You are here

ژاپن

 

ژاپن، این دومین اقتصاد بزرگ جهان که روزگاری مایه حسرت سایر کشورها بود، امروزه کشوری است بحران‌زده: هم از لحاظ سیاسی، هم از لحاظ اقتصادی، و هم از لحاظ اجتماعی. ژاپن در اواخر قرن نوزده و اوایل قرن بیست ضمنِ حفظ فرهنگ و سنن کهن خود، به‌سرعت با تکنولوژی غرب آشنا شد و به‌طرزی چشمگیر پیشرفت کرد. پس از شکستی سنگین در جنگ جهانی دوم نیز به‌سرعت تجدید قوا کرد و به دومین قدرت اقتصادی دنیا و یکی از متحدین آمریکا در منطقه تبدیل شد. اما اقتصاد این کشور پس از سه دهه رشد بی‌سابقه، از اوایل دهۀ ۱۹۹۰ سیری نزولی پیمود که تا به امروز ادامه دارد. در حالی که اکثر کشورهای جهان، به‌ویژه کشورهای آسیایی، در سال‌های اخیر به‌طرز حیرت‌انگیزی رشد و ترقی کرده‌اند، ژاپن مسیری درست برعکس را طی کرده و اکنون قریب به دو دهه است که با رکود شدید اقتصادی، رسوایی‌های سیاسی، اُفت مداوم قیمت‌ها و کاهش جمعیت دست به گریبان است. این وضعیت بر تمام جنبه‌های زندگی مردم تأثیر گذاشته، و ژاپنی‌ها امروزه یکی از غمگین‌ترین مردم جهانند. میزان خودکشی نیز یکی از بالاترین ارقام در بین کشورهای توسعه‌یافته است.

ژاپن در حال حاضر در حدود ۱۲۷ میلیون نفر جمعیت دارد، اما به‌علت رشد منفی زاد و ولد و تعداد کثیر افراد سالخورده تخمین زده‌ می‌شود که این رقم تا سال ۲۰۳۰ به زیر صد میلیون کاهش یابد. ۸۴ درصد از مردم ژاپن پیرو مذاهبِ شینتو و بودا هستند و بت‌های مختلف و نیز ارواح نیاکان‌شان را می‌پرستند. با اینکه از ورود نخستین مبشران مسیحی به ژاپن بیش از ۱۴۰ سال می‌گذرد، امروزه مسیحیان کمتر از یک درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند. متأسفانه ژاپن برخلاف کشورهایی چون کره جنوبی و فیلیپین، یکی از بسته‌ترین ممالک به روی پیام انجیل بوده است. چندین دهه ابداع و نوع‌آوری در زمینه علم و تکنولوژی مردم این کشور را متقاعد کرده که به تنهایی قادر به حل مشکلات خود هستند و نیازی به خدا ندارند. با این حال رکود سالیان اخیر و نیز وقایعی چون زلزله "کوبه" در سال ۱۹۹۵ و زلزله‌هایی که در سال ۲۰۰۵ در شمال این کشور رخ داد بسیاری از ژاپنی‌ها را به خود آورده و آنان را در مورد هدف و معنای زندگی و سرنوشتی که پس از مرگ در انتظارشان است به فکر فرو برده است.

 

موضوعات دعا برای ژاپن:

۱-‏‏‏ ۸۰ درصد از ژاپنی‌ها خود را "لامذهب" می‌خوانند. با این حال اکثر آنان بنا به سنت به معابد می‌روند و ارواح نیاکان‌شان را می‌پرستند. پس از وقوع زلزله کومه، بیداریِ روحانیِ نسبی در ژاپن ایجاد شد، ولی تعداد مسیحیان این کشور هنوز هم بسیار ناچیز است و عدۀ زیادی از مردم عیسی مسیح را به‌عنوان خداوند و نجات‌دهنده‌ خود نمی‌شناسند. دعا کنید تا جوانه‌های بیداری روحانی در این کشور شکوفاتر شود و نشو و نما یابد.

