You are here

دعا برای کودکان خیابانی

 

 

از میهمان‌نوازی نسبت به غریبان غافل مباشید، چرا که با این کار، بعضی نادانسته از فرشتگان پذیرایی کردند. (عبرانیان ۱۳:‏۲)
 
پدیدۀ کودکان خیابانی پدیده‌ای است به قدمت شکل‌گیری نظام‌های اجتماعی، به قدمت شهرنشینی، زلزله، سیل، جنگ، فقر اقتصادی، فقر فرهنگی، رشد بی‌رویه جمعیت، طلاق، یا مهاجرت. هر روز نه تنها از آمار آن کاسته نمی‌شود، بلکه بر آن افزوده نیز می‌شود.
معضل کودکان خیابانی در جهان به‌ویژه پس از جنگ جهانی دوم حاد شد. امروزه کشورهای مختلف هر یک به فراخور توانایی‌ها و امکانات خویش برنامه‌‌هایی را برای مقابله با این پدیده به مورد اجرا گذاشته‌اند.
بر اساس پیمان جهانی حقوق کودکان که نمایندگان ۱۹۱ کشور جهان آن را در سال ۱۹۸۹ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد امضا کردند، کودک کسی است که کمتر از ۱۸ سال داشته باشد، مگر اینکه سن قانونی در کشوری مطابق قوانینِ محلی غیر از ۱۸ تعیین شده باشد.
بنابراین عنوان کودکان خیابانی را می‌توان به‌طور کلی در مورد کودکان و نوجوانان زیر ۱۸سال به‌کار برد که سرپناه خاصی ندارند و به ‌انحاء مختلف در کوچه و خیابان زندگی می‌کنند. اگرچه آمار نسبتاً دقیقی از تعداد کودکان خیابانی در دنیا در دسترس نیست، اما تقریباً تمام گزارش‌ها حاکی از افزایش روزافزونِ این معضل اجتماعی است.
 در سال ۱۹۹۶ بانک توسعه بین‌ قاره امریکا و سازمان یونیسف تخمین زدند که از بین جمعیت ۵۰۰ میلیون نفری امریکای لاتین، ۴۰ میلیون کودک در خیابان‌ها کار و زندگی می‌کنند. به‌عبارت دیگر، ۴۵ درصد از کودکان امریکای لاتین، کودکان خیابانی هستند!
در هند تعداد کودکان بی‌خانمان را ۵۷ میلیون نفر تخمین زده‌اند که البته این رقم شامل کودکانِ شاغل نیز می‌شود.
تعداد اینگونه کودکان در پاکستان در حدود یک و نیم میلیون است و در کشوری چون کنیا نیز تخمین زده می‌شود که چیزی در حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار نفر کودک خیابانی وجود داشته باشد.
در ایران نیز با اینکه آمار دقیقی از تعداد کودکان خیابانی در دست نیست، اما بر طبق گزارش‌های غیررسمی تنها در تهران ۲۰ هزار کودک خیابانی با سرپرست یا بدون سرپرست زندگی می‌کنند. افزایش کودکان خیابانی در سال‌های اخیر تنها منحصر به تهران نبوده بلکه شهرهای دیگر از جمله شهرهای زیارتی نیز شاهد چنین افزایشی بوده‌اند. بر اساس آمارها، پس از تهران به‌ترتیب مشهد و قم بیشترین تعداد کودکان خیابانی را دارا هستند.
 
کودکان خیابانی عموماً به دو دسته تقسیم می‌شوند: کودکان ساکن و کودکان مهاجر. کودکان ساکن معمولاً در شهری خاص می‌مانند و می‌کوشند از راه‌های مختلف نظیر گدایی یا حتی دزدی امرار معاش کنند. برخی از این کودکان خانواده‌هایی نیز دارند و در واقع نان‌آور خانواده خود هستند. اما بیش از ۶۵ درصد از کودکان خیابانی را کودکان مهاجر تشکیل می‌دهند. این دسته از کودکان در پی به‌دست آوردن لقمه‌ نانی پیوسته در شهرهای مختلف سرگردانند.
عموم این کودکان بسیار آسیب‌پذیر هستند و اغلب به بزهکاری و فساد اخلاقی کشیده می‌شوند. همچنین تعداد زیادی از آنها به اعتیاد روی می‌آورند. کودکان خیابانی اغلب از لحاظ عاطفی نیز دچار کمبود هستند و اعتماد به نفس بسیار پایینی دارند زیرا احساس امنیتی را که به‌طور طبیعی باید در محیط خانواده‌ و از طریق مراقبت والدین، تغذیه صحیح، تربیت و آموزش، و بازی با کودکان هم‌سن خود کسب کنند، به‌دست نمی‌آورند. اکثر کودکان خیابانی هویت خود را در فرهنگ گروهی جستجو می‌کنند و نسبت به باند یا گروهی که به آن ملحق شده‌اند تعصب شدید دارند. در عوض، خود را نسبت به جامعه و ارزش‌های آن بیگانه احساس می‌کنند و همین امر باعث می‌شود اغلب واکنشی طغیان‌گرانه نسبت به زندگی و جامعه‌ای که در آنند داشته باشند.
 
