You are here

قزاقستان

«خانۀ‌ من به خانۀ‌ عبادت برای تمامی قوم‌ها مسمی خواهد شد.» (‌اشعیا ۵۶:‏۷)

اطلاعات مربوطه:

منطقه: مساحت این کشور ۲۷۱۷۳۰۰ کیلومتر مربع می‌باشد (حدود دو برابر مساحت ایران) که بیشتر آن نیمه‌بیابانی است.

پایتخت: آستانه با جمعیتی معادل ۳۰۰ هزار نفر پایتخت این کشور می‌باشد. آلماتی دیگر شهر اصلی این کشور است که جمعیتی معادل ۲‏۰‏/‏۱ میلیون نفر را دارا می‌باشد.
جمعیت: ۷‏/‏۶‏۱ میلیون نفر.

اقتصاد: این کشور دارای منابع نفتی و ذخایر معدنی عظیمی است و همچنین تولید‌کنندۀ بزرگ غله نیز می‌باشد. با توجه به کمبود خطوط صادراتی، قزاقستان نتوانسته از منابع انرژی خود سود چندانی حاصل کند. در مارس ۲۰۰۱ یک خط لوله به طرف دریای سیاه در بندر نوورسیاسک (Novorossiysk) باز شد. گرچه این خط قابلیت کمک به صادرات اقتصادی و در نتیجه امکان توسعه را دارا می‌باشد، اما بالا بودن بیکاری، تورم، فقر، فحشا، اعتیاد به مواد مخدر و بیماری ایدز، موانع بزرگی برای رشد اقتصادی می‌باشند.

ضایعات محیط زیستی چون نمک و سموم ضایع که به دریای آرال نشست می‌کنند و فضولات رادیواکتیوی حاصل از آزمایشات هسته‌ای شوروی سابق، نیز فشاری بر نظام اقتصادی قزاقستان است.

تاریخ و سیاست: طوایف مغول و ترک‌زبان در خلال قرون ۱-۸ میلادی در آسیای مرکزی و قزاقستان ساکن شدند. مهاجران عرب در قرن هشتم اسلام را بدانجا آوردند. قزاق‌ها با تشکیل خان‌نشینی قزاق، در قرن یازدهم میلادی، جدایی خود را به‌عنوان قوم قزاق از بقیۀ ساکنین منطقه اعلام کردند. روسیه از اواسط قرن هجدهم میلادی، حاکمیت خود را بر این کشور گسترانید. بعد از جنگ داخلی در سال ۱۹۲۰ قزاقستان به‌عنوان یک جمهوری که دارای حکومت مستقل درونی است به اتحاد جماهیر شوروی الحاق شد و در سال ۱۹۳۶ تبدیل به جمهوری کاملاً مستقل در اتحادیۀ جماهیر شوروی گردید.

قزاق‌ها در سال ۱۹۹۱ بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، استقلال خود را بدست آوردند. رهبر حزب کمونیسم قزاق، آقای نور سلطان نظربایف، از زمان استقلال تاکنون رئیس‌جمهور این کشور است. حکومت فعلی، سیاست بازار آزاد و جدایی دین از سیاست و اهدافی چون بالا بردن نفوذ قزاق‌ها در همۀ سطوح حکومت را دنبال می‌کند.

مذهب: همۀ ادیان در زمان حکومت کمونیسم ممنوع شده بودند. آزادی مذهبی در قانون اساسی جدید تضمین شده است. اما گروه‌هایی که به‌عنوان "سنتی" (Traditional) تلقی نشده‌اند همچنان تحت مخالفت و ضدیت قرار دارند. تخمین‌های آماری مذاهب در قزاقستان چنین می‌باشد: حدود ۶۰ درصد آن را مسلمانان؛ ۲۴ درصد آن را مسیحیان؛ ۱۴ درصد را غیر مذهبیون؛ ۵‏/‏۰درصد آن را بودایی؛ ۴‏۰‏/‏۰ درصد را یهودی تشکیل می‌دهند.

موارد دعا:

۱- با وجود گوناگونی نژادی در این کشور هماهنگی اجتماعی بین اقوام مختلف وجود دارد. از زمان استقلال تا به‌حال به عمد زبان و فرهنگ قزاقی، ترفیع داده شده است. از آنجا که تنها ۶۰٪ از قزاق‌ها به‌زبان بومی قزاقی حرف می‌زنند این مسئله باعث فشارهای مختلف بوده و در کل زیاد موفق نبوده است. کمتر از نیمی از مدارس قزاقستان به زبان قزاقی درس می‌دهند. دعا کنید که دولت برنامۀ توسعۀ فرهنگ ملی خود را حکیمانه مشخص کند و از افراط‌های سیاسی و مذهبی جلوگیری به‌عمل آید. همچنین برای ادامۀ صلح و سازش اقوام مختلف دعا کنید.

