You are here

دعا برای مردم قطر

 

قطر کشوری با مساحت ۱۱،۴۹۳ کیلومترمربع در جنوب غربی قارۀ آسیا و در شرق شبه‌جزیرۀ عربستان، در خاورمیانه و در بخش جنوبی خلیج فارس واقع شده است. پایتخت آن دوحه است. زبان رسمی این کشور عربی، دین رسمی آن اسلام و واحد پولش ریال می‌باشد.

جمعیت قطر ۱،۵ میلیون‌ نفر تخمین زده شده است. گفته می‌شود که ۵۰ درصد از این جمعیت را اعراب، ۲۳ درصد را مردم آسیای جنوبی (هند، پاکستان، سری‌لانکا)، ۱۷ درصد را ایرانیان، ۷ درصد را مردم آسیای شرقی (فیلیپین) و ۴ درصد را دیگر ملل تشکیل می‌دهند. 

قطر تا سال‌های متمادی تحت تصرف ابر قدرت‌هایی چون ترک‌های عثمانی، ایرانیان، و پادشاهان بریتانیا بود. اما در سوم سپتامبر سال ۱۹۷۱ به‌عنوان کشوری امیرنشین به استقلال رسید. این کشور به‌مدت بیش از 20 سال توسط امیری مستبد که به کمتر کسی جوابگو بود اداره می‌شد. او با چپاول درآمدهای حاصل از نفت، اقتصاد قطر را فلج کرد، تا اینکه در سال 1995، پسر او، امیر حامد بن خلیفه الطانی، پدر را برکنار کرد و خود حکومت را به دست گرفته، اصلاحات اجتماعی-‏‏‏‏اقتصادی گسترده‌‌ای را آغاز کرد که باعث شد این امیرنشین به یک کشور توریستی با اقتصادی پویا و فعال تبدیل شود. قطر در حال حاضر از لحاظ تولید سرانۀ نفت و گاز طبیعی در دنیا در مقام اول قرار دارد. این کشور در سال 2010 میلادی بالاترین میزان درآمد سالیانه در دنیا را داشت، و با اقتصاد آن با رشد 4/19 درصد، سریع‌ترین نرخ رشد اقتصادی در جهان را از آن خود ساخت. برگزاری جام‌جهانی ۲۰۲۲ نیز فرصتی طلایی برای اقتصاد این کشور خواهد بود. امیر قطر همچنین از لحاظ مالی از شبکه خبری الجزیره پشتیبانی می‌کند.

گرچه شریعت اسلام در قطر اجرا می‌شود اما در برخی موارد این کشور از دیگر کشورهای اسلامی سبقت جسته، آزادی‌های نسبی‌ای به شهروندان خود می‌دهد. زنان عرب برخلاف دیگر کشورهای عربی می‌توانند در خیابان‌های قطر رانندگی کنند و از حق مساوی با مردان برخوردار باشند. فروش مشروبات الکلی در برخی رستوران‌ها و هتل‌ها آزاد است. گرچه فروش این مشروبات به مسلمانان و نوشیدن‌ آنها در ملع عام ممنون است. بر اساس قانون اساسی تمامی ادیان از آزادی کامل برخوردا هستند اما همچنان تبشیر دیگر ادیان در این کشور ممنون است.

 

موارد دعا:

۱-‏‏‏‏ مذهب رسمی قطر، گونه‌ای خشک از سنیِ وهابی است. دعوت از غیرمسلمانان به تغییر دین در این کشور ممنوع است، هرچند همانطور که در بالا بدان اشاره کردیم مسیحیان خارجی در انجام فرائض دینی خود آزادند.

65 درصد از جمعیت قطر را مهاجرین خارجی تشکیل می‌دهند. این مهاجرین از کشورهای مختلف هستند و به‌خاطر درآمد بالایی که می‌توانند در قطر بدست آورند به این کشور مهاجرت کرده‌اند. قوانین به‌شدت ضد تبشیری در این کشور باعث گردیده که مسیحیان تنها قریب به ۸ درصد از جمعیت قطر را تشکیل دهند. با این حال این قوانین نتوانسته است مانع از گسترش برنامه‌های رادیویی و اینترنتی مسیحی در قطر شود، و در حال حاضر چندین ایستگاه رادیویی مسیحی (نظیر فیبا، آی. بی. آر. اِی، و غیره)، چند شبکه ماهواره‌ای مسیحی (الحیات، Sat-‏‏‏‏7 و غیره) و تعداد زیادی وب‌سایت مسیحی به منازل و به قلب‌های ساکنین قطر رخنه کرده‌اند و نفوذی پرقدرت دارند.

