You are here

تایلنـد

 

تایلند با جمعیتی بیش از ۶۵ میلیون نفر، یکی از مهمترین کشورهای خاور دور است. بیش از ۹۲ درصد از جمعیت تایلند بودایی هستند و کسانی که از این کشور دیدن کنند تقریباً در هر کوی و برزنی نشانی از مذهب بودا خواهند یافت. در این کشور ۳۰ هزار معبد بودا و بیش از ۲۵۰ هزار راهب بودایی وجود دارد، و کمتر خانه‌ای را می‌توان یافت که بتکده‌ای کوچک با آب و غذای مخصوص بودا در حیاط آن یافت نشود. در افسانه‌های تایلند آمده که الهه‌ای به‌نام "فرا سایام دوادهیراج" (Phra Sayam Devadhiraj) که مجسمه طلایی‌ عظیم‌الجثه‌اش در بانکوک موجود است و پرستش می‌شود، از دیرباز فرشته محافظ تایلند بوده و به همین جهت این کشور هیچگاه زیر سلطۀ اجنبیان نرفته است. به‌عنوان مثال در شرایطی که تمام کشورهای مجاور تحت اشغال قدرت‌های غربی یا ژاپن بودند، تایلند تنها کشوری بود که آزاد و مستقل باقی ماند (نام تایلند نیز به‌معنای "سرزمین آزاد" است).

با این حال واقعیت این است که تایلند از بسیاری جهات سرزمینی است بسته و اسیر. با وجود چندین قرن فعالیت‌های بشارتی در این کشور و آزادی مذهبی نسبی، امروزه تنها یک و نیم درصد از جمعیت تایلند مسیحی هستند که اکثراً در مناطق شمالی این کشور زندگی می‌کنند. به‌علاوه تایلند کشوری است که بر طبق آمارهای دولتی، ۱۴ درصد از درآمد سرانه آن را روسپیگری تشکیل می‌دهد، و بنابراین فساد و فحشا به‌راستی در این کشور بی‌داد می‌کند.

نخستین مبشران مسیحی غربی در سال ۱۸۲۸ وارد بانکوک شدند، اما تنها سی و یک سال بعد بود که اولین نفر در نتیجه فعالیت‌های آنان به مسیح ایمان آورد و تعمید گرفت! از جمله موانعی که مبشران مسیحی در تایلند با آن مواجه بوده‌اند می‌توان به خصومت و جفا از سوی مقامات حکومتی، موانع فرهنگی و عمر کوتاه اکثر این مبشران اشاره کرد.

در سالیان اخیر تعداد زیادی از ایرانیان جهت اقامت یا مهاجرت به کشورهای دیگر به تایلند کوچ کرده‌اند، و این خود دلیلی است مضاعف بر اینکه تایلند تا چه حد به دعاهای ما ایرانیان نیاز دارد.

موضوعات دعا برای تایلند:

۱-‏‏‏‏‏‏ اسارت روحانی: اگر تصور می‌کنید پرستیدن گوساله‌ای طلایی بجای خدا تنها مربوط به دوران موسی و هارون است سخت در اشتباهید. معابد تایلند پر است از مجسه‌های گوساله‌های زرّینی که برای جهانگردان خارجی جاذبه توریستی دارد، اما برای مردم تایلند در حکمِ خداست و درست مانند قوم بنی‌اسرائیل در غیابِ موسی، در برابرشان دعا می‌شود و پول و غذا مقابل‌شان گذاشته می‌شود. در تایلند علاوه بر بودا، پرستش ارواح نیز بسیار رواج دارد و اغلب مراسم نیایشی به هدف تسکین خشم ارواح است. برای بسیاری از مردم تایلند، بت‌پرستی و نیایش ارواح جزئی از فرهنگ و هویت ملی‌ است و بنابراین دست کشیدن از آنها برای‌شان غیرقابل تصور است. دعا کنید تا قلعه‌های شیطان در این سرزمین در هم کوبیده شود و مردم تایلند که کشور خود را "سرزمین آزاد" نام نهاده‌اند، در عیسی مسیح به آزادی حقیقی دست یابند. ‌‌

۲-‏‏‏‏‏‏ فساد و فحشا: همانطور که اشاره شد، سکس و روسپیگری ۱۴ درصد از درآمد سالیانه تایلند را تشکیل می‌دهد و امروزه این کشور از لحاظ بی‌بند و باری جنسی یکی از فاسدترین کشورهای دنیاست. پلیس و دولت این کشور نیز این بی‌بند و باری را تشویق می‌کنند. همچنین اعتیاد و خرید و فروش مواد مخدر در تایلند بی‌داد می‌کند و رشوه‌خواری و فساد مالی از واقعیات بدیهی جامعه است. دعا کنید تا رهبرانی درستکار در تایلند به روی کار آیند که بتوانند با مفاسد رایج در این کشور برخورد کنند.

۳-‏‏‏‏‏‏ برای کلیسا و مسیحیان تایلند و نیز برای مبشران خارجی که در این کشور فعالیت دارند دعا کنید. همانطور که گفته شد، احترام به عقاید سنتی در تایلند بسیار مهم است، بنابراین دعا کنید تا خداوند به مسیحیان این کشور که اقلیت کوچکی هستند قدرت و جرأت عطا کند تا بتوانند بر ایمان خود بایستند. برای رشد کلیسا نیز دعا کنید. اکثر مسیحیان تایلند در حال حاضر تایلندی‌های چینی‌الاصل هستند، و رشد کلیسا در بین مردم عادی این کشور بسیار کند بوده است. دعا کنید تا در این نبرد روحانی، بستگی‌ها شکسته شود.

۴-‏‏‏‏‏‏ در تایلند قریب به سه میلیون مسلمان وجود دارد که اکثر آنها مالزی‌الاصل هستند و در پنج ایالت جنوبی تایلند زندگی می‌کنند.

این مسلمانان مدت‌هاست که خواستار خودمختاری بوده‌اند و منطقه در حال حاضر دستخوش تنش‌های سیاسی و فعالیت‌های چریکی است. با وجود فعالیت‌های بشارتی که از طریق نامه، رادیو، یا پخش جزوات مسیحی در بین این مسلمانان صورت گرفته، تا به حال تنها یکصد نفر به مسیح ایمان آورده‌اند. دعا کنید تا این قوم قلب خود را به روی مسیح بگشایند. همچنین برای ایرانی‌های مقیم این کشور دعا کنید. برخی از آنان به دلایل مهاجرتی در زندان‌های بانکوک بسر می‌برند. تاکنون چند گروه کاتولیک برای کمک به آنان و رفع احتیاجات‌شان دست به اقداماتی زده‌اند و برخی از این ایرانیان نیز قلب خود را در زندان به مسیح سپرده‌اند. دعا کنید تا تعداد بیشتری از ایرانیان ساکن این کشور به مسیح ایمان بیاورند. ‌

۵-‏‏‏‏‏‏ برای ترجمه کتاب‌مقدس به زبان‌های مختلف تایلند دعا کنید. در حال حاضر ۲۹ زبان یا گویش محلی در تایلند وجود دارد که هنوز کتاب‌مقدس به آنها ترجمه نشده است. سازمان‌هایی چون انجمن کتاب‌مقدسۀ تایلند و "جمعیت بشارت خارجی" (Overseas Mission Fellowship) بر روی ۲۷ پروژۀ ترجمه کار می‌کنند، بنابراین برای رفع نیازهای آنان و برخوردار شدن از قوّت الهی دعا کنید.

 

منابع:

BBC World Service

Operation World

OMF / Overseas Mission Fellowship