You are here

پاکستان

«خانۀ‌ من به خانۀ‌ عبادت برای تمامی قوم‌ها مسمی خواهد شد» (‌اشعیا ۷:‏۵۶)

 

خوانندگان عزیز کلمه،

بسیاری از اوقات به‌هنگام دعا ما صرفاً برای احتیاجات شخصی خود و اطرافیان خود دعا می‌کنیم. با این وجود همۀ ما می‌دانیم که کلیسای خدا بسیار جامع‌تر از دید نزدیک ماست و خدا از ما خواسته که برای همگان دعا کنیم تا نجات یابند و به معرفت حقیقت نایل شوند (۲ تیموتائوس۴:‏۲).

از این جهت برآن شده‌ایم که در "کلمه" افق دعای خود را گسترش دهیم و در هر شمارۀ "کلمه" کشوری را به خوانندگان عزیز معرفی کنیم و پس از بررسی اطلاعات مختصری در مورد آن کشور، احتیاجات کشور و مسیحیان آنجا را برشماریم و نکات دعا را ذکر کنیم.

باشد که این صفحات بتواند هم در دعاهای شخصی و هم در شفاعت‌های گروهی ما را یاری کند که با شناخت بهتری برای دنیای اطراف خود دعا کنیم.

اطلاعات مربوطه:

منطقه: مساحت این کشور ۷۹۶۰۹۵ کیلومتر مربع ( نصف مساحت ایران) می‌باشد.

پایتخت: اسلام‌آباد با جمعیتی معادل ۱/۱ میلیون نفر پایتخت این کشور است. شهرهای اصلی و بزرگ دیگر: کراچی با جمعیتی معادل ۹/۱۱ میلیون نفر، لاهور، ۲۵/۶ میلیون نفر، فیضل‌آباد ۳/۲ میلیون نفر و راولپندی ۱/۲ میلیون نفر هستند.

جمعیت: در سال ۲۰۰۰ طبق محاسبات به‌دست آمده، تعداد جمعیت پاکستان ۱۵۶۴۸۳۱۵۵نفر بوده است که ۵۰ در صد این تعداد زیر ۱۵ سال هستند.

برخی از گروه‌های مردم و قبایل موجود در پاکستان: پنجابی Punjabi :۷۵ میلیون نفر؛ ساراکی Saraki  :۱۵ میلیون نفر؛ هندی Hindku :۸/۵ میلیون نفر؛ سندی Sindhi :۵/۱۸ میلیون نفر؛ مهاجرMohajirs- مهاجرین مسلمان هندی که به زبان اردو صحبت می‌کنند متشکل از ۶/۷ درصد جمعیت؛ بلوچی Baluch ۷/۶ میلیون نفر؛ پاتانPathan: که متشکل از قبایل پختون Pakhtuns- غالباً پاکستانی و پشتون Pashtunes- غالباً افغانی هستند، جماعتی معادل ۴/۲۰ میلیون نفردارند. و ایرانیان که ۴۰۰۰۰ نفر از جمعیت را تشکیل می‌دهند.

زبان: زبان رسمی این کشور اردو است. ولی ۶۹ زبان مختلف هم در آنجا صحبت می‌شود.

درصد سواد: به‌طور رسمی ۳۸٪ جمعیت را تشکیل می‌دهند. برخی معتقدند که این رقم به ۲۵٪ نزدیکتر است.

اقتصاد: صادرات اصلی این کشور، وسایل ورزشی، منسوجات، پوشاک و هروئین می‌باشند. زمین‌های قابل کشت و در کل تجارت، بیشتر متعلق به تعداد معدودی از خانواده‌های ثروتمند می‌باشد. ۴۰٪ درآمد دولت صرف امور نظامی و توسعۀ سلاح‌های هسته‌ای می‌شود. جنگ‌های افغانستان و پناهندگان به‌طرز منفی بر اقتصاد این کشور تأثیر گذاشته‌اند.

سیاست: دولت پاکستان جمهوری اسلامی است که هنگام استقلال هند از بریتانیا در سال ۱۹۴۷ میلادی توسط سیاستمداران مسلمان بنیان گذارده شد و به‌صورت کشوری مستقل به‌وجود آمد. دولت فعلی کشور، از زمان کودتای سیاسی ۱۹۹۹، تحت حاکمیت رئیس جمهور فعلی آن، پرویز مُشَرَف بوده است.

