You are here

دعا برای مردم کوبا

 

 

کوبا

کوبا از بسیاری جهات کشور منحصربه‌‌فردی است. این کشور با وجود پشت سر گذاشتنِ بیش از پنج دهه تحریم‌‌های امریکا، به لحاظ سطح خدمات بهداشتی و درمانی که به شهروندان خود ارائه می‌‌دهد مایۀ حسرت بسیاری از کشورهای دنیاست. کوبا به نسبت جمعیت خود دارای بیشترین تعداد پزشکان در جهان است، و تاکنون هزاران پزشک به بیش از چهل کشور دنیا اعزام کرده است. بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی سازمان ملل، میانگین عمر مردم کوبا 79 سال است، و کوبا از این لحاظ پس از کانادا و شیلی در قاره امریکا در رتبه سوم قرار دارد. این کشور از لحاظ سطح آموزشی نیز از بسیاری از کشورهای جهان جلوتر است و تقریباً تمام جمعیت آن باسواد هستند.
کوبا از زمان انقلاب سال 1959 که به سرنگونی حکومت استبدادی باتیستا و روی کار آمدن فیدل کاسترو انجامید، تحت نظام سوسیالیستی تک حزبی اداره می‌‌شود و دولت بر تمامی جنبه‌‌های زندگی مردم نظارت دارد. این کشور کمونیستی در سال‌‌های جنگ سرد بین امریکا و شوروی از متحدان اصلی شوروی محسوب می‌‌شد و سالیانه کمک‌‌های مالی هنگفتی از این کشور دریافت می‌‌کرد. پس از فروپاشی شوروی و دیگر ممالک کمونیستی بلوک شرق، گمان می‌‌رفت حکومت فیدل کاسترو نیز دیر یا زود سقوط کند. اما زوال کمونیسم و قطع کمک‌‌های مالی از سوی شوروی گرچه مردم کوبا را از لحاظ اقتصادی با مشکلاتی جدی مواجه ساخت، به دولت کاسترو آسیبی نرساند و فیدل کاسترو تا سال 2008 که به‌‌دلیل بیماری و کهولت سن قدرت را به برادرش رائول واگذار کرد، همچنان از طریق حزب کمونیسم و سازمان‌‌های وابسته به آن به اعمال نفوذ بر تک تک عرصه‌‌‌‌های زندگی مردم ادامه داد. در کوبا، تولید و توزیع اکثر کالاها در انحصار دولت است. تقریباً همه مردم این کشور برای دولت کار می‌‌کنند، و شرکت‌‌های خارجی چنانچه بخواهند یک شهروند کوبایی را استخدام کنند باید نخست از دولت اجازه بگیرند. حتی دستمزد او را نیز باید به دولت بپردازند، و دولت مبلغی را به صلاحدید خود به‌‌صورت پزو که پول رایج کوباست به آن شخص پرداخت خواهد کرد. خرید و فروش ملک و اموال خصوصی نیز در کوبا ممنوع است، و تغییر مالکیت از طریق دولت صورت می‌‌گیرد. در اوایل دهۀ 1990 تا حدودی از شدت این محدودیت‌‌ها کاسته شد، اما با ظهور اختلاف طبقاتی در جامعه این محدودیت‌‌ها در اواخر دهه 90 دوباره اِعمال شد. اخیراً رائول برادر فیدل کاسترو که از سال 2008 زمام امور کشور را بدست گرفته، وعده داده است تغییرات گسترده‌‌ای را در نظام اقتصادی کوبا ایجاد کند. به‌‌عنوان نمونه، شهروندان کوبا در سال 2010 برای اولین بار اجازه یافتند برای خودشان خانه بسازند، و قرار است خرید و فروش اموال خصوصی نیز به‌‌زودی قانونی شود.
منبع اصلی درآمد کوبا، صنعت جهانگردی است و همه ساله بیش از دو میلیون جهانگرد خارجی عمدتاً از کشورهای کانادا، اروپا و امریکای لاتین از کوبا دیدن می‌‌کنند. کوبا همچنین از صادرکنندگان عمدۀ شکر در جهان است، و تولید نیشکر پس از جهانگردی بیشترین منبع درآمد کوبا را تشکیل ‌‌می‌‌دهد.
جمعیت کوبا بیش از 11 میلیون نفر است و نزدیک به یک میلیون مهاجر کوبایی نیز در امریکا زندگی می‌‌کنند. زبان رسمی کوبا اسپانیایی است و پایتخت کوبا، هاوانا است.
 

موارد دعا:

