You are here

دعا برای مردم لیبی

 

 

اغلب ما ایرانیان تمایل چندانی به دیدن و یا شنیدن اخبار نداریم و معمولاً ترجیح می‌دهیم در اوقات فراغت برنامه‌های متنوع تلویزیونی از جمله فیلم‌، سریال و ورزش تماشا کنیم، کتاب داستانی را مطالعه کنیم و یا سری به فیس‌بوک‌مان بزنیم و ببینیم دوستان‌مان چه کلیپ تازه‌ای روی صفحه‌شان گذاشته‌اند. اگر هم تصادفاً برخی به پیگیری اخبار تمایلی داشته باشند سعی می‌کنند خبرهای جالب و هیجان‌انگیز را دنبال کنند یا به خبرهای مربوط به ایران بسنده می‌کنند. اما متأسفانه این طرز فکری نیست که مسیح از ما انتظار دارد. ما مسیحیان باید به یاد داشته باشیم که خداوند این مسئولیت خطیر را بر دوش‌مان نهاده تا از لاک و پوستۀ خود خارج شویم و به فکر همسایۀ خود نیز باشیم و بر روی زانوان‌مان برای برادر و خواهرمان شفاعت کنیم. شاید در اینجا این سؤال مطرح شود که برادر و خواهر من کیست؟ برادر و خواهر من فرزندان آدم و حوا هستند که در هر گوشۀ این کرۀ خاکی پراکنده شده‌اند. برادر و خواهر من تمام انسان‌هایی هستند که مسیح به‌خاطر آنها بر روی صلیب مرد تا آنها را از هلاکت ابدی نجات دهد.
هدف این بخش از مجلۀ کلمه نیز این است که با دادن یک سری اطلاعات مختصر از وضعیت کشورهای مختلف جهان خواننده را تشویق کند تا دقایقی را به دعا و شفاعت برای کشور مذکور اختصاص دهد. گرچه همواره این بخش در قسمت آخر مجله قرار داشته است اما این دلیلی بر کم اهمیت بودن آن نیست. دعای ما این است که مسیحیان ایرانی از چهاردیواری خود بیرون آمده و دقایقی مشکلات و بحران‌های خود را به دست فراموشی بسپارند و با اتحاد برای قوم‌ها و ملل دیگر شفاعت کنند.
 
در ماه‌های اخیر همه جا صحبت از بحران خاورمیانه و کشورهای عربی‌زبانی چون یمن، تونس و مصر است. بنابراین در این شماره از کلمه نیز بخش گسترش افق دعا را به کشور لیبی اختصاص داده‌ایم.
لیبی کشوری عربی است در آفریقای شمالی که با کشورهای مصر، سودان، چاد، نیجر، الجزایر و تونس هم‌مرز است. پایتخت لیبی شهر طرابلس است.
کشور لیبی چهارمین کشور پهناور قارۀ آفریقا و هفدهمین کشور پهناور جهان است. ۹۰ درصد این سرزمین پهناور را بیابان و صحرای بی‌آب و علف تشکیل داده است و تنها دو درصد خاک آن کاربرد کشاورزی دارد.
لیبی یکی از ۱۰ کشور اصلی صادرکننده نفت در جهان است.
این کشور یکی از کم‌تراکم‌ترین کشورهای دنیاست. گرچه مساحت لیبی اندکی از ایران بیشتر است اما جمعیت آن کمتر از یک دهم ایران است و اغلب این جمعیت نیز تنها در کنارۀ دریای مدیترانه که سرسبز و حاصلخیز است ساکن هستند.
۹۷ درصد از مردم لیبی مسلمان هستند و از این ۹۷ درصد اکثریت سنی می‌باشند. تنها ۳ درصد از جمعیت کشور لیبی پیرو دیگر مذاهب از جمله مسیحیت هستند.
تاریخ معاصر لیبی دارای پستی بلندی‌های بسیاری بوده است. در سال‌های ۱۹۱۱ و ۱۹۱۲ ایتالیا سیرنایکا (بخش خاوری لیبی) و طرابلس (نیمۀ باختری لیبی) را از چنگ امپراتوری عثمانی در آورد. در جریان جنگ جهانی دوم، لیبی یکی از میدان‌های اصلی نبرد متفقین از یک سو و ایتالیا و آلمان از سوی دیگر بود. در سال ۱۹۴۷ ایتالیا از فرمانروایی بر لیبی دست کشید و چهار سال بعد لیبی با برپایی حکومت پادشاهی سلطان ادریس اعلام استقلال کرد.
در سال ۱۹۶۴ شماری از افسران ارتش لیبی به فرماندهی معمر قذافی که در آن زمان ۲۷ سال داشت، پادشاهی ادریس را برانداختند و سپس ”جماهیر مردمی سوسیالیستی“ در لیبی را برپا ساختند.
از ۱۳ ژانویه ۲۰۱۱ مجموعه‌ای از راهپیمایی‌ها و اعتراضات بر علیه حکومت لیبی و معمر قذافی در کشور لیبی آغاز شد و از روز ۱۷ فوریه ۲۰۱۱ به شکلی گسترده‌تر درآمد و با برخوردهای خونین و خشونت‌آمیز دولت با مردم معترض روبرو شد. در نتیجۀ این درگیری‌ها برخی از نیروهای ارتش به مردم پیوستند و جنگ داخلی بین مخالفین دولت و نیروهای قذافی درگرفت. از آن زمان به امروز درگیری‌ها همچنان ادامه دارد، برخی از شهرها از جمله دو شهر بزرگ لیبی، بنغازی و مصراته تحت کنترل نیروهای مخالفین قرار گرفته‌اند. ناتو نیز جنگنده‌های هوایی خود را برای حمایت از مردم و نیروهای مخالفین وارد عمل کرده است. بر اثر بمباران‌های هوایی نیروهای ناتو برخی از خانوادۀ نزدیک قذافی جان‌شان را از دست دادند اما قذافی اعلام کرده است که تا آخرین نفس به مبارزه ادامه خواهد داد و کناره‌گیری نخواهد کرد.