مذهب: ۰۸/۹۶ درصد آن را مسلمانان؛ ۳۱/۲ درصد آن را مسیحیان و ۵۰/۱ درصد آن را هندوها تشکیل می‌دهند. مسیحیان خود به گروه‌های زیر تقسیم‌بندی شده‌اند: پروتستان‌ها: ۱۹۹۷۰۰۰نفر، کاتولیک‌ها:۱۱۰۰۰۰۰ نفر، گروه‌های مستقل ۵۰۲۰۰۰ نفر.

موارد دعا:

۱- برای مقامات کشور دعا کنید، که دمکراسی در آن بیشتر توسعه یابد. همینطور دعا کنید که این کشور درآمد خود را صرف توسعۀ فعالیت‌های اقتصادی خود کند تا فعالیت‌های نظامی. این کشور نیاز به رهبرانی دارد که به درستی و با امانت کشور را اداره کنند و به فساد موجود در آن پایان دهند.

«پیش از هر چیز، سفارش می‌کنم که مؤمنان درخواست‌ها، دعاها، شفاعت‌ها و شکرگزاری‌ها را برای همۀ مردم به‌جا آورند، از جمله برای حاکمان و همۀ صاحب‌منصبان، تا بتوانیم زندگی آرام و آسوده‌ای را در کمال دینداری و وقار بگذرانیم. چرا که این نیکو و پسندیدۀ نجات‌دهندۀ ما خداست که می‌خواهد همگان نجات یابند و به معرفت حقیقت نایل گردند» (اول تیموتائوس ۱:‏۲-۳).

۲- نفوذ گروه‌های مذهبی افراطی در سال‌های گذشته در این کشور افزایش یافته است. برخی از این احزاب خود را وقف اجرای قانون اسلامی شریعه Shariah کرده‌اند که تا حدی مورد اجرا گذاشته شده و مطابق قانون اساسی کشور، بر حقوق زنان و اقلیت‌های موجود، از جمله مسیحیان تأثیر گذاشته است. شبکۀ گسترده‌ای از مدارس مذهبی، در حال مسموم کردن نسل بعدی از طریق ایجاد حس تنفر در آنها نسبت به هندوستان، غرب و مسیحیان هستند. دعا کنید که خدا روح خود را بر این ملت ریخته، چشم‌های درونشان نسبت به حقیقت باز شود، حقیقت را بشناسند و حقیقت آنها را آزاد کند.

«خدا می‌فرماید: در روز‌های آخر از روح خود بر تمامی بشر فرو خواهم ریخت» (اعمال ۲:‏۱۷).

۳- رئیس جمهور پاکستان، ژنرال پرویز مشرف، در ژانویۀ سال جاری از خدمات جامعۀ مسیحی تقدیر به‌عمل آورد. او چنین گفت: " من شاهد خدمات باارزش مسیحیان در زمینۀ سلامت و تحصیل مردم بوده‌ام." هرچند که مدارس مسیحی میسیونری در طول دهۀ ۱۹۷۰ ملی شدند، ولی رئیس جمهور در سخنرانی خود به رهبران مسیحی این اطمینان را داد که به‌زودی در رابطه با بازگرداندن مدارس به مسیحیان، تصمیم جدی اتخاذ خواهد شد. رئیس جمهور خود، فارغ التحصیل از کالج مسیحی برجسته‌ای در شهر لاهور می‌باشد.

در ماه ژوئیه ۲۰۰۳ یک کشیش کاتولیک در منزل خود به قتل رسید. به‌نظر می‌رسد که دلیل این کشتار در ارتباط به بازگرداندن مدرسه‌ای مسیحی‌ بوده که ۳۰ سال پیش دولت آن را گرفته بود. دعا کنید که بازگرداندن مدارس به‌زودی به مرحلۀ عمل درآید.

