You are here

سوئـد

کشوری با میراث روحانیِ غنی که بسوی انحطاط اخلاقی پیش می‌رود

 

سوئد بزرگترین کشور در بین کشورهای اسکاندیناوی است و در حدود ۹ میلیون نفر جمعیت دارد. این کشور از لحاظ سطح زندگی همواره در مکانی بالا قرار داشته است. نظام رفاه عمومی سوئد یکی از پیشرفته‌ترین و گسترده‌ترین در دنیاست و باعث گردیده که تمام ساکنین این کشور از خدمات بهداشتی، درمانی و آموزشیِ رایگان برخوردار باشند. سوئد همچنین یکی از سردمداران دفاع از حقوق زنان است. به‌عنوان مثال در سال ۱۹۹۹ اکثریت کابینه دولت سوئد را زنان تشکیل می‌دادند.

با اینحال در پس این آمار و ارقام مثبت، واقعیات تلخی نیز نهفته است. سوئد کشوری است که سخت نیاز به بیداری روحانی دارد. بیداری روحانی‌ای که در قرن ۱۹ در این کشور رخ داد، منشأ خدمات بشارتی فراوانی در دنیای آن روزگار شد. اما در حال حاضر از جمعیت ۹ میلیون نفری سوئد قریب به ۴۰ درصد رسماً خود را بی‌دین اعلام می‌کنند و بدین ترتیب این کشور در زمرۀ یکی از بی‌دین‌ترین ممالک جهان به‌شمار می‌رود.

وضعیت روحانی این کشور ضربات جبران‌ناپذیری بر نهاد خانواده وارد کرده است. امروزه تنها ۲۸ درصد از مردم در سوئد تن به ازدواج می‌دهند و آمار طلاق ۵۰ درصد است. سالانه در این کشور ۳۵ هزار نفر دست به سقط جنین می‌زنند. سوئد همچنین یکی از اولین کشورهایی بود که ازدواج همجنس‌بازان را پذیرفت و اکنون قانون‌گزاران این کشور درصددند که موضوع ازدواج همجنس‌بازان را به‌صورت لایحه‌ای قانونی درآورند.

با سقوط انسجام خانواده، کودکان بالاترین ضرر را متحمل ‌شده‌اند به‌طوری که در حال حاضر قریب به ۴۰ درصد از کودکان تنها با یکی از والدینِ خود، و یا با پدرخوانده یا مادرخوانده‌شان زندگی می‌‌کنند. این امر در درازمدت پایه‌های اخلاقی -‏‏‏ معنوی این کشور را به ‌لرزه درخواهد آورد.

در این میان مسیحیان سوئد در ایجاد بیداری روحانی در کشورِ خود نقشی انکارناپذیر برعهده دارند. سوئد که از دیرباز مهد فعالیت‌های بشارتی بوده و همه ساله تعداد زیادی مبشر به سایر مناطق دنیا، به‌ویژه به کشورهای اروپای شرقی فرستاده است، در سالیان اخیر شاهد ظهور گروه‌های مسیحیِ جوان و غیوری بوده است که برای مردم کشور خود بار دارند. هر سال به‌هنگام سال نو، در حدود ۴۰۰۰ نفر از جوانان مسیحی با برپایی کنفرانسی به‌نام "فستیوالِ فریزون" (Frizon Festival) به پرستش خداوند می‌پردازند و برای بیداری در سوئد دعا می‌کنند. برنامه‌های هفتگیِ دعای زنجیره‌ای نیز در تعداد زیادی از کلیساهای این کشور در جریان است.

موارد دعا

۱-‏‏‏ دعا برای کودکانی که از پدر یا مادر خود جدا شده‌اند و نیازمند محبت والدین به‌خصوص پدر آسمانی‌شان هستند. دعا کنید تا آنها پیغام انجیل را بشنوند، بی‌تفاوتی والدین خود نسبت به مسائل روحانی را به چالش بگیرند و کشور خود را دوباره بسوی خدا برگردانند.

۲-‏‏‏ دعا برای مسیحیان بیدار و فعال در سوئد:

دعا کنید تا آنها خداوندی عیسی را با ‌جرأت اعلام کنند تا نظام اخلاقی این کشور رو به بهبود رود و نور و تاریکی به‌درستی از هم تشخیص داده شود. همچنین دعا کنید تا آنان با دلیری در برابر لوایح ضدمسیحی و گرایشات غیراخلاقی در کشور خود موضع بگیرند. به‌خصوص برای خادمین و کشیشان دعا کنید تا با تمام وجود وقف گسترش پادشاهی خدا باشند و مردم کشور خود را با دلیری به توبه فرا بخوانند.

۳-‏‏‏ در شهر استکهلم مؤسسه‌ای وجود دارد به‌نام "مؤسسۀ ترجمه کتاب‌مقدس" که هدف از آن، ترجمۀ عهدجدید به تک تکِ زبان‌های اقوامِ شورویِ سابق است. دعا کنید تا خداوند فعالیتِ این مؤسسه و خدمتِ مترجمانِ وقف‌شدۀ آن را برکت دهد.

۴-‏‏‏ در حدود ۱۰ درصد از جمعیت سوئد را مهاجرین تشکیل می‌دهند که تعداد زیادی از آنان از کشورهای اروپای شرقی و شوروی سابق هستند. در حال حاضر حداقل ۱۰۰ هزار مسیحیِ پیرو کلیسای ارتدکس شرق در این کشور بسر می‌برند. بنابراین دعا کنید تا آنها از لحاظ روحانی بیدار شوند و جلوی سقوط معنوی این کشور را بگیرند. سوئد همچنین نیم میلیون مهاجر مسلمان دارد که از آن بین در حدود ۶۶ هزار نفر ایرانی هستند. تعداد قابل‌توجهی از این ایرانیان در خلال ۱۵ سال گذشته قلب خود را به مسیح سپرده‌اند. در شهر استکهلم، پایتخت سوئد یک کلیسای ایرانی وجود دارد که قریب به یکصد نفر عضو دارد. جماعات مسیحی ایرانی دیگری نیز در شهرهای گوتنبرگ، اوپسالا و مالمو وجود دارد که یا در کلیساهای سوئدی جهت پرستش خدا جمع می‌شوند و یا در کلیساهای خانگی خداوند را عبادت می‌کنند. برای این ایمانداران دعا کنید تا در تعلیم صحیح رشد کنند و پیغام نجات را به دیگر هموطنان خود نیز برسانند. همچنین دعا کنید تا خداوند خادمینی وقف‌شده و فروتن برای رهبری این ایرانیان برانگیزانَد تا با اتحاد و یکدلی، کارِ گسترش ملکوت در بین ایرانیانِ سوئد را به پیش ببرند.

باشد که عطر خوشبوی مسیح در جای جایِ کشور سوئد منتشر گردد.