You are here

دعا برای مردم ازبکستان

 

 
 
جمهوری ازبکستان که در آسیای مرکزی قرار گرفته از جمهوریهای استقلال‌‌یافتۀ شوروی سابق است. مساحت این کشور در حال حاضر ۴۴۷۴۰۰ کیلومتر مربع است و پایتخت آن شهر تاشکند و از شهرهای مهم دیگر آن سمرقند و بخارا می‌‌باشند.  این کشور در بخش جنوبی خود با افغانستان مرز مشترک دارد که رودخانه آمودریا مرز طبیعی بین دو کشور است. از نظر آب و هوایی دارای آب و هوای گرم و خشک است. این کشور در میان کشورهای آسیای مرکزی بالاترین رقم جمعیت را دارا است که بالغ بر ۲۷ میلیون نفر است. در ازبکستان با اینکه بیش از ۱۱۰ ملیت زندگی می‌‌کنند اکثر جمعیت را ازبک‌‌ها تشکیل می‌‌دهند و روسها، تاجیک‌‌ها، قزاق‌‌ها و تاتارها به ترتیب بعد از ازبک‌‌ها بیشترین تعداد جمعیت در ازبکستان هستند.

ازبک‌‌ها به زبان ازبکی که از گروه ترکی شرقی است سخن می‌‌گویند. واژگان زبان ازبکی ترکی است اما به مرور زمان واژه‌‌هایی از زبان فارسی و عربی به آن وارد شده است. تا پیش از استقلال این کشور زبان رسمی روسی بود و زبان ازبکی در کنار آن به کار می‌‌رفت. اما پس از کسب استقلال، ازبکی زبان رسمی و روسی به زبان دوم کشور تبدیل گشت. دین بیشتر مردم ازبکستان  اسلام است که حدود ۸۵ درصد جمعیت را تشکیل می‌‌دهد. مسلمانان ازبکستان سنی مذهب و پیرو مکتب حنفی هستند.

حکومت ازبکستان جمهوری پارلمانی است. این کشور از ۱۲ استان و یک جمهوری خودمختار تشکیل شده است. در میان کشورهای آسیای مرکزی، ازبکستان دارای امکانات نسبتاً خوب اقتصادی در زمینه‌‌های صنعت و کشاورزی است. پنبه به‌‌عنوان مهمترین محصول صادراتی این کشور شناخته شده است. همچنین این کشور دارای منابع نفت و گاز غنی است که بخشی از صادرات این کشور را تشکیل می‌‌دهند. به دلیل آنکه اقتصاد ازبکستان متکی بر کشاورزی و محصولات زراعی و دامی است و این گونه فعالیتها در فضاهای روستایی انجام می‌‌شوند بیش از نیمی از جمعیت کشور در روستاها سکونت دارند.

 

پیشینه تاریخی ازبکستان

آنچه ازبکستان را مخصوصاً برای ایرانیان جالب کرده است پیشینه تاریخی این کشور است. از گذشتۀ این سرزمین تا قرن ششم پیش از میلاد اطلاع دقیقی در دست نیست. اما پس از آن این سرزمین تحت حاکمیت ایرانیان قرار گرفت و به‌‌عنوان بخشی از قلمرو ایران محسوب می‌‌گشت. با حمله اسکندر مقدونی در سال ۳۲۹ قبل از میلاد حکومت یونانی باکتریا در منطقه حاکم شد و تا قرن اول میلادی که نخست سکائیان و سپس کوشانیان ناحیه را تصرف کردند ادامه داشت. در قرن پنجم میلادی هون‌‌ها بر ناحیه حاکم شدند و برای نخستین بار حکومت ترکها برقرار شد که تا زمان ورود اعراب مسلمان به ناحیه ادامه یافت و با گسترش فتوحات مسلمانان زمینه لازم برای تشکیل حکومتهای ایرانی که تحت تسلط خلیفه اسلامی در بغداد قرار داشتند فراهم گردید. اسماعیل سامانی در سال ۸۷۳ میلادی ماوراءالنهر و خوارزم را به تصرف در آورد و سلسله سامانیان را در بخارا پایه‌‌گذاری کرد. پس از آنها نیز قراختاییان و سپس سلجوقیان در اواخر قرن ۱۰ میلادی وارد ماوراءالنهر شدند و تا قرن ۱۲ سراسر محدوده فعلی ازبکستان را تسخیر نمودند. چندی نگذشت که حکومت خوارزمشاهیان سلجوقیان را از حکومت به زیر افکندند، اما فرمانروایی آنان نیز چندان دوام نداشت و با حمله مغول از بین رفتند. در زمان حکومت صفویان در ایران که حکومت رسمی ایران شیعه شد، ایران بارها با ازبکها که دارای مذهب سنی بودند جنگ و جدال داشت و متحمل شکست‌‌ها و پیروزیهایی نیز گردید. شهرهای سمرقند و بخارا که از مرکز مهم علمی جهان اسلام بودند شهرت جهانی یافتند و به‌‌عنوان دو مرکز مهم دینی و فرهنگی شناخته شدند. از زمان رواج اسلام در این مناطق، تصوّف در ازبکستان رو به شکوفایی نهاد و بخارا و خیوه که دو مرکز از مهمترین مراکز تعلیمات صوفیه به شمار می‌‌رفتند در ازبکستان کنونی واقع شده‌‌اند.

