You are here

دعا برای ملت فلسطین

 

 
باز هم کریسمسی دیگر در راه است، و چه بهتر که در این ایام خجسته سرزمینی را در دعا به یاد بیاوریم که خداوندمان عیسای مسیح در آن ظهور کرد: «در آن روزها، آگوستوس قیصر فرمانی صادر کرد تا مردمان جهان همگی سرشماری شوند ... پس هر کس روانۀ شهر خود شد تا نام‌‌نویسی شود. یوسف نیز از شهر ناصرۀ جلیل رهسپار بیت‌‌لحم، زادگاه داوود شد، زیرا از نسل و خاندان داوود بود. او به آنجا رفت تا با نامزدش مریم که زایمانش نزدیک بود، نام‌‌نویسی کنند. هنگامی که آنجا بودند، وقت زایمان مریم فرا رسید و نخستین فرزندش را که پسر بود به دنیا آورد.» (لوقا ۲‌‌:‌‌۱-‏‏‏ ۷)
بیت‌‌لحم شهری است در مرکز کرانۀ باختری واقع در فلسطین. فلسطین امروزی از دو منطقۀ جدا از هم تشکیل شده است: کرانۀ باختری در شرق، و نوار غزه در غرب. نوار غزه منطقه‌‌ای است نوار گونه به مساحت ۳۶۰ کیلومتر مربع که در کنار دریای مدیترانه قرار دارد. نوار غزه از جنوب غربی با مصر و از شمال و شرق با اسرائیل هم‌‌مرز است. کرانۀ باختری نیز منطقه‌‌ای است به مساحت تقریباً ۵۶۴۰ کیلومتر مربع که از شمال، جنوب و غرب با اسرائیل هم‌‌مرز است و از شرق با اردن. 
دو گروه سیاسی حماس و فتح از احزاب اصلی‌‌ای هستند که کنترل بیشتر مناطق فلسطین را در دست دارند. در سال ۲۰۰۵ پس از فوت یاسر عرفات، محمود عباس از گروه فتح به‌‌عنوان رئیس‌‌جمهور فلسطین انتخاب شد. اما در ژانویه سال ۲۰۰۶، حماس در انتخابات مجلس به پیروزی دست یافت و از آن زمان به بعد، جنگ‌‌های داخلی در سرزمین فلسطین بین دو گروه فتح و حماس در جریان بوده است. در حال حاضر حماس به رهبری شخصی به‌‌نام «اسماعیل هنیه» کنترل نوار غزه را در دست دارد و بیشتر مناطق کرانۀ باختری نیز تحت کنترل گروه فتح است.
اورشلیم پایتخت مورد مناقشه میان فلسطین و اسرائیل است.
بزرگ‌‌ترین شهر در نوار غزه، شهر غزه، و در کرانۀ باختری، شهر حبرون است. از دیگر شهرهای مهم فلسطین می‌‌توان رام‌‌الله، نابلس، جنین، اریحا و بیت‌‌لحم را نام برد.
بیت‌‌لحم که در حدود ۸ کیلومتری (۵ مایلی) اورشلیم واقع است، یکی از مراکز مهم توریستی در دنیا به‌‌شمار می‌‌رود. اولین بار در کتاب پیدایش ۴۸‌‌:‌‌۷ در مورد این شهر که به شهر داوود معروف است می‌‌خوانیم. همانطور که در این آیات دیده می‌‌شود، راحیل، همسر محبوب یعقوب در این شهر به خاک سپرده شد. امروزه نیز قبر راحیل در قسمت ورودی شهر بیت‌‌لحم یکی از مراکز زیارتی و توریستی است. بیت‌‌لحم همچنین محل تولد داوود، دومین پادشاه قوم اسرائیل است. داوود در همین شهر نیز به‌‌عنوان پادشاه مسح شد. اما شهرت شهر کوچک بیت‌‌لحم بیش و پیش از هر چیز به‌‌خاطر تولد خداوندمان عیسای مسیح است: «ای‌‌ بیت‌‌لحم که در سرزمین یهودایی، تو در میان فرمانروایان یهودا به هیچ روی کمترین نیستی، زیرا از تو فرمانروایی ظهور خواهد کرد که قوم مرا شبانی خواهد نمود» (متی ۲‌‌:‌‌۶).
امروزه اکثر قریب به اتفاق ساکنین بیت‌‌لحم مسلمان هستند، اما با این حال هنوز هم اکثریت مسیحیان فلسطینی در همین شهر ساکنند.
در سال ۱۹۴۷، ۷۵ درصد از جمیعت بیت‌‌لحم را مسیحیان تشکیل می‌‌دادند. اما تعداد مسیحیان ساکن بیت‌‌لحم بر اساس آماری که در سال ۱۹۹۸ منتشر شد تنها ۲۳ درصدِ جمعیت شهر بود، و این رقم پیوسته در حال کاهش است. متأسفانه در چند دهۀ گذشته اکثر مسیحیان فلسطین به دلائل مختلف به کشورهای دیگر مهاجرت کرده‌‌اند. 
بر اساس آمار، ۹۷ درصد از جمعیت فلسطین مسلمان هستند و ۳ درصد مسیحی. تعداد معدودی نیز دروزی و سامری هستند.
 

