You are here

عراق

 

کلام خدا به ما می‌گوید که همسایگان خود را مثل نفسِ خود محبت نماییم و برای دشمنان‌مان دعای خیر کنیم. کشور عراق از این دو لحاظ واجد شرایط است: هم همسایه ماست و یکی از طولانی‌ترین مرزهای زمینی را با ما دارد، و هم تا زمانی که هنوز پیمان صلحی امضا نشده است لااقل از لحاظ فنی دشمن ایران به شمار می‌رود. بنابراین این‌بار بخش "گسترش افق دعا" را به کشور عراق اختصاص داده‌ایم.

ویژگی‌های جغرافیایی:

مساحت: ۴۳۸،۳۱۷ کیلومتر مربع، (تقریباً یک چهارم ایران).

عراق از شرق با ایران، از جنوب با کویت و عربستان، از غرب با اردن و سوریه، و از شمال با ترکیه هم‌مرز است.

زبان رسمی: عربی، در نواحی کردنشینِ شمال، کردی.

منطقه، پیشینۀ تاریخی، سیاست و اقتصاد: کشور عراق با دو رود معروف دجله و فرات و نواحی حاصل‌خیز اطراف‌شان، سرزمینی است که زمانی بین‌النهرین نامیده می‌شد و مهد یکی از بزرگ‌ترین تمدن‌های دوران باستان بود. این سرزمین کهن، روزگاری جزئی از امپراتوری‌های سومر، آشور و بابل بود. در دوران قرون وسطی مرکز تمدن اسلامی محسوب می‌شد و شهر بغداد، پایتخت فرهنگی و سیاسی منطقۀ پهناوری بود که از شبه‌جزیرۀ هند در شرق، تا مراکش در غرب امتداد می‌یافت. با این‌حال نفوذ این سرزمین با حملۀ مغول‌ها در قرن سیزده رفته‌رفته رو به افول نهاد. این کشور در سال ۱۹۳۲ از انگلیس استقلال یافت و تا مدت‌ها به‌صورت یک مملکت پادشاهی اداره می‌شد. اما نظام پادشاهی در سال ۱۹۵۸ در جریان انقلابی خونین سرنگون شد و حکومت حزب بعث که گرایش‌های ملی‌گرایانه عربی داشت به‌قدرت رسید. در سال ۱۹۷۹ صدام حسین به ریاست جمهوری این کشور رسید و تا زمان سرنگونی‌اش در آوریل سال ۲۰۰۳ مستبدانه بر مردم عراق حکومت کرد. مردم عراق در مدت زمامداری صدام شاهد سه جنگ خونین بوده‌اند و امروزه عراقِ جنگ‌زده یکی از عقب‌افتاده‌ترین کشورهای دنیا محسوب می‌شود. صادرات اصلی عراق نفت است، که به‌علت سال‌ها تحریم و اخیراً عملیات خرابکارانه آشوب‌طلبان، بسیار کمتر از ظرفیت معمول این کشور تولید می‌شود. در حال حاضر یک دولت موقت به رهبری جلال طالبانی در عراق بر روی کار است.

نژاد و مذهب: ۷۰‏٪ از جمعیت بیست و شش میلیونیِ عراق را اعراب تشکیل می‌دهند که اکثراً شیعه هستند. مابقی نیز کُرد و ترک هستند. اقلیت‌های مذهبی تقریباً ۳‏٪ از جمعیت عراق را تشکیل می‌دهند، و اکثراً مسیحی هستند. تعداد مسیحیان تا قبل از آغاز جنگ بین ایران و عراق در حدود یک میلیون نفر بود، اما جنگ و فقر و تبعیض در دو دهۀ اخیر باعث گردیده که تعداد قابل توجهی از آن‌ها کشور خود را ترک کنند؛ به‌طوری که تعداد آن‌ها در حال حاضر کمتر از ۷۰۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود.