۱-‏‏‏ بیداری روحانی در کوبا

با روی کار آمدن فیدل کاسترو در سال ۱۹۵۹، کلیسا با محدودیت‌‌های بسیاری روبرو شد. بسیاری از کشیشان کلیسای کاتولیک به دلیل افزایش جفاها به کشورهای دیگر از جمله امریکا مهاجرت کردند. تعداد زیادی از مردم کوبا مجبور به پذیرش نظام کمونیستی شدند، و مسیحیانی نیز که حاضر به انکار ایمان‌‌‌‌شان نبودند سر از زندان‌‌ها درآوردند. در سال ۱۹۹۲ قانونی به تصویب رسید که براساس آن تبعیض مذهبی ممنوع اعلام گردید. با این حال از سال ۱۹۹۰، دولت کاسترو رفته رفته نسبت به آزادی مذهب انعطاف‌‌پذیری بیشتری از خود نشان داد. در سال ۱۹۹۹ پاپ ژان پل دوم دیداری تاریخی از کوبا به‌‌عمل آورد، و در همان سال دولت کوبا کریسمس را به‌‌عنوان یکی از تعطیلات ملی به رسمیت شناخت. در پی این آزادی‌‌های نسبی، کلیسا شاهد رشد بی‌‌سابقه‌‌ای بوده است و به‌‌ویژه اشتیاق خاصی برای شنیدن پیام خوش انجیل در میان جوانان کوبایی دیده می‌‌شود. جالب است که با وجود تبلیغات وسیع کمونیستیِ دولت در بین جوانان، اشتیاق و تشنگی روحانی در بین این قشر بیش از هر قشر دیگر جامعه کوبا محسوس ‌‌است.
برای کلیسای در حال رشدِ کوبا دعا کنید. دعا کنید تا خداوند از این آزادی برای جلال نام خود استفاده کند. همچنین برای نخست‌‌وزیر جدید، رائول کاسترو دعا کنید. دعا کنید تا خداوند او را ملاقات کند و بدین وسیله کشوری که سال‌‌ها تحت حکومت کمونیستی و الحادی اداره می‌‌شد با خدای زنده آشنا شود.
برای تأسیس کلیساهای جدید دعا کنید. در اکتبر سال ۲۰۰۸ در طی مراسمی رسمی و با حضور رائول کاسترو اولین کلیسای ارتدکسی افتتاح گردید. دعا کنید تا این آزادی‌‌ها ادامه داشته باشد و بسیاری که تشنۀ شنیدن کلام هستند بتوانند آزادانه خدای زنده را در این کلیساهای تازه تأسیس‌‌ شده بپرستند.
 

۲-‏‏‏ شاهدان یهوه

بر اساس آمار سال ۲۰۰۹، تخمین زده می‌‌شود که در حدود یک درصد از مردم کوبا، یعنی تقریباً یکصد هزار نفر، از اعضای فعال فرقۀ شاهدان یهوه هستند. فرقۀ شاهدان یهوه از سال ۱۹۳۸ تا پایان جنگ جهانی دوم به‌‌طرز چشمگیری در کوبا رشد کرد. اما در دوران حکومت فیدل کاسترو، جفاها و تبعیض مذهبی شامل این گروه نیز شد و بسیاری مجبور به ترک کشور شدند. با آغاز آزادی‌‌های مذهبی در اوایل دهه 1990، برخی از اعضای این فرقه به کوبا بازگشتند و فعالیت‌‌های خود را از سر گرفتند، به‌‌طوری که گفته می‌‌شود در حال حاضر قریب به ۱۳۰۰ کلیسا در کوبا متعلق به این فرقه می‌‌باشد.
دعا کنید تا خداوند حقیقت کلام خود را بر مبشرین این فرقه آشکار سازد.
آن عده از خوانندگان کلمه که با فرقۀ انحرافیِ شاهدان یهوه آشنایی چندانی ندارند می‌‌توانند با دفتر مجله تماس بگیرند و جزواتی را که جهت معرفی این فرقه تهیه شده است، سفارش ‌‌دهند. 
 

۳-‏‏‏ شبانان و خادمین کلیسا

همانطور که در بالا اشاره شد، در دوران جفاها نزدیک به ۸۰ درصد از کشیشان و خادمین کلیساهای کاتولیک و پروتستان مجبور به ترک کوبا شدند. کسانی نیز که در کشور باقی ماندند به‌‌دلیل فشارهای دولت و مشکلات مالی مجبور به ترک خدمت شدند. نتیجه آنکه امروزه با وجود رشد کلیساها، تعداد خادمین وقف‌‌شده‌‌ای که بتوانند به‌‌طور تمام‌‌وقت کلیسای خداوند را در کوبا خدمت کنند بسیار اندک است، و نیاز مبرمی به چنین رهبرانی که برای کلیسای کوبا بار داشته باشند وجود دارد. بنابراین دعا کنید تا شرایط و تسهیلاتی ایجاد شود تا جوانانی که برای خدمت اشتیاق دارند بتوانند در این زمینه تربیت شوند و کلیسای نوپای کوبا را رهبری کنند. همچنین برای حمایت مالی از این رهبران، و نیز برای تهیه منابع مفید مسیحی نظیر کتب الاهیاتی و برنامه‌‌های تعلیمی اینترنتی و ماهواره‌‌ای دعا کنید.
 

۴-‏‏‏ مهاجرین و پناهندگان

در حال حاضر در حدود یک میلیون کوبایی به‌‌عنوان پناهنده در امریکا زندگی می‌‌کنند، که اکثر آنها کاتولیک و تقریباً ۱۰ درصد نیز پروتستان هستند. دعا کنید تا خداوند ایمان‌‌ آنها را تقویت کرده، بیداری روحانی‌‌ در بین‌‌ مهاجرین کوبایی ایجاد کند. همچنین دعا کنید تا روح‌‌القدس بر زخم‌‌های آنها مرحم گذارد. برای اغلب این پناهندگان خو گرفتن با فرهنگ و زبانی جدید چندان آسان نبوده است. برگشت به کوبا نیز برای بسیاری از آنها که پناهندگان سیاسی هستند رؤیایی بیش نیست. دعا کنید تا خداوند درها را برای این دسته از کوبایی‌‌ها بگشاید تا بتوانند با آزادی به وطن خود بازگردند.
 
منابع:
 
Operation Mobilization World
 Wikipedia.org