موارد دعا:

۱-‏‏‏ برای وضعیت پرآشوب لیبی دعا کنیم. دعا کنیم تا نقشه و ارادۀ خداوند هر چه سریع‌تر در این کشور به انجام رسد. دعا کنیم تا صلح و آرامش بر این سرزمین قرار گیرد و دولت‌های ظالم توبه کنند. همچنین برای کسانی که در این ایام عزیزان‌شان را از دست داده‌اند دعا کنیم تا خداوند با محبت خود آنها را تسلی داده و بر زخم‌های آنها مرهمی نهد و شفای خود را بر خانه‌های آنها جاری سازد.
۲-‏‏‏ برای مردمی که به‌نوعی توانسته‌اند خود را از مرز خارج کرده و به کشورهای همسایه پناهنده شوند دعا کنیم. مسائلی از جمله بلاتکلیفی، ترس از آینده و عدم داشتن سرپناه مطمئناً تأثیر منفی‌ای بر روح و روان این افراد در درازمدت خواهد گذاشت. دعا کنید تا خداوند فرصتی برای‌ آنها مهیا سازد تا در این روزهای سخت مژ‌دۀ نجات و آزادی توسط عیسای مسیح را شنیده و قلب‌شان را تسلیم خداوند زنده و حقیقی سازند.
۳-‏‏‏ برای کلیساهای سنتی لیبی دعا کنیم. بزرگ‌ترین کلیساهای لیبی قبطی، کاتولیک و ارتودکس هستند. براساس گزارش‌های اخیر بسیاری از این کلیساها در حال از دست دادن اعضای‌شان هستند. یک کلیسای قبطی که حدود ۱۰۰۰ نفر عضو داشت در ماه مه سال جاری اعلام کرد که تنها ۴۰ نفر از اعضای آن در جلسات شرکت می‌کنند. اکثریت اعضای این کلیساها یا مهاجرین و کارگرانی بودند که از کشورهایی چون مصر و آفریقای جنوبی و کره به لیبی آمده بودند و در پالایشگاه‌های نفتی مشغول به کار بودند. این گروه در همان هفته‌های اول شروع جنگ داخلی در لیبی از مرز خارج شده و به کشورهای خود بازگشتند. دیگر اعضا نیز که از مردم خود لیبی بودند با شروع جنگ و شدت گرفتن آن به کشورهای همسایه چون مصر و تونس مهاجرت کرده‌اند. شبانان این کلیساها ادعا می‌کنند که هیچ‌گاه با دولت قزافی مشکلی نداشته‌اند و گرچه لیبی کشوری اسلامی است و حکومتی اسلامی دارد اما همیشه مورد حمایت دولت واقع شده‌اند. یکی از کشیشان می‌گوید: «دولت همیشه از ما حمایت کرده است. اما در عین حال ما همیشه تحت کنترل هستیم و هر جا که می‌رویم نیروهای مخفی ما را دنبال می‌کنند. دولت به ما این آزادی را داده است تا مراسم عبادی خود را هر هفته برگزار کنیم و از تمام حقوق شهروندی برخوردار باشیم. اما همواره از این واهمه داریم تا با مسلمانی در مورد اعتقادات‌مان صحبت کنیم. به همین دلیل اکثر اعضای کلیساهای ما خارجیانی هستند که برای کار به کشور ما آمده‌اند و یا مردم بومی‌ای هستند که اجدادشان در زمان حکمرانی ایتالیا بر کشورمان با مسیحیان وصلت کردند.» به‌طور خاص برای این کلیساهای سنتی دعا کنید تا خداوند بیداری روحانی در بین‌شان ایجاد کند. همچنین دعا کنیم روح مقدس خداوند به آنها شجاعت داده تا با دلیری پیام خوش نجات را به گوش مردم بومی لیبی برسانند.
۴-‏‏‏ برای برنامه‌های تلویزیونی مسیحی که از طریق ماهواره در کشورهای عربی از جمله لیبی پخش می‌شود دعا کنید. بسیاری از عرب‌زبانان با دیدن این برنامه‌ها به مسیح ایمان آورده‌اند و هر روز به این وسیله در ایمان‌شان رشد می‌کنند. در کشوری چون لیبی که رساندن خبر خوش به گوش مردم آسان نیست برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی بهترین وسیله می‌باشد. در ماه‌های اخیر شبکۀ ماهواره‌ای Sat 7 اعلام کرده است که با شدت گرفتن درگیری‌ها برنامه‌های این شبکه نیز در این مناطق قطع شده است.
۵-‏‏‏ در آخر بیایید با هم متحده شده و سرنوشت کشور لیبی را به دست پرتوان خداوند بسپاریم. باشد که پادشاهی خداوند در این کشور برقرار شود.
 
منبع:
ویکی‌پدیا