم بود که محبت خود را در اعلاترین شکلش به استاد خود نشان دهد. و همین کار را هم کرد.

کار مریم سه چیز را در بر داشت‌:‌ محبت‌، فروتنی‌، و پرداخت بها! به این شکل‌، او در جایگاهی خاص از تاریخ قرار گرفت‌؛ عیسی می‌رفت که کشته شود؛ چگونگی مرگ و دفن او چنان بود که فرصت تدهین جنازه وجود نداشت‌؛ پس لازم بود که پیکر پاک او پیش از مرگ تدهین شود. مریم این خدمت را برای او انجام داد، در زمان و مکانی مناسب‌، نه دیرتر و نه زودتر!

خوشابه‌حال مریم‌! کاش که ما هم مکان و زمان مناسب را تشخیص دهیم و خدا را خدمتی شایسته بنماییم‌.

خدمت شمعون قیروانی‌

آن روز جمعه‌، بامدادان‌، مردی وارد اورشلیم شد. ازدحامی دید. نمی‌دانست هیاهو برای چیست‌. انبوه جمعیت از مقابل او می‌گذشت‌. عده‌ای هیجان‌زده بودند و عده‌ای پریشان‌! تا اینکه در میان انبوه جمعیت‌، مردی صلیب بر دوش‌، افتان و خیزان‌، می‌رفت که از مقابل او بگذرد. مردِ صلیب بر دوش‌، در چند قدمی تازه‌وارد زیر سنگینی چوبة زمخت دار نقش زمین شد. مأمورین خشن رومی نگاهی به‌اطراف انداختند؛ اولین کسی را که مناسب تشخیص دادند، طبق مقررات روزگار مجبور کردند تا صلیب را از دوش آن مردِ افتاده بر دارد و به قتل‌گاه ببرد.

اینچنین بود نخستین ملاقات شمعون قیروانی با عیسای ناصری‌، ملاقاتی که مقدر بود نام شمعون را برای ابدیت بر صفحه آسمان حک کند. شمعون در زمان و مکانی مناسب‌، به عیسای خسته خدمتی شایسته کرد. روزی که شمعون از دار فانی به دیار باقی شتافت‌، چه استقبال پر شوری عیسی از او به‌عمل آورد، عیسایی که این بار بر تخت سلطنت نشسته بود.

خوشابه‌حال شمعون‌! کاش که ما هم مکان و زمان مناسب را تشخیص دهیم و خدا را خدمتی شایسته بنماییم‌.

خدمت یوسف رامه‌ای‌

چه کسی از بزرگان شهر حاضر بود جسد یک اعدامی را تحویل بگیرد و دفن کند؟ عیسی به‌عنوان یک شورشی به مفتضح‌ترین شیوة زمانة خود اعدام شده بود. این برای خویشان و دوستان شخص‌، ننگی بود غیر قابل وصف‌!

اما یک مرد نیکو، صالح‌، مؤمن و سرشناس‌، "جرأت کرد" تا از فرماندار رومی جنازه عیسی را بطلبد تا بلکه دفنش محترمانه باشد! چنین اقدامی از جانب یوسف رامه‌ای‌، بیانگر حمایت او از آرمانهای عیسی و اعلان علنی ایمانش بود.

او در موقعیتی خطیر، خدمتی بی‌نظیر به مولای آسمانی کرد. او موقعیت را دریافت و از آن به‌شایسته‌ترین وجه بهره گرفت‌!

خوشابه‌حال یوسف‌! کاش که ما هم مکان و زمان مناسب را تشخیص دهیم و خدا را خدمتی شایسته بنماییم‌.

خدمت ما!

ما نیز در هر مقام و مرتبه‌ای که باشیم‌، اگر زمان و مکان مناسب را تشخیص دهیم‌، خواهیم توانست خدمتی شایسته به خدا بنماییم‌. اگر همچون مریم‌، به‌خاطر زن بودنش در روزگار باستان‌، مقام و منزلتی در جامعه نداشته باشیم‌، یا اگر همچون شمعون قیروانی از راهی دور در گذر باشیم‌، یا اگر همچون یوسف رامه‌ای‌، متشخص و ثروتمند باشیم‌، می‌توانیم خدا را خدمتی شایسته بکنیم‌، اگر زمان و مکان مناسب را تشخیص دهیم‌.

آیا تا به‌حال فکر کرده بودید که شخص نیازمندی که بر سر راهتان قرار گرفته‌، شاید مسیح باشد؟ او روزی خواهد گفت‌:‌ «بیایید ای برکت‌یافتگان از پدر من و ملکوتی را که از ابتدای عالم برای شما آماده شده است‌، به‌میراث گیرید، زیرا چون گرسنه بودم مرا طعام دادید، تشنه بودم سیرابم نمودید، غریب بودم مرا جا دادید، عریان بودم مرا پوشانیدید، مریض بودم عیادتم کردید، در حبس بودم دیدن من آمدید... هر آینه به شما می‌گویم آنچه به یکی از این برادران کوچکترین من کردید، به من کرده‌اید» (متی ۲۵:‏۳۴-۴۰).

کاش که ما هم مکان و زمان مناسب را تشخیص دهیم و خدا را خدمتی شایسته بنماییم‌.