۲- برای سلامتی رئیس‌جمهور نظربایف که از بیماری جدی رنج می‌برد، دعا کنید.

۳- در خلال سال‌های دهۀ ۱۹۹۰ جمعیت مسیحی به‌دلیل مهاجرت گستردۀ ملیت‌هایی چون روس، اوکراینی و یا آلمانی‌های مسیحی، رو به کاهش گذاشت. اما از طرفی دیگر، در مناطقی که به‌سختی ایماندار قزاق پیدا می‌شد، طی آمار سال ۲۰۰۰، بیش از ۶ هزار نفر ایماندار سرشماری شدند. به‌خصوص در میان جوانان، کلیسا رشد چشم‌گیری داشته است.

برای ادامۀ رشد تعداد ایمانداران و همچنین برای بلوغ کلیساهای آنها دعا کنید.

«پیوسته از خدا می‌خواهیم که با عطای هر گونه حکمت و فهمی که از روح است، شما را از شناخت ارادۀ خود آکنده سازد» (کولسیان ۱:‏۹).

۴- برای اتحاد قوم خدا دعا کنید. در سپتامبر سال ۲۰۰۳ مجمعی تشکیل شد که شامل تمام شبانان کلیسا‌های محلی بود و هدف آن شکل دادن یک "اتحاد ملی بشارتی" به‌منظور ایجاد یک نظام قانونی برای دفاع از حقوق نوایمانان می‌باشد.

«تا همه یک باشند، همانگونه که تو ای پدر در من هستی و من در تو. چنان کن که آنها نیز در ما باشند، تا جهان ایمان آورد که تو مرا فرستاده‌ای» (یوحنا ۱۷:‏۲۱).

مسیحیت در قزاقستان هنوز به‌عنوان مذهب ظالمان روس اطلاق می‌شود. برای شکسته شدن اسارت‌های روحانی و تعصبات دیرینه دعا کنید.

۵- در قزاقستان اعتیاد به مواد مخدر مشکل بسیار بزرگی است. آمار نشان می‌دهد که حدوداً ۵۰ میلیون معتاد در آسیای میانه وجود دارد. ولی خداوند قدرت آزاد کردن و تغییر دادن زندگی معتادین را دارد.

یک سازمان ترک اعتیاد مسیحی (Teen Challenge Kazakhstan) در این کشور بین معتادین، زنان فاحشه و اطفال بی‌سرپرستی که از این والدین به‌دنیا آمده‌اند، فعالیت می‌کند. از سال ۱۹۹۵ در حدود ۸۰۰ نفر از این برنامه استفاده کرده‌اند و در نتیجۀ کار این مؤسسه دوازده کلیسا تأسیس شده است. خدا را برای این سازمان شکر کنید و برای ادامه و توسعه این خدمت دعا کنید. همچنین برای ادامه همراهی و همکاری صاحب‌منصبان با این سازمان دعا کنید. و دعا کنید که این ایمانداران جدید در ایمان خود محکم شوند.

«. . . تا با بلوغ کامل، استوار بایستید، و از هر آنچه مطابق با خواست خداست، آکنده باشید» (کولسیان ۴:‏۱۲).

۶- برای فرستادن کارگران و وسایل برای برداشت محصول روحانی دعا کنید. نیاز بسیار زیادی در قسمت شاگردسازی و معلمان کتاب‌مقدس در کلیساها و در میان گروه‌های مسیحی وجود دارد. خدا را برای کالج‌‌های کتاب‌مقدس و دوره‌های شاگرد‌سازی موجود شکر کنید.

«و چون انبوه جماعت‌ها را بدید دلش بر حال آنان سوخت . . . پس به شاگردانش گفت: «محصول فراوان است، اما کارگر اندک. پس از مالک محصول بخواهید کارگران برای درو محصول خود بفرستد»» (متی ۹:‏۳۶-۳۸).

برای کارکنان مسیحی که از خارج از کشور آمده‌اند، دعا کنید تا با روح فروتنی و حکمت کلیسا‌های بومی را خدمت کنند.

۷- تقاضای زیادی برای کتاب‌مقدس در کشور می‌باشد، عهدجدید به زبان قزاقی، در حدود ۲ سال پیش تکمیل و عهدعتیق نیز در حال ترجمه است. کتاب‌مقدس روسی نیز برای استفادۀ مردم منطقۀ مسلمان‌نشین آسیای مرکزی، در حال تهیه است. خدا را شکر برای ترجمۀ عهدجدید به یکی از اقلیت‌های زبانی، (که در چین نیز صحبت می‌شود) و ایمانداران قزاق با اشتیاق امید آن دارند که با مسافرت به چین این ترجمۀ عهدجدید را پخش کنند.

برای توزیع گسترده و حکیمانۀ کلام خدا در این کشور و برای پروژه‌های جاری ترجمه دعا کنید.