You are here

آیا می‌توانیم برقصیم

 

 

"آیا می‌توانیم برقصیم" (Shall We Dance) فیلمی است کمدی- رومانتیک، ساختۀ پیتر چلسوم (Peter Chelsom) با بازی ریچارد گر (Richard Gere) در نقش جان کلارک (John Clark)، جنیفر لوپز (Jennifer Lopez) در نقش پولینا (Paulina) و سوزان ساراندون (Susan Sarandon) در نقش بورلی کلارک (Beverly Clark).

این فیلم که برگرفته از نسخۀ ژاپنی با همین نام است زندگی مردی را با نام جان کلارک به تصویر می‌کشد. او که به ‏‏‏ظاهر از زندگی‌اش راضی است چندین بار تصادفاً در مسیر خانه تا محل کار، خانمی را از پشت پنجرۀ یک سالن رقص می‌بیند و مشتاق می‌شود تا ملاقاتی با او داشته باشد. بهترین بهانه، ثبت‌نام در کلاس رقصی است که پولینا در آنجا تدریس می‌کند. اما متأسفانه معلم دیگری به او پیشنهاد می‌شود و او به ناچار شروع به آموختن رقص حرفه‌ای می‌کند و به تدریج علاقۀ شدیدی به این هنر پیدا می‌کند.

 
 

بعد از مدتی همسرش، بورلی کلارک به او مشکوک می‌شود و در نتیجه کاراگاه خصوصی استخدام می‌کند تا به راز همسرش پی ببرد. در پایان فیلم می‌بینیم که جان در حالی که هنوز به همسرش وفادار است عشق دوباره‌ای نسبت به او پیدا می‌کند و در انتها به او اعتراف می‌کند که «تو در زندگیمان آنقدر از خود برای من مایه گذاشته‌ای که خجالت می‌کشم و خود را مقصر می‌بینم به تو بگویم که در جای دیگری به‌دنبال خوشبختی می‌گشتم.»

سرانجامِ فیلم کاملاً مثبت است اما اهدافی که این فیلم در پی آن است به زندگی هر یک از ما نیز مرتبط می‌گردد. چه چیز مردی را که زندگی کاملی دارد شاد می‌سازد؟ او کاری دارد که از آن لذت می‌برد، خانواده‌ای که دوستشان دارد، سلامتی و ظاهری خوب. اما در این بین باز هم خلائی وجود دارد و این نیاز با ملاقات خانمی زیبا در وجودش زنده می‌شود. این فیلم احساسات شخصی و درونی انسان را از اعماق وجود بیرون می‌کشد و نشان می‌دهد که در پس زندگی‌های شلوغ و به‌ظاهر یکنواخت چه احساساتی می‌تواند وجود داشته باشد که گاه انسان از آن بی‌اطلاع است. گاهی چیزی و یا کسی باعث می‌شود که آن احساس بیدار شده، خودی نشان دهد و مسیر زندگی آن شخص را کاملاً عوض کند.

 
 

برای پر شدن این خلاء باید قدمی برداشت. در فیلم به وضوح شاهد تغییر روحی ایجاد شده در جان کلارک هستیم و اینکه ملاقات با پولینا و در نتیجه آموزش رقص پلی برای شفای روابط خانوادگی ایجاد می‌کند.