۲-‏‏‏ بخصوص برای جوانان ژاپنی دعا کنید که اکثراً افسرده‌اند و خود را در اقلیت می‌بینند. این قشر که اغلب امیدی به آینده ندارند، اعتقادات پدران‌شان و نیز بسیاری از ارزش‌های سنتی ژاپن نظیر سخت‌کوشی را زیر سؤال برده‌اند و به‌راستی در جستجوی راه و روش تازه‌ای برای زندگی‌ هستند. متأسفانه تعداد زیادی از این جوانان به مواد مخدر، تجمل‌پرستی و عیش و عشرت روی آورده‌اند. دعا کنید تا آنان خدای حقیقی را بشناسند و به معنای واقعی زندگی پی ببرند.

۳-‏‏‏ برای مسیحیان ژاپن دعا کنید. ژاپن جامعه‌ای است که تشابه فکری و عقیدتی در آن یکی از ارزش‌های مهم محسوب می‌شود، و مسیحیان که در چنین جامعه‌ای اقلیتی ناچیز هستند به‌راحتی در خانواده یا محیط کار انگشت‌نما می‌شوند. دعا کنید تا خداوند به آنان شجاعت و دلیری عطا کند و آنان را دلگرم نماید. همچنین برای بیداری روحانی بیشتر در کلیساهای ژاپن دعا کنید. تعداد شرکت‌کنندگان در جلسات کلیسایی در سالیان اخیر رو به کاهش گذاشته و امروزه بیش از هفتاد درصد از کلیساهای این کشور کمتر از ۳۰ نفر عضو دارند که اکثر آنها را زنان تشکیل می‌دهند. تلاش برای کسب موفقیت و خشنود ساختن کارفرما باعث شده مردان مسیحی ژاپن در خدمات کلیسایی نقش چندان فعالی برعهده نگیرند.

۴-‏‏‏ برای مبشران خارجی که در ژاپن فعالیت دارند و نیز آن دسته از کلیساهای ژاپنی که با غیرت در تلاشند پیام انجیل را به گوش مردم این کشور برسانند دعا کنید. بر اساس آمار تهیه شده توسط سازمان بشارتیِ Operation World در حال حاضر ۳۵۰۰ مبشر خارجی از ۳۳ کشور مختلف از طریق ۲۴۵ سازمان بشارتی در ژاپن مشغول فعالیتند. متأسفانه اکثر این سازمان‌ها چندان همکاری با یکدیگر ندارند. بنابراین برای ایجاد اتحاد و یکدلی و نیز روحیه همکاری بین سازمان‌های بشارتی فعال در ژاپن دعا کنید. برای خود مبشران خارجی نیز دعا کنید زیرا اگرچه به‌راحتی می‌توانند وارد ژاپن شوند و در این کشور فعالیت نمایند، اما مشکلاتی چون دشواری یادگیری زبان، پیچیدگی‌های فرهنگی و نفوذ مخرب و فراگیرِ نیروهای شیطانی همگی دست به دست هم داده، باعث می‌شود این مبشران نتوانند به آسانی در جامعه ژاپن ادغام شوند. هزینۀ بالای زندگی در این کشور نیز مزید بر علت است، بنابراین این مبشران به‌طور خاص به دعای ما احتیاج دارند.

۵-‏‏‏ ژاپن کشوری است که با اینکه مسیحیان در آن در اقلیتند، اما از دیرباز به کشورهای دیگر مبشر ‌فرستاده است. امروزه در حدود ۵۰۰ مبشر ژاپنی در خارج از کشور مشغول فعالیت هستند. تأسیس دانشگاه مسیحی توکیو در سالیان اخیر نقش مؤثری در تربیت این مبشران و آماده‌سازی آنان برای خدمت داشته است، و دو مرکز کوچک نیز برای تربیت مبشر وجود دارد که از سوی برخی از کلیساهای این کشور حمایت می‌شود. با این حال اکثر این مبشران هنوز با مشکلات متعددی مواجه‌اند که یکی از مهمترین آنها، تفاوت‌های فرهنگی است. یکی دیگر از مشکلاتی که مبشران ژاپنی در خارج از کشور با آن روبرو هستند این است که فرزندان آنها در بازگشت نمی‌توانند به‌خوبی در جامعه ژاپن ادغام شوند. موضوع پشتیبانی مالی کلیساهای ژاپنی از این مبشران نیز موضوع مهمی است که باید برای آن دعا کرد.

منبع:

Operation World