You are here

فیلیپین

 

فیلیپین کشوری است در جنوب شرقی آسیا واقع در غرب اقیانوس آرام، مابین دریای جنوبی چین و دریای فیلیپین. این کشور در واقع مجمع‌الجزایری است متشکل از ۷۱۰۷ جزیره کوچک و بزرگ، که از این تعداد فقط ۱۰۰ جزیره مسکونی است. مجمع‌الجزایر فیلیپین بر روی هم ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع وسعت دارند، و به سه بخش عمده تقسیم می‌شوند: مجمع‌الجزایر لوزون، مجمع‌الجزایر میندانائو و مجمع‌الجزایر ویسایا. دو جزیره لوزون و میندانائو مجموعاً ۶۶ درصد از کل مساحت فیلیپین را تشکیل می‌دهند.

فیلیپین در قرن نوزده مستعمره اسپانیا و در نیمه اول قرن بیستم مستعمره امریکا بود. حاکمیت اسپانیا بر فیلیپین باعث شد که ۹۰ درصد از مردم این کشور مسیحیِ کاتولیک شوند. مهاجرت اقوام مختلف اسپانیایی‌زبان از اروپا و امریکای جنوبی باعث شده است که این کشور از لحاظ فرهنگ شباهت زیادی به کشورهای لاتین پیدا کند و زبان‌های محلی مردم آن نیز به شدت از زبان اسپانیایی تأثیر پذیرد.

آب و هوای فیلیپین حاره‌ای و بسیار مرطوب است. توفان و باران‌های شدید موسمی در این کشور امری عادی است و در واقع همین باران‌های سیل‌آسا سبب شده است که تقریباً ۴۰ درصد از جزایر فیلیپین را جنگل‌های سرسبز استوایی پوشانده باشد. دمای هوا بین ۲۰ تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد متغییر است. فیلیپین همچنین سرزمینی است بسیار زلزله‌خیز.

اسم فیلیپین از نام پادشاه اسپانیا، "فیلیپ" برگرفته شده است زیرا همانطور که گفته شد، این کشور از سال ۱۵۲۱ تا ۱۸۹۸ مستعمره اسپانیا بود. فیلیپین سپس در جریان جنگ بین امریکا و اسپانیا زیر سلطه امریکا رفت، و در جنگ جهانی دوم نیز برای مدتی به تصرف ژاپن درآمد. پس از پایان جنگ، در سال ۱۹۴۶ و در حالی که مانیل ویرانه‌ای بیش نبود، حکومت جمهوری در این کشور برقرار شد. بااینحال امریکا همچنان در فیلیپین حضوری گسترده دارد و پایگاه‌های نظامی متعدد آن در این کشور صرفاً یکی از نمونه‌های چنین حضوری است. همین امر باعث شده است که جامعه فیلیپین در حال حاضر تلفیقی باشد از فرهنگ آسیایی، کاتولیک اسپانیایی و سرمایه‌داری امریکایی!

جمعیت فیلیپین طبق آمار اعلام شده در سال ۱۹۸۷، ۵۷ میلیون نفر بود. این تعداد با میزان رشدی معادل ۲٫۴ درصد در سال، تا سال ۱۹۹۵ به ۶۸ میلیون نفر، و در سال ۲۰۰۰ به ۷۸ میلیون نفر افزایش یافت.

۹۰ درصد از مردم فیلیپین مسیحی هستند که از این تعداد، ۸۱ درصد کاتولیک و ۹ درصد پروتستان می‌باشند. ۱۰ درصد مابقی نیز بیشتر مسلمان هستند که اکثراً در جزیره میندانائو در جنوب ساکنند.

مردم فیلیپین به زبان فیلیپینی صحبت می‌کنند، اما زبان‌های انگلیسی و اسپانیایی نیز بسیار رایج است. گفتنی است که بیش از هزار گویش و لهجه در فیلیپین وجود دارد.

مانیل پایتخت کشور فیلیپین در طی سال‌های گذشته پیشرفت زیادی داشته است. این شهر حدود ۱۰ میلیون نفر جمعیت دارد و هنوز یکی از ارزان‌ترین شهرهای دنیاست.

حکومت فیلیپین جمهوری است و به موجب قانون اساسی این کشور، رئیس جمهور و مجلس سنای ۲۴ نفره بر اساس رأی مردم برای یک دوره شش ساله انتخاب می‌شوند. رئیس جمهور ریاست قوه مجریه را برعهده دارد که از ۱۹ وزارتخانه تشکیل شده است. در حال حاضر گلوریا ماکاپاگال آرویو رئیس جمهور این کشور است.

تقریباً نیمی از نیروی کار موجود در فیلیپین در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند. مهمترین محصول کشاورزی فیلیپین، برنج است. از صنایع بزرگ دیگر می‌توان به صنعت چوب، نساجی، تولید مواد غذایی، داروسازی، تأسیسات برق و صنایع دستی اشاره کرد. بخش گردشگری هم نقش مهمی در رونق اقتصاد فیلیپین دارد.

