You are here

مالزی

 اطلاعات مربوطه:

منطقه:مساحت: ۳۳۰،۴۳۴ کیلومتر مربع. مالزی از دو ناحیۀ مجزا تشکیل شده است. مالزی غربی (یا شبه‌ جزیره‌ای) در شبه جزیرۀ کرا (Kra) واقع در آسیای کبیر، و مالزی شرقی که در کنارۀ شمالی جزیرۀ برونئی (Borneo) قرار دارد. مالزی شرقی شامل ایالات ساراواک (Sarawak) و سباه (Sabah) می‌باشد. مالزی غربی، ۱۱ ایالت را که هر کدام دارای حکومت نیمه مستقل داخلی می‌باشد، در برمی‌گیرد.

پایتخت: کووالالامپور.

جمعیت: ۲۴،۴ میلیون نفر (سرشماری سازمان ملل در سال ۲۰۰۳) که شامل دو گروه اقوام بومی و غیربومی می‌باشد.از اقوام بومی، مالزی‌ها ۴۹‏٪ و طایفه‌‌های دیگر ۲/۸٪ از جمعیت را به خود اختصاص داده‌اند. افراد غیربومی مهاجر هستند و شامل: چینی‌ها ۴‏/‏۲۵‏٪، هندیان ۲‏/‏۷‏٪ و ملل دیگر ٪۱۰.

زبان‌های رسمی: اگرچه در مالزی حدوداً به ۱۳۷ زبان تکلم می‌شود اما زبان مالزیایی زبان رسمی این کشور است. انگلیسی و چندین گویش از زبان چینی و لهجه‌های محلی "تامیل" Tamil و "آیبان"، Iban دیگر زبان‌های مهم این کشور محسوب می‌شوند.

مذهب: مسلمانان: ۵۸٪، بودایی‌ها: ۵۹/۲۱‏٪، هندوها: ۵٪، بی‌دینان: ۵۰/‏۴‏٪، آیین‌های بومی ۲۰‏/۱‏٪، مسیحیان ۲۱/‏۹‏٪. بر طبق آمار سال ۲۰۰۱، بزرگترین فرقه‌های مسیحی مستقر در مالزی عبارتند از: پروتستان۶۳۱ ۲۵۵ نفر، مسیحیان مستقل ۱۰۸۸۸۸ نفر، اسقفی‌‌ها ۱۰۴۶۵۱ نفر و کاتولیک‌ها ۳۳۶۵۰۸ نفر.

تسنّن، دین رسمی شبه‌جزیره‌ای مالزی می‌باشد، که حدود ۶۰٪ جمعیت این ناحیه از مسلمان تشکیل شده است. فشارهای مکرری از سوی مسلمانان این کشور اعمال شده است تا مالزی شرقی نیز اسلام را به‌عنوان دین رسمی اعلام کند. تغییر دین برای مسلمانان مالزی غیرقانونی است.

سیاست: در سال ۱۹۵۷ مالزی به استقلال رسید و به‌دنبال آن در سال ۱۹۶۳مالزی شرقی به اتحادیۀ مالاکا (Malaya) پیوست. قانون اساسی این کشور بر اساس حکومت پادشاهی بنیان شده، اما دوازدهمین پادشاه مالزی، سید سِراجودّین سید پوترا جَمالولاییل (Syed Sirajuddin Syed Putra Jamalullail)، صرفاً نقش تشریفاتی دارد.

به‌نظر می‌رسد نخست‌وزیر این کشور، عبدالله احمد بدوی (Abdullah Ahmad Badawi) که برای دورۀ ۵ ساله در ماه مارس ۲۰۰۴ انتخاب شده و همچنین رهبر دولت اعتلافی می‌باشد؛ شخصی میانه‌رو و تا اندازه‌ای یک مسلمان آزاداندیش باشد. مجلس مالزی متشکل از دو گروه منتصبین، اعیان، و منتخبین یعنی قشر عادی جامعه می‌باشد. اقلیت مسلمانان تندرو با الهام گرفتن از شریعت اسلام می‌کوشند تا در قانون اساسی مالزی تغییراتی ایجاد کنند.

