You are here

دعا برای مردم تونس

 

 

جمهوری تونس (Republic of Tunisia) کشوری است واقع در شمال آفریقا که با کشورهای الجزایر و لیبی در جنوب دارای مرز مشترک بوده و از شمال به دریای مدیترانه راه دارد. پایتخت این کشور، شهر تونس (Tunis) با ۷۰۰ هزار نفر جمعیت می‌‌باشد. مساحت تونس ۱۶۳٫۳۱۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱۰ میلیون و ۳۷۳ هزار نفر است. تونس دارای اقلیمی گرم است، آب و هوای گرم و مرطوب مدیترانه‌‌ای در شمال و آب و هوایی گرم و خشک در جنوب که عمدۀ آن را صحرای بزرگ آفریقا دربر می‌‌گیرد.
۹۸٪ تونسی‌‌ها عرب، ۱‏٪ اروپایی و ۱‏٪ نیز یهودی هستند. همچنین ۹۸٪ مردم تونس مسلمان، ۱٪ مسیحی و ۱٪ نیز یهودی هستند. زبان رسمی تونس، عربی است که در کنار آن فرانسوی نیز کاربرد دارد. واحد پول این کشور، دینار با واحد جزء (میلیم) نام دارد. از جمله مهمترین صادرات تونس می‌‌توان به پوشاک، منسوجات، فراورده‌‌های کشاورزی، کالاهای مکانیکی و فسفات و مواد شیمیایی اشاره کرد. توریسم نیز از مهم‌‌ترین منابع درآمد تونس به‌‌شمار می‌‌رود. تونس از جمله کشورهای اتحادیه عرب به‌‌حساب می‌‌آید.
 

نگاهی به تاریخ این کشور

تونس در قرن دوازدهم قبل از میلاد زیستگاه فینیقی‌‌ها بوده که تا قرن پنجم قبل از میلاد ادامه داشته است. بزرگترین دولت‌‌شهرِ آن، کارتاژ (Carthage) بود که از یک نام فینیقی به معنی “شهر جدید” مشتق شده که یکی از مقتدرترین دولت‌‌های منطقۀ مدیترانه غربی بر آن حکومت می‌‌کرد و با امپراطوری روم در کشمکش و مناقشه بود. در سال ۱۴۶ قبل از میلاد سه جنگ بین رومیان و کارتاژی‌‌ها که به جنگ‌‌های پونیک معروف است به‌‌وقوع پیوست که باعث شد این دولت‌‌شهر از روم شکست بخورد و کارتاژ به‌‌کلی نابود گردد. اما در سال ۴۴ قبل از میلاد شهر جدیدی توسط ژولیوس سزار در کنار ویرانه‌‌های شهر قدیمی بنا شد که بیشتر شهروندان رومی ساکن آن بودند. این شهر در مدت زمان کوتاهی به یکی از شهرهای مهم آفریقایی-‏‏‏‏رومی تبدیل گشت و تا حمله و ویرانی مجدد آن توسط مسلمان در سال ۶۹۸، سومین شهر مهم امپراطوری روم محسوب می‌‌شد. به مرور زمان کلیسای بزرگی نیز در این شهر تأسیس گشت که به مرکز مسیحیت اولیه تبدیل شد. شوراهای مهم مسیحی در قرون سوم، چهارم و پنجم در این شهر برگزار گردید که مهم‌‌ترین آن در سال ۳۹۷ میلادی بود که در آن شورا کانُن کتاب‌‌مقدسِ کلیسای غرب به تأیید و تصویب شورا رسید. مسیحیان نامداری چون ترتولیان و سیپریان در این شهر به دنیا آمده و در کلیسای کارتاژ خدمت کردند. شخصیت معروف مسیحی، آگوستین قدیس نیز در ۱۷ سالگی برای تحصیل علم معانی بیان به این شهر رفت و بعدها نیز در مقام استادی در دانشگاه کارتاژ به تدریس پرداخت. 
طی سال‌‌های ۶۸۴ تا ۶۶۹، این منطقه توسط اعراب اشغال شد و چندین طایفه عرب یا بربر به تناوب بر تونس حکومت می‌‌کردند. بین سال‌‌های ۱۵۷۰ تا ۱۵۷۴ تونس توسط امپراطوری عثمانی اشغال شد و تا قرن نوزدهم تحت تسلط ترکان عثمانی باقی ماند تا اینکه نیروهای فرانسوی در سال ۱۸۸۱ تونس را به تصرف درآوردند و این کشور به‌‌عنوان کشوری تحت‌‌الحمایۀ فرانسه درآمد. مبارزات ناسیونالسیتی مردم تونس برای کسب استقلال سرانجام به بار نشست و در روز ۲۰ مارس ۱۹۵۶، تونس از فرانسه گسست و اعلام استقلال کرد. از آن پس نظام پادشاهی در تونس برقرار گردید که البته دوامِ چندانی نداشت و یک سال بعد سرنگون شد. نظام جمهوری در ۲۵ ژوئیه ۱۹۵۷ به قدرت رسید و "حبیب بورگویبا" به‌‌عنوان اولین رئیس ‌‌جمهور تونس انتخاب شد. بورگویبا به‌‌علت داشتن سیاست خارجی هوادار غرب، دشمنان زیادی از جمله افراط‌‌گرایان مسلمان پیدا کرد. با رشد بنیادگرایی اسلامی در منطقه شمال آفریقا، دولت تونس نیز سیاست‌‌های تازه‌‌ای در مقابله با این بنیادگرایی در پیش گرفت. تا اینکه در سال ۱۹۸۷ پس از یک کودتای بدون خونریزی، ژنرال زین‌‌العابدین بن‌‌علی قدرت را در تونس به‌‌دست گرفت. حکومت زین‌‌العابدین بن‌‌علی با سرکوب مخالفان و عدم رعایت حقوق بشر و آزادی بیان همراه بود. بنیادگرایی اسلامی نیز در چنین شرایطی رشد یافت و احساسات ضد غربی شدت پیدا کرد. بن‌‌علی در اکتبر ۱۹۹۹ با کسب ۹۹٪ آرا، مجدداً به‌‌عنوان رئیس جمهور تونس انتخاب شد. همچنین در یک رفراندوم که در ماه مه ۲۰۰۲ در تونس برگزار شد، محدودیت سه دوره پیاپی ریاست جمهوری لغو گردید و این شرایط به ژنرال بن‌‌علی اجازه ‌‌داد که بیش از 15 سال دیگر نیز به حکومت ادامه دهد.
 

