You are here

سوریه

 

سوریه برای ایرانیان کشوری ناآشنا نیست. همه ساله صدها نفر به‌عنوان زائر و توریست به این کشور سفر می‌کنند. به‌علاوه، دکتر علی شریعتی که نامی شناخته شده در بین ایرانیان است در نزدیکی دمشق به خاک سپرده شده‌ است.

اما آیا اهمیت سوریه به همین جا ختم می‌شود؟ شاید برای برخی از خوانندگان "کلمـه" و به‌خصوص مسیحیان جالب باشد بدانند که در سوریه امروزی بود که شاگردانِ عیسی مسیح برای نخستین بار "مسیحی" نامیده شدند (اعمال ۱۱: ۲۶).

سوریه در واقع قسمتی از سرزمینی است که در زمان‌های قدیم "شام" نامیده می‌شد. نام کنونی سوریه را فرانسویان پس از فروپاشی حکومت عثمانی بر این کشور نهادند. در کتاب‌مقدس در دوم پادشاهان فصل ۱۶ می‌خوانیم که چطور اَرام که همان سوریه امروزی است توسط آشوریان تصرف شد، و نام سوریه نیز از ریشه لغت آشور و آشوریان گرفته شده است.

سوریه امروزی در غرب آسیا واقع است و با لبنان و دریای مدیترانه در غرب، ترکیه در شمال، عراق در شرق، اردن در جنوب و اسرائیل در جنوب غربی همسایه است.

دمشق که بزرگ‌ترین شهر و پایتخت سوریه است، و بارها در کتاب‌مقدس از آن نام برده شده است. به‌عنوان مثال، سولوس که بعدها پولس نام گرفت، در نزدیکی این شهر بود که خداوند عیسی را دید و به او ایمان آورد (اعمال ۹: ۱-‏‏‏ ۲۵).

آب و هوای سوریه خشک و گرم است، اما این کشور به‌خاطر کوه‌ها و تپه‌های بلندی که دارد، در فصل زمستان و به‌ویژه در مناطق مرتفع اغلب شاهد بارش برف‌های سنگینی است. بااینحال در مجموع می‌توان گفت که زمستان‌های سوریه معتدل و تابستان‌های آن گرم و خشک است. بیشتر قسمت‌های این سرزمین، بایر و بی‌آب و علف است هرچند مناطق شمالیِ هم‌مرز با دریای مدیترانه کمابیش سرسبز و حاصلخیز است.

سوریه کشوری است با درآمد متوسط، و اقتصاد آن بیشتر بر کشاورزی، تولید گاز، و جهانگردی متکی است.

پس از ورود اعراب به سوریه، این کشورِ مسیحی که مردم آن به زبانِ آرامی تکلم می‌کردند، هم دین خود را به اسلام تغییر داد و هم زبان و فرهنگ عربی را پذیرفت. امروزه ۹۰ درصد از مردم سوریه خود را عرب می‌دانند، و زبان رسمی آن نیز عربی است. البته در این کشور اقلیت‌هایی نیز زندگی می‌کنند که همچنان به زبان خود وفادار مانده‌اند. بزرگترین اقلیت قومی در سوریه کردها هستند که ۹ درصد از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند. زبان اصلی‌شان کردی است و بیشتر در نواحی شمال شرقی و شمال سوریه پراکنده‌اند. از دیگر اقلیت‌ها می‌توان به ترکمن‌ها، آشوری‌ها و ارامنۀ سوریه اشاره کرد که بر روی هم تقریباً یک درصد از جمعیت این کشور هستند.

۸۷ درصد از مردم سوریه خود را مسلمان می‌دانند. از این تعداد، ۷۴ درصد سنی هستند و مابقی شیعه. مسیحیان ده درصد از جمعیت سوریه را تشکیل می‌دهند، و ۳ درصد باقی نیز "درزی" هستند.