اقتصاد: بعد از استقلال، اقتصاد مالزی رشد چشمگیری داشته است. این کشور در ردۀ بالاترین سازندگان جهانی در ساخت سخت‌افزارهای کامپیوتری، روغن نخل، لاستیک و چوب می‌باشد. چینیان بومی بسیار ثروتمند هستند و اقتصاد کشور را در دست دارند. هندو‌‌ها از فقیرترین اقشار جامعه‌اند. قدرت سیاسی عمدتاً در دست مالزیایی‌ها است و این عده از تمام اقشار جامعه پرنفوذترند. همه جا به نفع مالزیایی‌ها تبعیض قائل می‌شوند و در زمینه‌هایی چون تجارت، تحصیل و مشاغل اداری سهمیه‌های مشخصی برای آنها در نظر گرفته شده است.

زمینۀ تاریخی: کشور مالزی با داشتن جنگل‌‌های متراکم گرمسیری، کوه‌‌ها و خطوط ساحلی تمیز، منطقۀ مناسبی برای گذر خطوط بازرگانی بزرگ به‌وجود آورده است. این امر باعث ارتباط فرهنگ‌‌ها، نژاد‌‌ها و ادیان مختلف در این کشور شده است. در زمان‌‌های گذشته، فرهنگ هندی و هندویسم این کشور را احاطه کرده بود. بعد‌ها، با ورود مسلمانان عرب و تجار هندی به این کشور، بسیاری از مالزیا‌یی‌های محلی به دین اسلام گرویدند. اما چینی‌ها و هند‌یان بومی، به دین خود پایبند ماندند.

کاتولیک‌های پرتقالی و پروتستان‌های هلندی مهاجر نتوانستند تأثیر بسزایی بر این کشور بگذارند. در دوران حکومت انگلستان بر این کشور از سال‌های ۱۸۲۶ تا ۱۹۵۷ میسیونرهای بسیاری به مالزی رفتند. بیمارستان‌ها و مدارس (خصوصاً مدارس میسیونری) بسیاری در این کشور تأسیس شد. البته در همان ایام، رهبران اجتماعی مالزی- سلطان‌ها- با دولت انگلیس معاهده‌ای تحت عنوان عهدنامۀ پانگ‌کور Pangkor بستند که بر طبق شرایط آن، جهت ازدیاد معاملات ارزی بازرگانی و مداخلۀ دولت انگلیس در این امور این کشور، میسیونرها اجازۀ بشارت نداشتند. همچنین بعد از استقلال کشور مالزی در سال ۱۹۵۷، قانونی در اساسنامۀ اعتلافی به‌تصویب رسید که بر طبق آن هیچ مذهبی به غیر از اسلام اجازۀ موعظه یا سخنرانی به‌صورت آشکار در میان مردم مالزی‌ را ندارد. در بسیاری از استان‌ها تخلف از این قانون، مجازات سنگینی را شامل می‌شود. در نتیجۀ این قانون، اکثریت ایمانداران کشور مالزی را چینی‌ها و هندیان و قبایل غیر مالزیایی تشکیل می‌دهند.

 موارد دعا:

۱- دولت:

دعا کنید خدا به مقامات دولتی حکمت دهد تا بتوانند به‌طرز صحیحی بر این کشور که از اقوام و مذاهب متفاوتی تشکیل شده است حکمرانی کنند. برای آزادی مذهبی و همچنین برای گروه‌های تندرویی که تلاش می‌کنند در قانون اساسی شریعت اسلام را بگنجانند دعا کنید.

« عدالت قوم را رفیع می‌گرداند » (امثال ۳۴:‏۱۴).

دولت مالزی سابقه بسیار بدی در فساد و غارت منابع طبیعی به‌خصوص جنگل‌های کشور دارد دعا کنید تا آنها به‌‌خود آمده و حافظ محیط زیست و این نعمت الهی شوند.