تحولات اخیر در تونس 

تحولات اخیر تونس که منجر به فروپاشی حکومت در این کشور شد از حادثه‌‌ای به‌‌ظاهر کوچک آغاز گشت. توقيف چرخ سبزی‌‌فروشی جوان تحصيلکرده‌‌ای توسط پليس و ضرب و شتم او در يکی از شهرهای کوچک و دور از پايتخت موجب شد تا اين جوان ۲۶ ساله در اعتراض به بيکاری، دست به خودسوزی بزند و زمينه‌‌های آشوب را در سرتاسر تونس فراهم کند. اعتراضات خيابانی در پايتخت تونس که در نتيجه اين اقدام آغاز شده بود به شهرهای ديگر نيز سرايت کرد و در کمتر از يک ماه رئيس جمهور اين کشور را پس از ۲۳ سال ریاست جمهوری در تاریخ ۱۴ ژانویه ۲۰۱۰ وادار به فرار کرد. این کشور اینک به طور موقت توسط پارلمان اداره می‌‌شود.
 

مسیحیت در تونس

با اینکه این کشور دوران درخشانی را در تاریخ مسیحیت پشت سرگذاشته ولی همانطور که قبلاً گفته شد امروزه ۹۹‏٪ مردم تونس مسلمان هستند و مسیحیان حدود یک درصد را تشکیل می‌‌دهند. جدایی و اختلافات کلیسایی و بدعت‌‌ها در گذشته، ناکامی در عرضۀ مسیحیت در قالب فرهنگ بومی مردم و عدم ترجمه کتاب‌‌مقدس به زبان‌‌های محلی و همچنین تهاجم خارجی‌‌ها و حضور اسلام اجازه نداد که مسیحیت در طول تاریخ این کشور عمیقاً ریشه بدواند. مسیحیان از فعالیت‌‌های بشارتی محروم بوده‌‌اند، ولی دولت نسبت به اقلیت‌‌های مذهبی از خود نرمش و تحمل نشان داده‌‌ است. اکثر مسیحیان در این کشور پروتستان‌‌های غیر تونسی هستند.
 

