You are here

دعا برای مردم یمن

 

 

یمن کشوری است در جنوب خاورمیانه. از شمال با عربستان سعودی هم‌مرز است، از شرق با عمان، و از غرب و جنوب نیز به ترتیب به دریای سرخ و اقیانوس هند منتهی می‌شود. یمن ۵۵۵ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد، و نزدیک به ۲۴ میلیون نفر جمعیت. این کشور علاوه بر سرزمین اصلی، نزدیک به ۲۰۰ جزیره نیز دارد که بزرگترین‌شان جزیرۀ سوکوترا در نزدیکی سواحل سومالی است. زبان رسمی آن عربی است، هرچند ساکنین نواحی شرقی و نیز اهالی جزیره سوکوترا به زبان‌های محلی خاصِ خود تکلم می‌کنند.
یمن از لحاظ بافت جمعیتی یکی از جوان‌ترین کشورهاست: بنا بر آماری که در ماه ژوئن سال ۲۰۱۱ منتشر شد، ۴۶ درصد از جمعیت این کشور کمتر از ۱۵ سال سن دارند، و تنها ۲ و نیم درصد از مردم یمن بیش از ۶۵ سال سن دارند. یمن دارای یکی از بالاترین میزان رشد جمعیت در دنیای عرب است و به‌طور متوسط هر سال هفتصد هزار کودک بر جمعیت این کشور افزوده می‌شود.
تقریباً ۳۲ درصد از مردم یمن شهرنشین هستند. صنعا پایتخت این کشور نزدیک به ۲ میلیون نفر جمعیت دارد و یکی از قدیمی‌ترین شهرهای دنیاست که پیوسته مسکونی بوده است. جالب است بدانید که بر طبق تحقیقی که اخیراً انجام شده، شهر صنعا به احتمال زیاد اولین پایتختی خواهد بود که دچار بی‌آبی خواهد شد.
بیش از ۹۸ درصد از مردم یمن مسلمان هستند، که از این تعداد، ۵۳ درصد سنی و ۴۵ درصد شیعه‌اند. اکثر سنی‌ها در نواحی جنوبی یمن ساکنند و ساکنین نواحی شمالی نیز اغلب شیعه هستند. مسیحیان کمتر از یک درصد از جمعیت یمن را تشکیل می‌دهند، و اغلب مورد تبعیض و آزار واقع شده‌اند.
یمن دارای یکی از کهن‌ترین تمدن‌ها در جهان است. بنا به روایات سنتی، یکی از پسران نوح به‌نام سام نخستین شهر را در یمن بنیاد نهاد، و ظاهراً ملکۀ صبا نیز که به دیدار سلیمان رفت، اهل یمن بود.
 

موارد دعا:‏

۱-‏‏‏ برای ایجاد ثبات و امنیت در این کشور دعا کنید.

متأسفانه یمن در حال حاضر یکی از ناامن‌ترین کشورها در دنیاست. فقر اقتصادی، عدم ثبات سیاسی، فساد و رشوه‌خواری در دستگاه‌های دولتی، خشونت‌های فرقه‌ای و جنگ‌های داخلی بین سنی‌ها و شیعیان، همه و همه باعث شده است یمن در چند دهه اخیر پیوسته دستخوش آشوب‌ و هرج و مرج باشد. در یمن به‌طور متوسط به ازای هر یک نفر، چهار قبض اسلحه وجود دارد. اکثر مردم این کشور بر اساس باورهای سنتی حمل اسلحه را حق مسلّم خود می‌دانند، و همین امر به بروز رقابت و درگیری‌های قومی و قبیله‌ای کمک کرده است. متأسفانه هرج و مرجِ حاکم بر کشور مجاور یعنی سومالی نیز در بدتر شدن اوضاع امنیتی یمن بی‌تأثیر نبوده است. ضمناً یمن از فوریه و مارس سال جاری مانند بسیاری دیگر از کشورهای خاورمیانه دستخوش اعتراضات مردمی بوده است و معترضین خواهان استعفای علی عبدالله صالح رئیس جمهور این کشور هستند. عبدالله صالح اخیراً در پی حمله موشکی مخالفین به کاخ ریاست جمهوری به‌شدت مجروح شد و مدتی برای مداوا در عربستان سعودی به سر ‌برد. دعا کنید تا مردم این کشورِ آشوب‌زده طعم امید و آزادی واقعی را که تنها در مسیح یافت می‌شود بچشند.
 