موارد دعا

۱-‏‏‏ برای مسیحیان سنتی این کشور دعا کنید. نیمی از مسیحیان فلسطین متعلق به کلیسای ارتدوکس هستند و بیشتر از سر عادت به کلیسا می‌‌روند. دعا کنید تا خداوند ملاقات تازه‌‌ای از تمام مسیحیان این سرزمین به‌‌عمل آورد -‏‏‏ سرزمینی که شاهد قدم‌‌های نجات‌‌دهنده عالم بوده است. دعا کنید تا خداوند از بین مسیحیان این کشور مردان و زنانی را برانگیزاند تا مبشرین کلام خدا در بین هموطنان‌‌شان باشند.
 
۲-‏‏‏ برای تعداد انگشت‌‌شمار مبشرینی که در بین مسلمانان فعالیت دارند و هدف‌‌شان این است که پیام صلح و سلامتی خداوند‌‌مان عیسای مسیح را به گوش مردم این سرزمین برسانند دعا کنید. دعا کنید تا خداوند خدمت این افراد را برکت داده، آنها را هر روز تشویق کند و با فرشتگانش از آنها محافظت نماید.
 
۳-‏‏‏ برای مسیحیانی که از زمینۀ اسلام به عیسای مسیح ایمان می‌‌آورند دعا کنید. دعا کنید تا دست محافظ خداوند گرداگرد آنها باشد. اگرچه نیروهای حماس و فتح همواره حمایت و پشتیبانی خود را از شهروندان مسیحی اعلام ‌‌کرده‌‌اند، اما متأسفانه این اعلام حمایت مشمول مسیحیانی که از زمینۀ اسلام هستند نمی‌‌شود، و هر از گاه خبرهایی در مورد جفا و ایذاء و آزار این دسته از مسیحیان توسط گروه‌‌های تندرو شنیده می‌‌شود.
 
۴-‏‏‏ برای فلسطینیانی که در نتیجه سال‌‌ها جنگ و خونریزی در کشورهای دیگر آواره هستند دعا کنید. دعا کنید تا مژده نجات به گوش این ملت دردمند برسد و محبت مسیح قلب‌‌های خسته و زخمی آنها را شفا دهد. داستان‌‌ها و وقایع کتاب‌‌مقدس برای مردم فلسطین ناآشنا نیست و احتمالاً بارها و بارها این وقایع را شنیده و اماکن مقدس این سرزمین را از نزدیک ملاقات کرده‌‌اند. دعا کنید تا خداوند گوش و چشم روحانی آنان را باز کند تا حقایقی که در عمق داستان‌‌های زندگی مسیح وجود دارد برای‌‌شان آشکار شود.
 
۵-‏‏‏ برای برقراری صلح در این سرزمین پر التهاب دعا کنید. به‌‌طور خاص برای تشنجی که در منطقه نوار غزه وجود دارد دعا کنید. دعا کنید تا اختلافاتی که بین رهبران حماس و فتح موجب درگیرهای منطقه‌‌ای می‌‌شود حل شده، و صلح و آرامش در این سرزمین برقرار شود. دعا کنید بحرانی که سال‌‌های سال بین اسرائیل و فلسطین بر سر زمین وجود دارد هر چه سریع‌‌تر شفا یابد. همچنین دعا کنید تا دعای فرشتگان در روز تولد عیسای مسیح در این منطقه تحقق یابد و صلح و سلامتی بر آن حاکم شود.
 
۶-‏‏‏ دعا کنید تا خداوند یک بار دیگر شهر بیت‌‌لحم را ملاقات کند و نور مسیح بر این شهر بتابد. دعا کنید توریست‌‌هایی که هر ساله از این شهر دیدار می‌‌کنند با خدای زنده‌‌ای روبرو شوند که به‌‌خاطر گناه بشر حاضر شد در کالبد کودکی جسم بپوشد و چند کیلومتر آن‌‌طرف‌‌تر بر روی صلیبی مجازات گناه را بر خود بگیرد، و بعد از سه روز پیروزمندانه بر مرگ غلبه کند.
 
 

منابع

Wikipedia
Operation World