وجوه مشترک تاریخی، فرهنگی  و مذهبی بین ایران و ازبکستان شرایط و زمینه مناسب برای برقراری روابط پایدار و گسترش مبادلات فرهنگی و اقتصادی بین دو کشور را فراهم نموده است. حضور حدود ۲۰۰ هزار ایرانی در سمرقند و بخارا که از سالها پیش ساکن این مناطق هستند شاهدی است بر سابقه طولانی روابط میان دو کشور. در ۱۰ کتابخانه ازبکستان حدود ۲۰۰ هزار جلد کتاب نسخه خطی و کتابهای نادر محفوظ است که مقدار زیادی از نسخ خطی به خط و زبان فارسی به نگارش درآمده است.

حکومت سکولار ازبکستان اسلامی اهل مدارا و کنترل شده را به نمایش گذاشته است. ولی گروههای اسلامی در حال رشد هستند. ایمانداران در میان اقلیت غیرمسلمان از آزادی بیشتری برخوردارند. ولی ازبکهایی که به مسیحیت گرویده‌‌اند با آزار و اذیتهایی مواجه هستند. بشارت دادن به مسلمانان غیرقانونی است.

 

موارد دعا

۱-‏‏‏‏‏‏ ازبکستان از لحاظ سوق‌‌الجیشی در آسیای مرکزی دارای موقعیت کلیدی است و به همین جهت کشمکش شدیدی بین تاثیراتی که روسها از خود به‌‌جا گذاشته‌‌اند و جنبش‌‌های اسلامی در جریان است. سیاست "مشت آهنین" دولت قادر نیست هزاران جوان ازبک بیکار را از پیوستن به این جنبش‌‌ها باز دارد. ولی بسیاری از ازبکهای شهروند در بین این دو قشر قرار دارند و از فقر و فساد قادر به پیشرفت نیستند. برای یک تغییر حقیقی و اصیل دعا کنید. دعا کنید که اصلاحاتی در دولت پدید آید که بتواند برای سعادت مردم خود کار کند. دعا کنید که در میان این کشمکش‌‌ها و تنش‌‌ها افراد زیادی آرامش و صلح حقیقی را که تنها در ایمان به عیسای مسیح است بیابند.

 

۲-‏‏‏‏‏‏ مسیحیان ارتدکس تنها ۱۰٪ جمعیت را تشکیل می‌‌دهند. مسیحیت اوانجلیکال، مخصوصاً پنطیکاستی‌‌ها و جنبشهای کریزماتیک در سالهای اخیر رشد بیشتری از خود نشان داده‌‌اند. اقلیت‌‌های روسی و کره‌‌ای در بشارت انجیل بین مردم خود از آزادی برخوردارند و در این قسمت بسیار فعال عمل می‌‌کنند. ولی حکومت عرصه را بر آنانی که در بین ازبکها انجیل را موعظه می‌‌کنند سخت‌‌تر کرده است. دعا کنیم که سیاست‌‌های دولت در این زمینه تغییر کند و ازبکها نیز بتوانند در آزادی بیشتری پیام انجیل را دریافت نمایند.

۳-‏‏‏‏‏‏ خدا را شکر می‌‌کنیم که با وجود شرایط سخت و آزار و اذیت، ازبک‌‌های مسیحی در حال رشد هستند. با وجود مجازاتهایی که از جانب دولت، رهبران مسلمان محلی و افراد خانواده و همسایگان اعمال می‌‌شود مسیحیت همچنان روند رو به رشد خود را حفظ کرده است. در حال حاضر حدوداً ۱۰ هزار مسیحی ازبک وجود دارند ولی دعای بیشتری در این زمینه لازم است تا ایمانداران شهامت و اقتدار خود را از دست ندهند و با امید زندگی کنند.

 

۴-‏‏‏‏‏‏ دولت ازبکستان با بیرحمی به کلیسا جفا می‌‌رساند. کلیساهای اوانجلیکال و بخصوص کلیساهای ازبکی بیشتر هدف این جفاها قرار می‌‌گیرند. جفاها به طرق مختلف خود را نشان می‌‌دهد از قبیل خوار نمودن در ملاعام، سوزاندن کتاب‌‌مقدس و دیگر کتب مسیحی، تصرف و تفتیش منازل، اخراج دانشجویان مسیحی از دانشگاهها، برکناری افراد شاغل از محل کارشان و دستگیر کردن همراه با آزار و شتم فیزیکی. یک شبکه همبستگی از کلیساهای خانگی برای حمایت از افرادی که با مشکلات مالی دست به گریبان هستند در حال فعالیت هستند. برای مسیحیان تحت جفا دعا کنید که در زیر فشار و شکنجه به دیگر مسیحیان خیانت نکنند. برای آنانی که در زندانها هستند دعا کنید که خدا به آنان قوت و شهامت عطا کند تا استوار و پایدار باقی بمانند.

 

۵-‏‏‏‏‏‏ برای ترجمه کتابمقدس و پخش آن در میان مردم دعا کنید. دعا کنید برای ترجمه عهدعتیق و ترجمه جدید دیگری از عهدجدید. با اینکه اسماً محلی به نام انجمن کتابمقدس وجود دارد ولی دولت فعالیت آن را در زمینه نشر و پخش آثار مسیحی بسیار محدود کرده است. از لحاظ قانونی فروش کتابمقدس در اکثر نقاط این کشور مجاز نیست. ازبکها به ادبیات مسیحی به زبان خود نیاز مبرمی دارند. تولید و واردات چنین ادبیاتی نیز توسط دولت ممنوع شده است. دعا کنید برای نویسندگان و شعرای مسیحی که به زبان مادری خود بنویسند بطوری که بتوان آن را انتشار و پخش نمود. همچنین برای پخش و تولید بیشتر فیلم زندگی عیسی که به زبان ازبکی، تاجیکی و روسی وجود دارد دعا کنید.