از بین عواملی که به رشد پدیدۀ کودکان خیابانی کمک کرده است، می‌توان به‌طور خاص به موارد زیر اشاره کرد:
۱) تفاوت طبقاتی فاحش در نظام اقتصادی جامعه: در جوامعی که اختلاف طبقاتی زیادی در آنها وجود دارد و نظامِ رفاه عمومی مناسبی از سوی مسئولان حکومتی برای رسیدگی به نیازهای اقشار بی‌بضاعت جامعه تعبیه نشده است، کودکان یکی از اولین قربانیان‌ هستند. بین فقر و پدیدۀ کودکان خیابانی رابطۀ مستقیمی وجود دارد. اکثر کودکان خیابانی به‌علت فقر خانواده‌های‌شان راهی خیابان‌ها می‌شوند و به‌علت فقر دولت‌ها و فقدان امکانات بازپروری، در خیابان‌ها می‌مانند.
۲) نظام خانواده: علاوه‌ بر فشارهای اقتصادی، متزلزل بودن نهاد خانواده یکی دیگر از عواملِ شکل‌گیری پدیده کودکان خیابانی است. طلاق، اعتیاد والدین، همدل نبودن والدین در تربیت فرزندان و نزاع و درگیری در خانه همگی دست به دست هم داده، خانه را به محیطی ناامن و عاری از محبت برای کودک تبدیل می‌کنند. کودکان در چنین شرایطی محبت و همدلی را در خیابان‌ها و در بین افراد هم‌سن و سال خود جستجو می‌کنند.
۳) بافت اجتماعی و فرهنگی جامعه: پدیده‌هایی نظیر ازدیاد جمعیت، مهاجرت از روستا به شهر، تغییر ارزش‌ها، فاصله میان نسل‌ها، ناکافی بودن قوانین حمایت از کودکان، تصورات نادرست در مورد کودکان (از جمله نگریستن به آنها به‌عنوان منبع درآمد)، خشونت علیه کودکان، فقدان سازمان‌های ویژه حمایت از کودکان، بی‌توجهی و سهل‌انگاری خانواده‌ها در زمینه تعلیم و تربیت فرزندان، همگی باعث می‌شود کودکی که باید در محیط گرم خانواده برای ورودی سالم به جامعه آماده شود، در آرزوی برخورداری از استقلالی زودرس به‌طرزی ناسالم راهی خیابان‌ها شود.
 
موارد دعا:
۱) یکی از مهمترین عوامل گسترش پدیده کودکان خیابانی، انکار وجود چنین معضلی از سوی مسئولین است. بنابراین برای مقامات حکومتی کشورهای مختلف دعا کنید تا به پدیدۀ کودکان خیابانی جدی‌تر نگاه کنند و آن را به‌عنوان یک معضل حاد اجتماعی بپذیرند. در بسیاری از موارد، فساد و بی‌کفایتی دستگاه‌های اجرایی و بی‌تفاوتی مسئولین باعث گردیده تا معضل کودکان خیابانی مورد توجه قرار نگیرد و کوشش جدی‌ای برای ریشه‌یابی علل بروز آن و بازپروریِ اینگونه کودکان صورت نگیرد. دعا کنید تا خدا به مسئولین کشورهایی که این معضل در آنها وجود دارد احساس مسئولیت عطا کند تا قاطعانه در جهت رفع این پدیده شوم اقدام کنند
۲) برای مؤسسات خیریه‌ای که در بین کودکان خیابانی خدمت می‌کنند دعا کنید. بسیاری از این مؤسسات مسیحی هستند و می‌کوشند این کودکان محروم را با محبت مسیح آشنا سازند. دعا کنید تا خداوند به مسئولین چنین مؤسساتی قدرت و حکمت عطا کند تا این مسئولیت خطیر را به‌خوبی انجام دهند.
۳) برای تدوین قوانین مناسب جهت حمایت از کودکان خیابانی دعا کنید.
۴) برای تحکیم نهاد خانواده و ارزش‌های خانوادگی در جوامع امروزی دعا کنید. بی‌بند و باری جنسی در دنیای امروز و تأکید بر خودمحوری باعث گردیده تا والدین به‌راحتی از هم جدا شوند و خودخواهی و منیّت خود را بر آینده فرزندان‌شان و سلامت آنها مقدم بشمارند. اینها همه در نتیجه داشتن زندگی گناه‌آلود و زیستن به دور از خداست. بنابراین دعا کنید تا خداوند خود را بر چنین والدینی آشکار سازد تا با شناختن او و ترمیم رابطه با او، رابطه‌شان با همسر و فرزندان‌شان نیز التیام یابد و محبت در محیط خانواده حاکم گردد.
۵) برای محافظت خداوند از میلیون‌ها کودکی که هم اکنون در نقاط مختلف دنیا در گوشه‌ای از خیابان سرگردانند و به محبت و توجه نیاز دارند دعا کنید.
 
 
−−−−−−−
منابع:
سایت ویکی‌پدیا
سایت آفتاب
 
−−−−−−−−−−
پاورقی
۱مطلب فوق را یکی از خوانندگان کلمه برای مجله ارسال داشته‌اند .
 
 
۱بر گرفته از: Deborah Tannen , Prof,”You Just Don’t Understand” صفحۀ ۷۵
 
۲امثال۱۰:‏۸، ۱۵:‏۲، ۱۷:‏‏۲۸، ۱۰:‏۱۹، ۹:‏۱۳؛ ایوب ۳:‏۵، ۳۳:‏۳۱ و‏۳۳؛ جامعه ۵:‏‏۳
 
۳ جورجس برنانوس Georges Bernanos
 
۴ برگرفته از: Metropolitan Anthony”, School for Prayer” صفحۀ ۱۰۷
 
۵همچنین: امثال ۱۷:‏۲۷؛ ۱۰:‏۱۹
 
۶این دروس خلاصه‌ای است از دروسی که توسط مؤسسه Youth Partnership International تهیه و گردآوری شده است.
 
۷لغت کودک (بچه) در این مقاله به‌طور خاص به گروه سنی ۴-‏‏‏ ۱۱ سال اشاره دارد.