موارد دعا:

۱-‏‏‏‏ ثمرۀ قرن‌‌ها فعالیت میسیونری در این کشور بسیار اندک بوده است. دعا کنیم که با تحولات جدید سیاسی در تونس، موانع قدیمی در گسترش انجیل از میان برداشته شود. به‌‌نظر می‌‌رسد که امروز شرایط و درهای بازی برای بشارت انجیل به‌‌چشم می‌‌خورد. برای مسیحیان خارجی دعا کنیم که با هدایت الاهی از این موقعیت‌‌های جدید به بهترین نحو استفاده کنند. باشد که مانع زبان عربی که چالشی برای مبشران انجیل است، برداشته شود.
۲-‏‏‏‏ دولت پیشین تونس کلیساها را از داشتن مالکیت خصوصی بر کلیسا و حتی داشتن حساب بانکی منع کرده بود. دعا کنیم تا دولت جدیدی که روی کار خواهد آمد، کلیسای تونس را به رسمیت بشناسد و اموال، زمین‌‌ها و ساختمان‌‌هایی که توسط دولت گرفته شده بود به کلیسا بازگردانده شود. باشد که چنین اقداماتی فضای مناسبی فراهم آورد که مسیحیان تونسی از مکانی شخصی برای عبادت و پرستش خود برخوردار گردند.
۳-‏‏‏‏ طی چند سال گذشته رشد خوبی در ایجاد گروه‌‌های کلیسایی متشکل از تازه‌‌ایمانان مشاهده شده است. برای رشد و شاگردسازی ایمانداران جدید در چنین جماعت‌‌هایی دعا کنیم. اتحاد نکته‌‌ای است که به‌‌شدت احساس می‌‌شود. برای سرسپردگی و وقف بیشتر به مسیح دعا کنیم که سبب شده تنها عده کمی از مسیحیان تونسی در ده سال گذشته در حفظ ایمان‌‌شان پایداری کنند. برای محافظت، تشویق و شاگردسازی مؤثر و درک مفهوم قرارگیری در کلیسا به‌‌عنوان بدن مسیح دعا کنیم. دعا کنیم که مسیحیان تونسی بر ترس خود در اقرار ایمان به هموطنان‌‌شان فائق آیند. تعداد قابل توجهی از مسیحیان در خفا زندگی می‌‌کنند. دعا کنیم که آنان نیز آزادانه برای عبادت و شنیدن کلام خدا جمع شوند و مفهوم مشارکت مسیحی را در همراهی با دیگر ایمانداران درک کنند.
۴-‏‏‏‏ برای رهبران مسیحی دعا کنیم که وظیفه خطیر هدایت و نظارت را به‌‌عهده دارند. دعا کنیم که در بین رهبران و خادمان همبستگی ایجاد شود، زیرا قدرت زیادی در این اتحاد و یگانگی وجود دارد. دعا کنیم که رهبران مسح‌‌شده و متعهد اهمیت چنین شرایط تاریخی در تونس را درک نموده و از فرصت‌‌های جدید جهت رشد روحانی و شبانی اعضای جماعت‌‌های خود استفاده کنند. دعا کنیم که دیگر مسیحیان آفریقایی مخصوصاً از کشورهای همسایه با مسیحیان تونسی ارتباط برقرار کنند که این عمل بدون شک باعث تشویق و روحیه‌‌بخشی آنان خواهد شد.
۵-‏‏‏‏ تونس با هوای گرم خود یکی از کشورهای توریستی است. سالانه حدود ۶ میلیون و نیم توریست از این کشور دیدار می‌‌کنند. دعا کنیم که خداوند موقعیت‌‌هایی را برای مسافران مسیحی ایجاد کند که ایمان خود را بدون ترس و واهمه با مردم کشور میزبان در میان نهند.
۶-‏‏‏‏ دعا برای ترجمه کتاب‌‌مقدس که برای گویش‌‌های مختلف مردم تونس مناسب باشد. این امر مهم توسط انجمن‌‌های ترجمۀ کتاب‌‌مقدس آغاز شده است. دعا کنیم تا برنامه‌‌های مسیحی نیز به زبان عربی گسترش یافته و مسیحیانِ این کشور بتوانند برنامه‌‌های خود را بدون هیچ موانعی در سراسر نقاط تونس دریافت کنند. دعا کنیم که ادبیات مسیحی بیشتری نیز به زبان عربی ترجمه و در دسترس تونسی‌‌ها قرار گیرد.
۷-‏‏‏‏ ثبات سیاسی هنوز به‌‌طور کامل در تونس برقرار نشده است. دعا کنیم که این کشور با وضعیت سیاسی جدید کنار بیاید و هیچ آشوب و بحران سیاسی کشور را فرا نگیرد و همه در امنیت و صلح بسر برند. در چنین شرایطی است که می‌‌توان آزادانه صلح و امنیت واقعی را در مسیح با آنان در میان نهاد. دعا کنیم که دولتی به روی کار آید که با حکمت و عدالت کشور را اداره کند.