موارد دعا:

۱-‏‏‏ برای کردهای سوریه دعا کنید. بر اساس گزارش سازمان حقوق بشر، مطابق قوانین سوریه کردهای ساکن در این کشور اجازه ندارند به زبان محلی خود صحبت کنند و حتی اجازه ندارند فرزندان‌شان را با نام‌های کردی در مدرسه ثبت‌نام کنند. همچنین به کسانی که اسامی ‌غیر عربی دارند اجازه تأسیس هیچ گونه مؤسسۀ تجاری یا فرهنگی داده نمی‌شود. اگرچه اکثر کردها مسلمان هستند، اما خداوند از ما می‌خواهد که برای تمام همنوعان خود که به‌نوعی در مشکل هستند شفاعت کنیم. بنابراین بیایید نخست دعا کنیم که خداوند این اقلیت دردمند را ملاقات و تفقد کند تا کلام محبت خدای عادل را شنیده، تسلیم خداوند عیسی مسیح گردند. در ثانی دعا کنیم تا خداوند حاکمین این کشور را ملزم کند تا آزادی را که حق مسلم تمام مردم روی زمین است از کردهای این کشور سلب نکنند.

۲-‏‏‏ برای مسیحیان سوریه دعا کنیم. همانطور که در بالا اشاره شد، ۱۰ درصد از جمعیت این کشور مسیحی هستند. این گروه که اکثراً ارتودکس، کاتولیک، پیروان کلیسای شرق آشور و تعداد اندکی نیز پروتستان هستند، مطابق قانون اساسی سوریه از آزادی مذهب برخوردارند. جالب است بدانید که گرچه روز یکشنبه در سوریه روز تعطیل رسمی نیست، اما به مسیحیان اجازه داده می‌شود که روزهای یکشنبه تا پیش از ظهر به سر کار نروند و در عوض در کلیساهای این کشور به عبادت بپردازند. مسیحیان دادگاه‌های مخصوص به خود را دارند و از نظر قانونی اگر به مشکلی برخورد کنند در این دادگاه‌ها به مشکلات‌شان رسیدگی می‌شود. فرزندان مسیحیان ساکن این کشور نیز به مدارس ویژۀ مسیحیان می‌روند و خلاصه آنکه اقلیت‌ مسیحی در جامعه سوریه از احترام و حقوق ویژه‌ای برخوردار است.

بااینحال هنوز موانع متعددی بر سر راه مسیحیان سوریه وجود دارد. متأسفانه کلیساهای این کشور به هیچ وجه اجازه تبلیغ ندارند و همچنین اجازه ندارند مسلمانانی را که تغییر مذهب می‌دهند در جمع خود بپذیرند. تلخ‌تر اینکه متأسفانه خود این کلیساها هم چندان علاقه‌ای به رساندن پیغام نجات به‌ گوش هم‌وطنان خود ندارند و برای پذیرش نو‌ایمانان به هیچ‌ وجه آماده نیستند.

بنابراین لازم است برای این مسیحیان دعا کنیم تا خداوند ملاقات تازه‌ای از آنها به‌عمل آورد و آنان غیرت اولیه خود را بازیافته، از پولس رسول که خود را "رسولِ امت‌ها" می‌دانست و به‌شدت برای بشارت پیغام نجات غیرت داشت، الگو بگیرند.

۳-‏‏‏ برای منابع مسیحی و رسانه‌های صمعی-‏‏‏ بصری دعا کنید.

الف-‏‏‏ خوشبختانه در سوریه چاپ و انتشار کتاب‌مقدس و دیگر کتب مسیحی آزاد است و مؤسسه انجمن کتاب‌مقدسه
(Bible Society) در این کشور اجازۀ فعالیت دارد. دعا کنید تا مردم این کشور با استفاده از این امکانات، برای خواندن کلام خدا اشتیاق و تشنگی پیدا کنند. همچنین برای توسعه کار ترجمه و انتشار ادبیات مسیحی به زبان عربی در این کشور دعا کنید.

ب-‏‏‏ برای برنامه‌های ماهواره‌ای Sat 7 که به زبان عربی پخش می‌شود دعا کنید. دعا کنید تا افراد بیشتری با این کانال آشنا شوند و از این طریق کلام زنده خداوند را بشنوند.

منابع:

www.wikipedia.org

Operation World