میزان ذخایر معدنی فیلیپین با وجود وسعت کم این کشور بسیار قابل ملاحظه است. در این کشور منابع کانی‌های فلزی، و معادن طلا و مس فراوانی وجود دارد.

موارد دعا:

۱-‏‏‏ برای دولت این کشور دعا کنید. متأسفانه در دستگاه دولتی فیلیپین نیز همچون بسیاری دیگر از کشورها، فساد و ناعدالتی بیداد می‌کند و رشوه‌خواری و دزدی در ادارات و نهادهای دولتی این کشور امری عادی است. به‌طور خاص برای گروه‌های مسیحی‌ای که در دستگاه‌های دولتی مشغول انجام‌وظیفه هستند دعا کنید زیرا این گروه‌ها سخت در تلاش‌اند تا با فساد دولتی مبارزه کنند و معیارهای کتاب‌مقدسی را در جامعه پیاده نمایند.

۲-‏‏‏ برای ناآرامی‌های داخلی این کشور دعا کنید. احزاب و گروه‌های افراطی مسلمان نظیر گروه "ابوسیاف" مدعی آنند که چهار استان فیلیپین واقع در جزایر میندانائو و مجمع‌الجزایر سولو در جنوب این کشور متعلق به مسلمانان است و خواستار خودمختاری از دولت فیلیپین هستند. این در حالی است که از این چهار استان، مسلمانان در دو استان آن در اقلیت هستند. این امر باعث بروز تنش و درگیری‌های خشونت‌آمیزی بین اقلیت مسلمان و اکثریت مسیحی در این مناطق شده است. دعا کنید راه‌حل منطقی و قابل‌ قبولی برای این موضوع یافت شود و موج خشونت، قتل و آدم‌ربایی در این مناطق آشوب‌زده پایان یابد.

۳-‏‏‏ کلیسای کاتولیک در فیلیپین در طی سال‌های اخیر فوق‌العاده از جنبش‌های کاریزماتیک تأثیر پذیرفته است و این امر باعث تحول روحانی گسترده‌ای در بین مردم این کشور شده است. بااینحال متأسفانه هنوز گروه کثیری از مردم فیلیپین که اسماً کاتولیک‌ هستند تحت نفوذ اعتقادات خرافاتی و جادوگری قرار دارند و حتی ارواح را می‌پرستند. دعا کنید تا حقیقت انجیل در سرزمین فیلیپین به‌طور کامل بر هر نوع باور خرافه‌ای پیروز شود.

۴-‏‏‏ کلیسای فیلیپین یکی از بزرگ‌ترین کلیساهایی است که به نقاط مختلف دنیا مبشر می‌فرستد. در حال حاضر بیش از ۲۰۰۰ کاتولیک فیلیپینی به‌عنوان مبشر در نقاط مختلف دنیا مشغول خدمت هستند. کلیساهای پروتستان و انجیلی در این کشور نیز برای موضوع بشارت دید و رؤیاهای بزرگی دارند. برای این خادمین خدا دعا کنید تا پیام محبت مسیح را نخست در بین مردم خود این کشور، و سپس در دیگر نقاط دنیا منتشر سازند.

۵-‏‏‏ هر روزه بیش از ۵ هزار نفر از شهرها و روستاهای فیلیپین به مانیل، پایتخت این کشور مهاجرت می‌کنند. بسیاری از این افراد زندگی تازه خود در پایتخت را در محله‌های کثیف و زاغه‌نشین شروع می‌کنند و حتی برخی در میان زباله‌‌ها برای خود خانه می‌سازند و زندگی بسیار سختی دارند. این افراد بیش از هر گروهی برای قبول پیام انجیل باز هستند. اما متأسفانه بیشتر کلیساها و مراکز مسیحیِ مانیل در مناطق مرفه این شهر واقع شده‌اند. دعا کنید تا خداوند از بین مسیحیان این شهر افرادی را برگزیند تا در بین این گروه فقیر و مستضعف خدمت کنند. همچنین برای کسانی که هم‌اکنون در حال خدمت در بین این قشر محروم هستند دعا کنید.

۶-‏‏‏ متأسفانه آمار تجارت سکس در فیلیپین بسیار بالا است و بر طبق آمارها، بیش از ۶۰ هزار کودک و ۵۰۰ هزار زن فیلیپینی مشغول روسپیگری هستند. برای کسانی که برای نجات این قربانیان گناه فعالیت می‌کنند دعا کنید.

۷-‏‏‏ برای ایرانیان ساکن فیلیپین دعا کنید تا فرصتی پیش آید تا این افراد پیغام نجات را در این کشور بشوند. تخمین زده می‌شود که در حال حاضر در حدود ۱۲۷۵ ایرانی در فیلیپین زندگی می‌کنند. اکثر این ایرانیان برای تحصیل در رشته دندان‌پزشکی به این کشور مهاجرت کرده‌اند و عمدتاً در شهر مانیل ساکنند. دعا کنید تا خداوند به طرق مختلف با این ایرانیان ملاقات کند.

منابع:

Operation Mobilization World

Wikipedia.org