You are here

عیسایی که نمی‌شناختم

 
 

 

هر بار که اثری از یانسی می‌خوانم، تلنگری می‌شود بر فکر و صیقلی بر روحم. به‌راستی که او نویسندۀ نویسندگان است و دیگر بار در این کتاب ارزشمند گَردِ تاریخ و مذهب از چهرۀ عیسی زدوده و ابعاد یاقوت وجودش را شفاف و مشعشع ساخته است.

راستی عیسی مسیح که بود؟ برای چه آمد؟ و چه از خود برجای گذاشت؟ سه سؤالی که درک و پاسخ بدان خوانندۀ این اثر گران‌بها را دگرگون و متحول می‌سازد؛ در واقع نه تنها خواننده را به واکنش برمی‌انگیزاند بلکه مسیر تاریخ و سرنوشت بشر را رقم می‌زند.

عیسایی که یانسی در این کتاب از آن سخن می‌گوید نه عیسایِ کارت‌های تبریک کریسمس است که با ظاهری رومی و آراسته و موهای خرمایی بره‌ای را نوازش می‌کند و آرامشی رومانتیک از نگاهش جاری است، بلکه عیسایی است جلیلی و تاریخی. یهودیِ دین‌دار و انسان‌دوستی که از طبقۀ زحمت‌کشان بود و به‌زعم محققان، ظاهری روستایی و مردانه و پوستی گندم‌گون داشت که با تصاویر نارسای دست‌ساختۀ قرن سوم میلاد به‌بعد قرابتی ندارد. مردی پارسا و عادل که چنان زیست که می‌گفت و همان‌گونه عمل کرد که ادعای آن ‌را داشت.

کسی که نیروی اهریمنیِ گناه و شر و پلیدی را درهم‌ شکست اما نه با شیوه‌های این‌ جهانی بلکه با فرو بلعیدنش در کام قدوسیت و نیکویی خود و به بهایِ به‌جان خریدن رنج و رسواییِ جانکاه صلیب. دوست گنهکاران و مطرودان، که در جسم عیسی تجربۀ دردناک بشر بودن و انسانی ‌زیستن در این عرصۀ خاکی را با خود به آسمان به‌میراث برد. او هرگز به سبب ضعف انسان معیارهای والای اخلاقی خود را تغییر نداد و با گناه سازش نکرد لیکن فیض‌اش را بی‌نهایت افزون ساخت. "یانسی" به شیوایی تمام موعظۀ بالای کوه را جزء به جزء بررسی و جوهر کلام عیسی را از آن استخراج می‌کند. خوشا به‌سعادت فقیران زیرا دولتمندند؛ خوشا به‌سعادت پاک‌دلان زیرا خدا را می‌بینند ...

او در شرح این حقایق به زیبایی و دقت هرچه تمام از دو رمان‌نویس بزرگ تاریخ مثال می‌آورد که به گفتۀ خودش راهنمای او در درک هرچه بهتر خوشا به‌حال‌ها شدند. تولستوی که با مطالعۀ اخلاقیات کتاب‌مقدس و مخصوصاً موعظۀ بالای کوه شریعت‌مداری شد که تا پایان عمر خود را در مقابل مقتضیات شریعت خدا سرخورده و نابسنده یافت و داستایوفسکی که در پس این اخلاقیات متعالی فیض فزایندۀ خدا را دید که به‌فراوانی هرچه تمام شامل حال آنانی است که به پسر خدا چشم ایمان می‌دوزند.

نیز به‌شرح و بسط تأثیر جاودانی آثار زندگی، تعالیم، مرگ، قیام و صعود عیسی مسیح می‌پردازد و به تفصیل می‌گوید که آنچه عیسی در مقطعی از تاریخ کرد، چگونه بر تمامی تاریخ پرتو افکنده و چه‌سان در نهایت آن را به تعالی خواهد رساند.

حقیر مطالعۀ این کتاب فوق‌العاده مهم و مفید را به تمامی فارسی‌زبانِ علاقه‌مند به شناخت عیسی مسیح (خصوصاً مسیحیان) پیشنهاد می‌کنم.

در پایان جای دارد که از دست‌اندرکاران ترجمۀ این اثر به فارسی تقدیر و تشکر کنم، خصوصاً آقای میشل آقامالیان که با ترجمۀ روان و زیبای خود پلی ساخته بین افکار یانسی و خوانندگان فارسی‌زبان.

 

انتشارات ایلام

شابک: ۶-‏‏۱۹-‏‏۹۰۴۹۹۲-‏‏۱

نویسنده: فلیپ یانسی

مترجم: میشل آقامالیان

۳۱۰ صفحه

_____________________________

 

قیمت: ۴ پوند

(به انضمام هزینه پست و بسته‌بندی)

نحوۀ سفارش

آدرس پست الکترونیکی:

publications@elam.com

(لطفاً آدرس پستی خود را در نامه الکترونیکی ذکر کنید)

سفارش از طریق کتاب‌فروشی آنلاین:

http://www.elam.com/shop/Category.aspx?CatId=4

تلفن اروپا/آسیا: ۹۵۱ ۵۲۰ ۱۴۸۳(۰) ۰۰۴۴

فکس: ۷۰۷ ۴۲۷ ۱۴۸۳(۰) ۰۰۴۴

آدرس پستی:

Elam Publications

 P.O.Box 75, Godalming, Surrey, GU8 6YP, UK