مسیحیان عراق را می‌توان به سه گروه عمده تقسیم کرد. بزرگترین گروه، کلدانی‌ها هستند که ‌تعدادشان تقریباً به ششصد هزار نفر می‌رسد. آیین کلدانی شاخه‌ای از مسیحیت است که از آیین نسطوری جدا شد و از خیلی جهات به آیین کاتولیک شباهت دارد. یکی از معروف‌ترین مسیحیان کلدانی عراق، طارق عزیز معاون نخست‌وزیر رژیم سابق عراق بود. گروه دیگر، آشوری‌ها یا آسوری‌ها هستند که تعدادشان در حدود پنجاه هزار نفر است و بازماندگان امپراتوری‌های کهنِ آشور و بابل در دوران باستان هستند. آشوری‌ها برخلاف کلدانی‌ها هنوز از آیین نستوری پیروی می‌کنند. مابقی مسیحیان عراق را سیریانی‌ها و ارامنۀ ارتدوکس تشکیل می‌دهند. تعداد اندکی نیز مسیحیان پروتستان انجیلی در این کشور حضور دارند که اکثراً در شهرهای بزرگ ساکنند. بسیاری از مسیحیان عراق هنوز به زبان آرامی تکلم می‌کنند که همان زبانی است که عیسی مسیح بدان سخن می‌گفت.

موارد دعا:

۱- مسیحیان تحت جفا

از هنگام حمله آمریکا و انگلیس به عراق و دامن گرفتن احساسات ضدغربی در این کشور، مسیحیان عراق به‌علت ایمان مسیحی خود به غلط با غرب و غربیان مترادف دانسته شده و از سوی برخی متعصبین آشوب‌طلب هدف حمله قرار گرفته‌اند. تاکنون کلیساهای متعددی در شهرهای مختلف هدف بمب‌گذاری قرار گرفته‌اند و برخی از مسیحیان جان خود را از دست داده‌اند. دعا کنید تا جوّ رعب و وحشت از این کشور رخت بربندد و مسیحیان عراق بتوانند در صلح و آرامش با همسایگان مسلمان خود زندگی کرده، در این کشور جنگ‌زده پیام‌آورِ محبت مسیح باشند.

۲- کار در بین کردها

کردها در مقایسه با اعراب آمادگی بیشتری برای پذیرش پیام مسیح از خود نشان داده‌اند و فعالیت‌های بشارتی در بین این گروه بسیار موفقیت‌آمیز بوده است. به‌عنوان مثال، اخیراً همایش عظیمی در شهرک مسیحی‌نشینِ "انکاوه" واقع در استان اربیل جهت تشویق نوایمانان کُرد تشکیل شده است. با این ‌حال اگرچه از ماه مارس امسال کل کتاب‌مقدس به زبان کردی در دسترس بوده است، اما کماکان نیاز مبرمی به متون تعلیمی مسیحی جهت تعلیم و شاگردسازی نوایمانان کُرد وجود دارد. هم‌چنین در حال حاضر نیاز فراوانی به معلمان مجرب کتاب‌مقدس وجود دارد. با توجه به اینکه تعداد زیادی از کُردهای مسیحی، ساکن آمریکا و اروپا ممکن است با سامان گرفتن وضع کُردها به مملکت خود بازگردند، دعا کنید تا خداوند به‌ویژه از بین همین ایمانداران کرد که با فرهنگ و زبان این ملت از نزدیک آشنا هستند، کسانی را برای خدمت و تعلیم در بین کُردها برانگیزد.

۳- اعادۀ ثبات و امنیت، و تداوم کار بازسازی

با اینکه مدت زیادی از برکناری صدام و برگزاری انتخابات در عراق می‌گذرد، این کشور هنوز دستخوش آشوب و هرج و مرج است و هر روزه اخبار هولناکی در مورد تلفات مردم عادی از این کشور به گوش می‌رسد. وجود خصومت‌های دیرین بین اقلیت‌های سنی و شیعه‌ و کردها، به‌راحتی ممکن است به بروز جنگ‌ داخلی در این کشور بیانجامد. دعا کنید تا امنیت و ثبات در عراق حاکم شود و عراق به کشوری آزاد و عاری از تعصب مبدل گردد.

منابع استفاده شده:

Operation World, 21 Century Edition

BBC World Service