You are here

کاردینال آلمانی به‌جانشینی پاپ انتخاب شد

 

سرانجام پس از دو روز رأی‌گیری،  روز سه‌شنبه ۱۹ آوریل سال جاری دود سفید از دودکش کلیسای سیستین (Sistine Chapel) که کاردینال‌ها جهت انتخاب پاپ جدید در آن گرد آمده بودند بلند شد. بر طبق سنت واتیکان، چنانچه دو سوم از کاردینال‌ها در مورد یک پاپ با هم به توافق برسند و پاپ جدید انتخاب شود، دربار واتیکان روی کار آمدن پاپ جدید را با علامت دود سفید به جمعیتی که در میدان پطرس قدیس گرد آمده‌اند اعلام می‌‌کند. اما اگر تعداد آراء به حد نصاب نرسد و انتخابی صورت نگیرد، علامت آن دود سیاه است. امسال جهت تأیید دود سفید، ناقوس‌های واتیکان نیز به‌صدا درآمد و بدین ترتیب انتخاب دویست و شصت و پنجمین پاپ در تاریخ کلیسای کاتولیک به جهانیان اعلام شد.

پاپ جدید از کشور آلمان است و ژوزف راتسینگر نام دارد. او عنوان بندیکت شانزدهم را برای خود برگزیده که ظاهراً اشاره‌ای است به پاپ بندیکت پانزدهم که در دنیای پر از هرج و مرج دوران جنگ جهانی اول کوشید کلیسا را متحد و یکپارچه نگاه دارد. پاپ جدید هفتاد و هشت سال سن دارد و یکی از سالخورده‌ترین کسانی است که طی چند صد سال اخیر به این مقام انتخاب ‌شده است. او سال‌ها به‌عنوان مجری آموزه‌های کاتولیک دوشادوش پاپ ژان پل دوم خدمت می‌کرد و از نزدیک‌ترین یاران او بود. پاپ جدید بسیار سنتی و محافظه‌کار دانسته می‌شود و با دستگزاری زنان، ازدواج راهبان و استفاده از وسائل کنترل بارداری به‌شدت مخالف است. بسیاری از کشورها، به‌ویژه آلمان و همچنین لهستان که زادگاه پاپ قبلی بود، از این انتخاب استقبال کرده‌اند.

پاپ فعلی، ژوزف راتسینگر ملقب به بندیکت شانزدهم، در ۱۶ آوریل سال ۱۹۲۷ در یکی از شهرهای ایالت باواریا واقع در جنوب آلمان در خانواده‌ای کشاورز و سنتی چشم به جهان گشود. در جوانی در ماه‌های پایانی جنگ جهانی دوم به‌عنوان نیروی کمکی در قسمت پدافند هوایی انجام وظیفه کرد، ولی به گفته برخی از کسانی که او را از نزدیک می‌شناختند، "حتی یک گلوله نیز با نفرت شلیک نکرد." پس از پایان جنگ، از سال ۱۹۴۶ تا ۱۹۵۱ در دانشگاه‌های مونیخ و فرایزینگ (Freising)به تحصیل فلسفه و الهیات پرداخت. در سال ۱۹۵۱ به مقام کشیشی دستگزاری شد و در خلال چند سال بعدی، در مدرسه عالی فلسفه و الهیات شهر فرایزینگ، و سپس در دانشگاه بن، توبینگن و ریگنسبرگ (Regensburg) به تدریس "اصول جزمی و الهیات پایه" پرداخت. او در این مدت کتب و رسالات مختلفی نیز در خصوص مسائل مختلف الهیاتی به رشته تحریر درآورد.

 

پاپ فعلی در ۳۵ سالگی به‌عنوان مشاور اسقف اعظم کلون در مجمع دوم واتیکان انجام انتخاب شد. در ماه مارس ۱۹۷۷ از سوی پاپ پل ششم به‌عنوان اسقف اعظم مونیخ انتخاب گردید. سپس در سال ۱۹۸۱ پاپ ژان پل دوم او را به سرپرستی بخش بررسی آموزه‌های ایمانی منصوب نمود و سرانجام در سال ۱۹۹۸ به‌عنوان رئیس کالج کاردینال‌ها در دربار واتیکان مشغول به‌کار شد. پاپ فعلی تا قبل از رسیدن به این مقام، از نزدیک‌ترین مشاوران پاپ ژان پل دوم بود.

 

و اما برخی نظرات منتقدین و بزرگان:

صدراعظم آلمان، جرارد ایشرودر: "این واقعه برای آلمان افتخار بزرگی به‌همرا دارد. پاپ شخصی است که هیچ کس دنیای کلیسا را به اندازه او نمی‌شناسد. او یک الهیدان برجستۀ جهان است. پاپ بندیکت ۱۶ جانشین شایستۀ پاپ ژان پل دوم می‌باشد. صمیمانه‌ترین تبریکات خودم و ملت آلمان را تقدیم ایشان می‌کنم."

دبیر کل سازمان ملل، کوفی عنان: "حضرت پاپ با توشه‌ای پر از تجربه به این سازمان وارد شده است. سازمان ملل و حضرت پاپ خود را در جهت برقراری صلح، عدالت اجتماعی، ارزش انسانی، آزادی مذهب و احترام متقابل بین مذاهب دنیا سهیم می‌دانند. دبیر سازمان ملل در انتظار مشاهده نقش ایشان در جهت تقویت این ارزش‌ها می‌باشد."

الهیدان برزیلی، لئونارد بوف: "مشکل بتوان این پاپ را به‌خاطر موضع فکری و اثری که در کلیسا و جهان خواهد گذاشت دوست داشت."

فعال در ضمینۀ حقوق همجنس‌بازان انگلیس، پیتر تتچل: "انتخاب کاردینال رایتزینگر به‌عنوان پاپ برای زنان، همجنس‌بازان و ارزش‌های انسانی لیبرال یک فاجعه است. او نمایندۀ انعطاف‌ناپذیر، قشرگرای کاتولیک و مخالف استفاده از کاندوم برای پیشگیری ویروس HIV می‌باشد. او همچنین مخالف حقوق زنان، محکوم‌کننده هر نوع کمک پزشکی در جهت بارداری زوج‌هایی که دارای فرزند نیستند و تأیید‌کنندۀ تبعیض بر ضد همجنس‌گرایان می‌باشد."