لطفاً به‌طور خاص برای این برنامه‌های رادیویی، تلویزیونی و اینترنتی دعا کنید تا خداوند هر روز جان‌های گمشدۀ بسیاری را از این طریق نجات دهد.

۲-‏‏‏‏ بر اساس حدیثی از حضرت محمد ساخت اماکن مذهبی به‌غیر از مسجد در سرزمین‌های اسلامی ممنون است. اما بنا بر تفسیری که امیر قطر از این حدیث می‌کنند گویا حضرت محمد تنها به شهرهای مکه و مدینه اشاره می‌کنند و ساخت چنین اماکنی در دیگر سرزمین‌ها آزاد است. بنابراین در سال ۲۰۰۸ اجازه ساخت اولین کلیسا توسط امیر قطر به مسیحیان ساکن در قطر داده شد. زمین این کلیسا توسط امیر قطر به مسیحیان اهدا شده است اما بر اساس قانون اساسی قطر، کلیسا نباید از صلیب، ناقوس و دیگر سمبل‌های مسیحیت در نمای بیرونی ساختمان استفاده کند.

این ساختمان هم‌اکنون در دست ساخت است. دعا کنید تا خداوند از این مرکز مسیحی استفاده کند و از همین ابتدا روح خداوند تک‌تک اتاق‌های آن را تقدیس کرده و آن را مکانی برای شفا و آزادی و آشکار شدن جلال خود سازد.

 

۳-‏‏‏‏ بر اساس آماری که سازمان حقوق بشر تهیه کرده است هر ساله بسیاری از دختران و پسران جوان با وعده و وعیدهای فراوان به کشور قطر مهاجرت می‌کنند با امید و آرزوی کسب درآمد بیشتر و آینده‌ای درخشان‌. متأسفانه بسیاری از این جوانان و نوجوانان غافل هستند که در چه دامی افتاده‌اند. بیایید در دعا با هم متحد شده فحشا و فساد حاکم بر کشور قطر را به حضور خداوندمان بیاوریم. همچنین دعا کنیم تا خداوند راهی مهیا سازد برای نجات جان این مهاجرین.

 

۴-‏‏‏‏ برای ایرانیان ساکن در قطر دعا کنید. بر اساس آماری که در بالا بدان اشاره کردیم تخمین زده می‌شود که ۱۷ درصد از جمعیت قطر را ایرانیان به خود اختصاص داده‌اند. دعا کنید تا خداوند در این کشور که از آزادی نسبی برخوردار است با قلب هم‌وطنان‌مان صحبت کرده و مژده انجیل به گوش‌شان برسد.

 

۵-‏‏‏‏ برای مسیحیان ساکن در قطر دعا کنید. گرچه تبشیر در این سرزمین ممنوع است اما دعا کنید تا مسیحیان با زندگی‌شان نور و نمکی باشند و به هر جا قدم می‌نهند عطر خوش روح‌القدس را منتشر سازند. همچنین برای مسلمان‌زاده‌هایی که به طرقی پیام نجات را شنیده و ایمان آورده‌اند دعا کنید تا خداوند با فرشتگانش از آنها محافظت کرده و در ایمان‌شان آنها را قوی سازد. دعا کنید تا در زمان لازم بتوانند بایستند و با اقتدار پیام آزادی و نجات حقیقی را به گوش دیگر همکیشان‌شان برسانند.

 

۶-‏‏‏‏ برای رهبران این کشور بالاخص امیر حاکم، حامد بن خلیفه الطانی دعا کنید. دعا کنید تا ترس خداوند بر دل آنها نیز قرار گیرد تا این سرزمین را با حکمت و عدالت خداوند رهبری کنند.

 

 
 
 
منابع:
Operation Mobilization World
 Wikipedia.org