۴- در صورتی که بخشی از قانون اسلامی شریعه Shariah به‌کار گذاشته شود، با خود حکم اعدام، در صورت "بی‌احترامی به پیامبر" و همینطورحکم حبس ابد، در صورت "بی‌حرمتی به قرآن" را در برخواهد داشت. تابه‌حال شایعات و اتهامات دروغینی در رابطه با مسیحیان وجود داشته است و بسیاری از مسیحیان در سختی و در انتظار محاکمه در زندان‌ها هستند. برای حقوق و آزادی مذهب مسیحیان این کشور دعا کنید.

۵- از زمان ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، در نتیجۀ حملات تروریستی علیه کلیساها، مدارس و بیمارستان‌ها، ۴۴ نفر مسیحی معصوم کشته شده، ۸۸ نفر دیگر به سختی مجروح شدند. حامیان گروه‌های ستیزگر القاعده و طالبان، مسیحیان را از نظر مذهبی وابسته به دنیای غرب و آمریکا می‌پندارند. دعا کنید که مسیحیان در ترس نبوده با قدرت روح‌القدس در زندگی روحانیشان پیش بروند. (اعمال رسولان ۲۳:‏۴-۳۱). همچنین برای محافظت آنها و برای وجود و توسعۀ مشارکت‌های مسیحی متناسب با فرهنگ آنها در آن کشور دعا کنید.

«اکنون ای خداوند، به تهدید‌های ایشان نظر کن و غلامان خود را عنایت فرما تا کلامت را با شهامت کامل بیان کنند، و نیز دست خود را به شفا دراز کن و به نام خادم مقدست عیسی، آیات و معجزات به‌ظهور آو» (اعمال ۲۹:‏۴-۳۰).

۶- پاکستانی‌ها به نقاط مختلف دنیا مهاجرت کرده‌اند. بیش از ۵۰۰۰۰۰ نفر آنها ساکن انگلیس هستند و بسیاری از آنها پیغام انجیل را نشنیده‌اند. دعا کنید که پاکستانی‌هایی که در کشورهای دیگر هستند، پیغام انجیل را بشنوند و این پیغام را به گوش دیگر هم‌وطنان خود برسانند.

۷- برای قبایل و دیگر گروه‌های قومی در پاکستان دعا کنید:

الف) در سال ۲۰۰۱ بین بلوچی‌ها تنها ۱۰ ایماندار وجود داشت. ب) بسیاری از پناهندگان افغانی به هم‌میهنان خود اطمینان نمی‌کنند و از طرف دیگر به‌دلیل تفاوت فرهنگی و زبانی نمی‌توانند با میسیونرهای غربی نیز در ارتباط باشند. بسیاری از ایرانیان ایمانداری که جهت بشارت کلام خدا به پاکستان رفته‌اند، با استقبال گرم افغانی‌های بسیاری در آنجا مواجه شده‌اند. ج) اغلب هندوهای پاکستان در استان سند، از پایین‌ترین طبقات هندو هستند. علیرغم فعالیت مسیحیان به‌مدت ۴۰ سال بین این قبایل، هنوز بین این گروه‌ها جامعۀ مشارکتی مسیحی وجود ندارد. همچنین نیاز زیادی برای باز شدن مدارس ابتدایی در این منطقه وجود دارد. از۹۰۰ کودکی که در یک دهکده وجود دارند، تنها ۷۰ نفر آنها به مدرسه می‌روند.

۸- در اوایل مارس، هزاران پاکستانی متشکل از هندو، مسیحی و مسلمان، درجلسات بشارتی و شفا که توسط یک مبشر بین‌المللی، در فضای آزاد در شهر لاهور برگزار شده بود شرکت کردند. بسیاری از آنها در آن جلسه ایمان خود را به خداوند اعتراف کردند و اعلام کردند که مسیح آنها را شفا داده است. برای رشد روحانی ایمانداران جدید و فعال بودن آنها در مشارکت‌های مسیحی دعا کنید.

«دعای مرد پارسا قدرت دارد و بسیار اثربخش است» (یعقوب ۵:‏۱۶).

منابع استفاده شده:

Operation World, 21st Century Edition. P. Johnstone and J. Mandryk. Paternoster Publishing 2001.

www.compassdirect.org

www.barnabasfund.org

www.uk.om.org