۲- کلیسا:

کمبود خادمین بومی مسیحی و فقدان شبانان تعلیم‌دیده، زنگ خطری است برای بسیاری از کلیساهای این کشور. دعا کنید تا خداوند افراد بیشتری را برای خدمت فرا خواند و آنها نیز به این ندای الهی لبیک گویند. همچنین بسیاری از دانشجویان کتاب‌مقدس کشور را ترک می‌کنند، دعا کنید افرادی که برای شبانی تعلیم دیده‌اند و آماده خدمت هستند در مالزی ماندگار شوند و برای کشورشان بار داشته باشند.

«چون انبوه جماعت‌ها را دید دلش بر آن‌ها سوخت زیرا همچون گوسفتدانی بی‌شبان، پریشان‌حال و درمانده بودند. پس به شاگردان خود گفت: «محصول فراوان است اما کارگر اندک. پس از صاحب محصول بخواهید کارگران برای درو محصول خود بفرستد»» (متی ۳۶:‏۹-۳۸).

دعا برای اتحاد مستحکم‌تر، همکاری و تقسیم منابع در بین مسیحیان. همچنین دعا کنید تا مسیحیان در زیر تمام این فشارها رشد کرده و برکت یابند. در این کشور نیاز به ایجاد گروه‌های خانگی و سلولی دیده می‌شود، دعا کنید تا این گروه‌ها توسعه یابند.

«درخواست من تنها برای آن‌ها نیست، بلکه همچنین برای کسانی است که به‌واسطۀ پیام آنها به من ایمان خواهند آورد، تا همه یک باشند . . .» (یوحنا ۲۰:‏۱۷-۲۱).

دعا کنید خدا دید تازه‌ای به کلیسا بدهد و ایمانداران بتوانند با شجاعت بشارت دهند. همچنین برای اینکه خدا به رهبران مسیحی حکمت دهد تا بدانند چگونه با مقامات دولتی برخورد کنند و آنان را از بی‌عدالتی‌های موجود نسبت به غیرمسلمانان آگاه سازند اگرچه این کار عواقب خطرناکی در پیش خواهد داشت.

«ای برادران . . .برای من به درگاه خدا دعا کنید، و با این‌کار در مجاهدۀ من شریک باشید» ( رومیان ۳۰:‏۱۵).

۳- بشارت به گمشدگان:

از سال ۱۸۰۰ فعالیت‌های بشارتی گسترده‌ای در مالزی شروع شده است. هرچند بشارت در میان مسلمانان جایز نبوده و نیست، اما رشد کلیسایی در میان افراد بومی به‌طور چشمگیری گسترش یافته است.

دعا برای مسلمان مالزی و آزادی فعالیت‌ها بشارتی در این کشور. همچنین دعا کنید تا کلیساهای مالزی این شجاعت را پیدا کنند تا به زبان رسمی این کشور مراسم کلیسایی را اجرا کنند که مطمئناً تأثیر بسزایی خواهد داشت. دعا کنید خداوند افرادی را بخواند تا برای ترجمه و نوشتن کتب مسیحی به زبان مالزیایی مجهز شوند.

مالزیایی‌هایی که در کشورهای دیگر درس می‌خوانند فرصت بسیار عالی برای شنیدن خبر خوش انجیل دارند. دعا کنید این افراد پیغام نجات را شنیده و ایمان آورند.

اعتیاد به مواد مخدر مشکل عمده‌ای است که خصوصاً در میان جوانان مالزیایی دیده می‌شود. دعا برای خدمت مؤثر مسیحیان در بین معتادین و زندانیان.

۴- کتاب‌مقدس:

تعداد بسیاری از گروه‌های قومی عهدجدید را به زبان خود ترجمه کرده‌اند. دعا کنید مسیحیان بیشتری برای کار ترجمه آماده شوند. و همچنین برای پخش کلام خدا در این کشور دعا کنید.