2-‏‏‏ ظهور بنیادگرایان اسلامی و القاعده

همین هرج و مرج داخلی باعث گردیده که یمن محیط مناسبی برای فعالیت گروه‌های افراط‌گرای اسلامی باشد. بیکاری و فقر فزاینده در این کشور باعث شده بسیاری از مردمِ سرخورده که از وضعیت موجود به تنگ آمده‌اند، به دام گروه‌های تروریستی گرفتار آیند. بنابراین دعا کنید تا آرامش و ثبات در یمن برقرار شود و مردم سرخوردۀ این کشور بجای گوش فرا دادن به پیام نفرت، دل‌هایشان را به روی پیام محبت مسیح بگشایند.  
 

3-‏‏‏ فعالیت مبشران مسیحی در یمن

در یمن به‌رغم فشارها و محدودیت‌ها، هنوز گروه‌های کوچکی از مبشران مسیحی حضور دارند. این مسیحیان می‌کوشند محبت مسیح را به‌طرزی عملی و در قالب ارائه خدمات بهداشتی به مردم بی‌بضاعت، نمایان سازند. البته این عده با خطرات جدی نیز مواجه‌اند و به‌عنوان مثال چند پزشک یک بیمارستان مسیحی در نزدیکی صنعا چند سال پیش به‌طرز وحشیانه‌ای در محل کارشان به قتل رسیدند. بنابراین برای محافظت این مسیحیان دعا کنید. از خدا بخواهید به آنان دلگرمی دهد، و خدمت‌شان را در این حصاد وسیع پرثمر گرداند. همچنین برای تهیه‌کنندگان برنامه‌های تلویزیونی مسیحی که به زبان عربی از طریق ماهواره برای مردم این منطقه پخش می‌شود دعا کنید. دعا کنید تا بسیاری از این طریق پیام نجات را بشنوند و با محبت و آرامش مسیح آشنا گردند.
 

4-‏‏‏ مسیحیان یمن

همانطور که گفته شد، مسیحیان کمتر از یک درصد از جمعیت یمن را تشکیل می‌دهند و اغلب در این کشور مورد آزار قرار دارند. با این حال، با وجود فشارها و جفاهایی که متوجه اقلیت مسیحی است، تعداد قابل توجهی از مردم یمن به طرق مختلف پیام انجیل را می‌شنوند و برخی از آنها شاهدین امینی برای خداوند ‌شده‌اند. بنابراین بیایید اولاً برای کسانی که پیام انجیل را می‌شنوند دعا کنیم، تا بذر کلام در دل‌هایشان به ثمر بنشیند و میوه بیاورد، و آنان دعوت مسیح را بپذیرند. همچنین بیایید برای مسیحیان عربِ یمن نیز دعا کنیم تا خداوند به آنها شجاعت و دلیری عطا کند، تا بتوانند پیام نجات مسیح را با غیرت با هم‌وطنان خود در میان بگذارند.
آنچه یمن در حال حاضر بیش از هر چیز دیگر بدان نیاز دارد، بخشش، محبت و آرامشی است که تنها در مسیح یافت می‌شود. تنها در آن صورت است که نفرت و ناامنی و شمشیر جای خود را به محبت و صلح و آرامش می‌دهد، و امنیت و ثبات بر جامعه حاکم می‌گردد. 
 
منابع:‏
Operation Mobilization World
 Wikipedia.org