You are here

ترکیه

 

پیشینۀ تاریخی: ترکیه کشوری است با فرهنگی غنی، مردمی اصیل و طبیعتی زیبا و متنوع. این سرزمین زیبا همچنین به‌عنوان مهد بسیاری از تمدن‌ها در طول تاریخ شناخته شده است. در نتیجۀ موقعیت جغرافیایی این کشور، ترکیه در واقع به‌عنوان پل ارتباطی شرق و غرب ایفای نقش نموده است و ملت ترکیه دائماً با فرهنگ‌های بسیاری در ارتباط بوده‌اند. در طی قرون، سلاطین بسیاری آمده و رفته‌اند و هر کدام از خود ردّی در این کشور بر جای نهاده‌اند. یک بخش فوق‌العاده و بسیار مهم تاریخ ترکیه مربوط به‌مرحلۀ رشد ‌کلیسای اولیه در این کشور است. در دوران امپراتوری روم، پولس رسول سفرهای بشارتی زیادی به‌سرزمینی که اکنون ترکیه خوانده ‌می‌شود داشت. حتی هفت کلیسای ذکر شده در کتاب مکاشفه در ترکیه امروزی واقع شده‌اند.

کنستانتین در سال ۳۲۵ میلادی، امپراتوری رو به‌زوال روم را متحد و نیرومند ساخت. وی پایتخت روم نوین را به‌نام کنستانتینوپل که همان استانبول امروزی است بنیاد نهاد. چند صده پس از کنستانتین، وقایع بسیاری در ترکیه رخ داد که هویت امروزی این ملت را شکل داد. ترک‌های سلجوقی با زور کنستانتینوپل را تسخیر نموده و اسلام را به‌ این منطقه معرفی کردند. پس از امپراتوری سلجوقی، امپراتوری عثمانی قدرت را در ترکیه به‌دست گرفت. امپراتوری عثمانی بزرگترین و مقتدرترین امپراتوری اسلامی در طول تاریخ بوده است. این امپراتوری تا اوایل دهۀ ۱۹۰۰ ترکیه را تحت کنترل خود داشت. در بحبوحۀ آشوب‌های جهانی و داخلی، به رهبری مصطفی کمال یا آتاتورک (‌به‌معنای لغوی پدر ترک)، ترکیه ‌به‌سوی دوران پیشرفت نوینی هدایت شد. نفوذ و ایده‌های وی آنچه را ما امروزه به‌نام ترکیه می‌شناسیم شکل بخشید.

حقایق جالب در مورد ترکیه

• اولین کلیسای ساخت بشر یعنی کلیسای پطرس مقدس در انطاکیه است.

• کاتالهویوک در ترکیه، به‌عنوان قدیمی‌ترین سکنۀ شناخته شده بشر کشف شده است.

• در ترکیه شرقی کنونی، کشتی نوح بر کوه آرارت (اگری داگی) فرود آمد.

• استانبول، بزرگترین شهر ترکیه، در دو قاره واقع است.

• ترک‌ها قهوه را به‌ اروپا معرفی کردند.

• گل لاله هلندی از ترکیه آمده است.

وسعت: ترکیه، پل شرق و غرب، بین دریای سیاه از شمال، دریای مدیترانه از جنوب غربی و دریای اژه در غرب واقع شده است. مرز زمینی ترکیه روی هم‌رفته ۲,۶۴۸ کیلومتر است. کشورهای همسایه مرزی ترکیه عبارتند از: آذربایجان، ارمنستان، ایران، بلغارستان، سوریه، عراق، گرجستان و یونان.

پایتخت: آنکارا

جمعیّت: مطابق با آمار ژوئیه ۲۰۰۴ جمعیت این کشور  ۶۸,۸۹۳,۹۱۸ نفر است. به‌دلیل فشارهای اعمال‌شده بر گروه‌های اقلیّت برای پذیرش فرهنگ و زبان ترکی، ارائه آمار دقیقی برای هر کدام از این گروه‌ها آسان نیست.

ترک‌ها: ۷۶-۸۰ ٪

کردها: ۱۴-۲۰ ٪

اعراب: ۱٫۸ ٪

پناهندگان: ۱٫۳ ٪

اقلیت‌های غیر مسلمان: ۰٫۲ ٪

زبان رسمی: زبان رسمی ترکی است امّا در این کشور ‌زبان‌های کردی، عربی، ارمنی و یونانی نیز تکلم می‌شود.

مذهب: ۹۹٫۸ ٪ مسلمان (عمدتاً سنّی)، ۰٫۲ ٪ سایر مذاهب (عمدتاً مسیحی و یهودی).

سیاست: در ۲۹ اکتبر۱۹۲۳، تحت رهبری مصطفی کمال (آتاتورک) در ترکیه حکومت جمهوری رسمیّت یافت. آتاتورک با الگوپذیری از شیوۀ حکومت‌های غربی و غیرمذهبی، ترکیه را به‌ عهد جدیدی از نوگرایی و اصلاحات سوق داد. ‌به‌منظور ایجاد رابطه‌ای نزدیک با کشورهای غربی، ترکیه عضو ناتو شد. با این حال به‌دلیل موقعیت جغرافیایی خاص این کشور، ترکیه مجبور است با تمامی کشورهای مجاور اعم از شرقی و غربی رابطه‌ای متعادل برقرار کند. ترکیه تلاش مستمر خود برای عضویت در اتحادیه اروپا را تعقیب می‌کند، هر چند که تاکنون موفق نبوده است.

