You are here

زندگی و ایمانِ مسیحی

 

 

 
زندگی و ایمانِ مسیحی
نویسنده: دکتر تام رایت
مترجم: میشل آقامالیان
انتشارات ایلام
شابک ۹-‏‏‏‏‏‏‏۰۱-‏‏‏‏‏‏‏‏۹۰۸۱۹۶‏-‏‏‏‏‏‏‏۱-‏‏‏‏‏‏‏۹۷۸
بها: ۷۵/‏۶ پوند
 
 
روزی به این موضوع فکر می‌کردم که گاه در این دنیای مدرن و مملو از افکار و عقاید گوناگون و بعضاً ناهمگون و متضاد، چقدر دشوار است که بتوان در مورد ایمان مسیحی با دوستان و آشنایان سخن گفت. و در همین اثنا بود که مطالعۀ کتاب "زندگی و ایمان مسیحی" را نیز شروع کردم. اول مطمئن نبودم که کتابی که برای دنیای پست‌مدرنِ غرب نوشته شده بتواند با ایرانیان نیز سخن بگوید. ولی هر چه در مطالعه پیش رفتم بیشتر مجذوب دقت، مهارت و شیوایی کار نویسنده شدم. ترجمۀ روان و زیبای آن نیز بر این شور و شوق دوچندان افزود. هدف نویسنده آن است که «مسیحیت را به غیرمسیحیان توصیه کند و آن را برای مسیحیان تشریح نماید.» چه هدف متعالی و شامخی!
دکتر رایت در ابتدای کتاب از پژواکی سخن می‌گوید که همۀ ما آدمیان را همچون نجوای دوستی به‌سوی خود فرامی‌خواند. اگرچه این نجوا ممکن است در ابتدا چندان روشن و مفهوم نباشد لیکن هرچه بیشتر بدان گوش و دل می‌سپاریم قوی‌تر و روشن‌تر می‌شود. این پژواک فراخوانی خدایی است که در عیسای مسیح مجسم شد و میان ما آدمیان آمد. مرد و از مرگ قیام کرد و خلقتی نوین بنیان نهاد، و خودْ سر نسل این خلقت جدید شد. به گفتۀ نویسنده، مطابق کتاب‌مقدس، خدا درصدد سامان بخشیدن به خلقت نابسامان کنونی است، و این کار را با پدید آوردن یک قوم و عهد بستن با آنان آغاز کرد.
به‌زعم نویسنده، در تمامی انسان‌ها چهار احساس مشترک وجود دارد: تشنگی برای عدالت، روحانیت، روابط و زیبایی. و مسیحیت، برای هر یک از این چهار نیاز پاسخ مناسب و اصیل دارد. این احساس مشترک باید منشأیی بیرون از انسان داشته باشد که به‌زعم مسیحیت همانا خداست. همۀ ما آدمیان از دیدن بی‌عدالتی به فریاد می‌آییم، برای ارتباط با چیزی ورای این دنیای خاکی می‌کوشیم (یا حسرت می‌کشیم)، تشنۀ روابطیم و از زیبایی لذت می‌بریم. کتاب‌مقدس می‌گوید که خالق این نیازهای اصلی خداست. نویسنده سپس به معرفی این خالق می‌پردازد که همانا یَهْوِه یا خدای اسرائیل است. نیز همچون جواهرسازی چیره‌دست وقایع و مقاطع کلیدی تاریخ اسرائیل را همچون دانه‌های مروارید برمی‌چیند و چون زیوری به هم می‌بافد و روند تاریخ نجات را برجسته و روشن می‌سازد.
یکی از زیباترین تمثیل‌هایی که نویسنده می‌آورد موضوع در هم تافته شدنِ آسمان و زمین است. چیزی که در عهدعتیق و تاریخ اسرائیل، در اعطای شریعت و معبد اتفاق افتاد و در عهدجدید در صلیب مسیح. نقطه‌ای که آسمان (قلمرو خدا) با زمین (قلمرو بشری) به عمیق‌ترین شکل تماس و تداخل یافت و بر آن تأثیری جاودان گذارد.
نویسنده می‌گوید که آسمان (قلمرو خدا) نه بالای ابرهاست و نه میلیون‌ها سال دور از ما بلکه جایی است متعلق به خدا که میان آن و ما پرده‌ای حائل است، و این پرده در تجارب قوم خدا از ملاقات با او بارها و بارها نازک شده است و روزی با بازگشت مسیح کاملاً به کنار خواهد رفت. این پرده همچنین در دعا، عبادت، خدمت، محبت کردن به دیگران و در نهایت رساندن خبر خوش انجیل به جهان هر بار نازک می‌شود و بارقه‌ای از قلمرو خدا بر آدمیان آشکار می‌گردد.
کلیسا، قوم خداست، ابزار آفرینش نوین است، همکار و کارگزار خدا در این جهان نابسامان است. خدا کلیسا را بنا نهاد تا از طریق آن ارادۀ خود را که همانا سامان بخشیدن به این جهان است تحقق بخشد. و در این رهنورد کلیسا را به هر آنچه نیاز دارد مجهز ساخته است. نویسنده به مهمترین نیازهای کلیسا یعنی روح‌القدس، کتاب‌مقدس و حکمت اشاره می‌کند و به هر یک فصلی را اختصاص می‌دهد. روح‌القدس از طریق کلام الهام‌شدۀ خدا یعنی کتاب‌مقدس و بخشیدن حکمت کلیسا را برای تحقق بخشیدن به ارادۀ خدا آماده و مهیا می‌سازد. سپس در خصوص درک صحیح کلام خدا و اینکه اقتدار کتاب‌مقدس به چه معنا است مطالبی عمیق و رهنمودهایی بسیار حکیمانه ارائه می‌کند که برای زندگی و خدمت مسیحیان حائز اهمیتی حیاتی است.
دکتر رایت، استاد الاهیات عهدجدید و اسقف سابق کلیسای دارُم در انگلستان، یکی از پیشروان مسیحیت اونجلیکال قرن معاصر است و با تعالیم و نوشته‌های عمیق خود بر زندگی و خدمت کلیسا تأثیری بسیار عمیق داشته است. خوانندگان این کتاب پس از مطالعۀ آن اطلاعات، ابزار و انگیزه‌ای بس نیرومند برای تبیین ایمان مسیحی خواهند یافت. این کتاب هم ایمان مسیحی را برای ما مسیحیان زنده و تازه می‌سازد و هم به ما شور اشتیاق می‌بخشد تا این گوهر گران‌بها را به دیگران نیز هدیه دهیم.
 
−−−−−−−−−−−−−−−−

 قیمت: ۷۵‏/۶ پوند

(به انضمام هزینه پست و بسته‌بندی)

نحوۀ سفارش

آدرس پست الکترونیکی:

publications@elam.com

(لطفاً آدرس پستی خود را در نامه الکترونیکی ذکر کنید)

سفارش از طریق کتاب‌فروشی آنلاین:

زندگی و ایمانِ مسیحی

تلفن اروپا/آسیا: ۹۵۱ ۵۲۰ ۱۴۸۳(۰) ۰۰۴۴

فکس: ۷۰۷ ۴۲۷ ۱۴۸۳(۰) ۰۰۴۴

آدرس پستی:

Elam Publications

 P.O.Box 75, Godalming, Surrey, GU8 6YP, UK