اقتصاد: گفته ‌می‌شود ترکیه با جمعیتی جوان و در حال رشد، شانزدهمین قدرت اقتصادی دنیاست. بخش بازرگانی دولت آمریکا نظری مثبت دربارۀ ترکیه داشته و می‌گوید: "این کشور یکی از ده امید برتر اقتصادی در حال ظهور دنیاست." با این حال به‌دلیل تورم در سال‌های ۱۹۹۰ و ۲۰۰۱ و نیز زلزله ویرانگر در سال ۲۰۰۰، ترکیه با مشکلات زیادی مواجه بوده است. امروزه وابستگی اقتصاد ترکیه به‌ جهانگردی، کشاورزی و صنعت سبب موفقیت این کشور می‌باشد.

موارد دعا

"غلبه بر نادیدنی‌ها"

مسیحیان به‌هنگام دعا این مزیت را دارند که می‌توانند به‌ نیرو‌های نادیدنی یورش برده و سبب تغییر در ناممکن‌ها شوند. دعا مانند هدیۀ آسمانی ارزشمندی است و فرصتی است برای گفتگو با خدایی که خالقی ندارد؛ اولاً برای رفاقت با او و سپس، از طریق این رفاقت، می‌توانیم مسئلت دل خود را از او درخواست کنیم. دعا صرفاً بیان کلماتی نیست که امیدواریم شنیده شوند، بلکه کلمات با این اطمینان ابراز می‌شوند که پدری با محبت آن را شنیده و پاسخ می‌دهد. خداوند بر همۀ احتیاجات این کشور آگاه است و از اینکه ما برای "آمدن پادشاهی و اجرا شدن اراده‌اش" در ترکیه با او همکاری می‌کنیم، استقبال می‌کند. با در نظر داشتن این نکات، بیایید با هم "به ‌نادیدنی‌ها بتازیم" تا شاهد باشیم که خداوند غیرممکن‌ها را برای ملت ترکیه انجام می‌دهد.

دعا برای کلیسای ترکیه

● برای شبانان و رهبران کلیسا در ترکیه دعا کنید. دعا کنید "ثمرۀ روح" را که در غلاطیان ۵‏:۲۲-۲۳ از آن صحبت شده در آنها دیده شود. «اما ثمرات روح عبارتند از محبت، شادی، آرامش، بردباری، مهربانی، نیکوکاری، وفاداری، فروتنی و خویشتنداری. هیچ یک از این صفات پسندیده تضادی با شریعت ندارند.»

● دعا کنید که بر طبق فرمان مسیح، اعضاء بدن مسیح در ترکیه صادقانه یکدیگر را محبت نمایند. دعا کنید مطابق با کلامی که عیسی در یوحنا ۱۳:‌۳۴-۳۵ گفته زندگی کنند، «حکمی تازه به شما می‌دهم، و آن این که یکدیگر را محبت کنید. همان‌گونه که من شما را محبت کردم، شما نیز باید یکدیگر را محبت نمایید. از همین محبت شما به یکدیگر، همه پی خواهند برد که شاگردان من هستید.»

● دعا کنید قلبِ "بدن مسیح" برای همسایگان و اقوام بتپد. دعا کنید آن‌ها برای انجام فرمان اعظم همانطور که در انجیل متی ۲۸‏:۱۸-۲۰ آمده، اشتیاق داشته باشند، «آنگاه عیسی نزدیک آمده و به ایشان فرمود: تمامی قدرت در آسمان و بر زمین به من سپرده شده است. پس بروید و همۀ قوم‌ها را شاگرد سازید و ایشان را به نام پدر، پسر و روح‌القدس تعمید دهید و به آنان تعلیم دهید که هر آنچه به شما فرمان داده‌ام، به‌جا آورند. اینک من هر روزه تا پایان این عصر با شما هستم.»

دعا برای غیرمسیحیان در ترکیه

● دعا کنید که خداوند اعمال رسولان ۴:‏۱۲ را بر مردم ترکیه مکشوف نماید تا بدانند که نجات فقط از طریق عیسی مسیح یافت می‌شود. «در هیچ کس جز او نجات نیست، زیرا زیر آسمان نامی جز نام عیسی به آدمیان داده نشده تا بدان نجات یابیم.»

● دعا کنید مردم ترکیه درک کنند عیسی مسیح تا چه حد آن‌ها را دوست دارد و برای رستگاری آنان جان داد. دعا کنید ترک‌ها با سپردن زندگی خود به‌ مسیح به محبت وی پاسخ دهند. انجیل یوحنا ۱۵:‏۱۳ می‌گوید: «محبتی بیش از این وجود ندارد که کسی جان خود را در راه دوستانش فدا کند.»

دعا برای آنکه خداوند برای برداشت محصول کارگرانی به ‌ترکیه بفرستد

● رومیان ۱۰:‌۱۴-۱۵ می‌گوید: «اما چگونه کسی را بخوانند که به او ایمان نیاورده‌اند؟ و چگونه به کسی ایمان آورند که از او نشنیده‌اند؟ و چگونه بشنوند، اگر کسی به آنان موعظه نکند؟ و چگونه موعظه کنند، اگر فرستاده نشوند؟ چنانکه نوشته شده است: "چه زیباست پاهای کسانی که بشارت می‌آورند".» دعا کنید که خداوند ایماندارانی را به ‌ترکیه بفرستد که مژدۀ انجیل را با مردم آن دیار در میان بگذارند. دعا کنید که مژدۀ انجیل به ‌آن نواحی از ترکیه که تا به‌حال خبر خوش رسانده نشده است، داده شود. و همچنین، دعا کنید که خود ترک‌ها برای بشارت به هموطنانشان پیشقدم شوند.

منابع استفاده شده: