You are here

دعابرای مردم برزیل

 

 

برزیل بزرگترین و پرجمعیتترین کشور آمریکای جنوبی است. پایتخت آن برازیلیا و زبان رسمی آن پرتغالی است. برزیل دارای زمینهای کشاورزی گسترده و جنگلهای استوایی است و با داشتن منابع طبیعی گسترده و نیروی کار غنی قدرتمندترین اقتصاد آمریکای جنوبی است. این کشور مستعمره پرتغال بود و بدین لحاظ تنها کشور قاره آمریکاست که مردم آن به زبان پرتغالی سخن میگویند. جمعیت این کشور متشکل از نژادهای اروپایی، سرخپوستان آمریکا، آفریقائیان و نیز آسیائیان است. مذهب اصلی این کشور کاتولیک کلیسای روم است.

از لحاظ تقسیمات کشوری برزیل از ۲۶ ایالت و یک منطقه فدرال تشکیل شده، که در مجموع ۲۷ واحد فدرال را تشکیل میدهند. ایالات برزیل استقلال چشمگیری از دولت در نظام قانونگذاری، تأمین اجتماعی دولتی و نظام مالیاتی دولتی دارند. رهبری دولت هر ایالت را فرماندار در اختیار دارد که توسط آرای عمومی انتخاب شده و نیز هر ایالت دارای مجلس خاص خود نیز هست.

از لحاظ جغرافیایی برزیل محدودهای وسیع از سواحل شرقی آمریکای جنوبی را اشغال کردهاست و همچنین شامل مناطق بسیاری از مرکز این قاره نیز میشود.  عواملی چون اندازه و آب و هوا و منابع طبیعی غنی این کشور را متمایز کردهاست. برزیل پنجمین کشور از لحاظ وسعت در جهان بعد از کشورهای روسیه، کانادا، چین و آمریکا است. همچنین رود آمازون در این کشور بزرگترین و پر آب‏ترین رود دنیا و دومین رود طویل جهان است.

تنوع آب و هوایی زیادی در برزیل وجود دارد اما بخش بزرگی از آن گرمسیری است و پوشیده از جنگلهای بارانی آمازون است. این مناطق به صورت واقعی فصل خشک ندارند و در واقع فصل خشک آنجا تنها کمتر از فصل بارانی بارش دارد اما آن میزان بارش هم قابل توجهاست. برزیل اکوسیستم متنوعی دارد و تنوع زیستی جانوری و گیاهی در این کشور بسیار زیاد است به طوری که کارشناسان انواع گیاهان و جانوران در این کشور را بالغ بر ۲ میلیون نوع تخمین زدهاند.

برزیل با در اختیار داشتن بخشهای گسترده و توسعهیافته کشاورزی، معدن، تولید، خدمات و نیز نیروی کار، دارای تولید ناخالص داخلی (برابری قدرت خرید) بیش از سایر کشورهای آمریکای لاتین است و این امر برزیل را تبدیل به قدرت اقتصادی منطقه کردهاست. برزیل در حال گسترش حضور خود در بازارهای جهانی است. مهمترین صادرات برزیل را هواپیمای دارای بال ثابت، قهوه، وسایط نقلیه، سویا، سنگ معدن آهن، آب پرتقال، فولاد، منسوجات، کفش، گوشت و تجهیزات برقی تشکیل دادهاست.

چند چیز برزیل را در دنیا به شهرت رساندهاست. یکی از آنها موسیقی معروف سامبا است و دیگری تیم ملی فوتبال این کشور است که با داشتن نوابغی مانند پله، زیکو، رونالدو و رونالدینیو تابحال پنج دوره قهرمانی در جام جهانی فوتبال را تجربه کرده و دیگری قهوه برزیل است. این کشور بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده انواع و اقسام قهوه به تمام دنیا میباشد. در ضمن جشن کارناوال برزیل که همه ساله در ایام نخستین سال جدید میلادی در شهرهای این کشور بوسیله گروههای مختلف اجرا میشود نیز بسیار مشهور میباشد.

در برزیل آزادی مذهب وجود دارد و در سیستم حکومت کلیسا از دولت جداست. ۷۳ درصد از مردم برزیل کاتولیک هستند. برزیل دارای بیشترین شمار کاتولیکها در بین کشورهای جهان است. شمار پیروان مذهب پروتستان نیز در حال افزایش است و به حدود ۱۶ درصد رسیده است.

 

موارد دعا:

۱)‏ با وجود وضعیت اقتصادی نسبتاً خوب و اصلاحاتی که در چند سال اخیر صورت گرفته، خطر فقر همچنان میلیونها نفر از مردم برزیل را تهدید میکند. فقیران و مخصوصاً بچههای خیابابی و مردم بومی از تبعیض و بهرهبرداری غیرعادلانه رنج میبرند. برزیل از نظر میزان استفاده از مواد مخدر قاچاق دومین کشور در جهان است و بالاترین میزان قتل بوسیله اسلحه گرم را داراست. بین سالهای ۲۰۰۰ تا۲۰۱۰ روزانه نزدیک به ۱۵۰ نفر در برزیل به قتل رسیدهاند. پلیس نیز بهخاطر فساد نتوانسته است واکنش قاطعانهای نسبت به این جنایتها از خود نشان دهد. زندانها مملو از زندانیانی است که از لحاظ خشونت در سطح بسیار بالایی قرار دارند. یک بیداری روحانی ضروری است تا این کشور از دام فساد، قتل، اعتیاد و فقر رهایی یابد. 

 

۲)‏ با اینکه کاتولیکها بزرگترین کلیسای مسیحی را دارا هستند ولی متأسفانه آمار آنان بهشدت تقلیل یافته است. بیشتر کاتولیکها به کلیساهای اوانجلیکال پیوستهاند یا جذب فرقههای جانپرستی (Animism) و روح‌‌گرایی (Spiritism) شدهاند. دعا کنیم که کلام خدا و حقایق آن زندگی کاتولیکها را دگرگون سازد و در آنها یک بیداری روحانی به عمل آورد. تخمین زده شده که حدود صدهزار کشیش برای رسیدگی به نیازهای روحانی مردم لازم است. اگر این نیازهای روحانی برآورده نشود هر کشیش باید پاسخگوی نیازهای شش هزار و سیصد نفر باشد. همچنین کلیسا اقتدار و ایستادگی خود را در مقابل مسائلی مانند سقط جنین و همجنسگرایی از دست داده است. خدا را شکر که جنبشهای کاریزماتیک باعث بیداری کلیساهای کاتولیک شده است. دعا کنیم که این بیداریها باعث بشارت فعالتر بین برزیلیانی باشند که بیدین هستند و یا به یکی از فرقههای جانپرستی و روحگرایی گرایش دارند.

 

۳)‏ با اینکه رشد اوانجلیکالها در این چند سال اخیر خیرهکننده بوده است ولی این رشد بیشتر از لحاظ کمیت بوده تا کیفیت. تعداد اعضای کلیساها چند برابر شده ولی اغلب افراد در ایمان خود نابالغ و همچون نوزادان روحانی هستند که رشد چندانی در آنان بهوقوع نپیوسته است. ایمان این افراد بیشتر بر احساسات، شریعتگرایی و شخصیت رهبران بنا شده است. چنین غیرتی که با عدم بلوغ روحانی همراه است، به روحانیتی منجر شده که بیشتر به دنبال در اختیار داشتنِ اعضای بیشتر است بدون اینکه به وقف و سرسپردگی کامل به مسیح اهمیت داده شود. چنین عدم سرسپردگی در دراز مدت باعث لغزش بسیاری از ایمانداران نابالغ و دور شدن آنها از کلیساها شده است. دعا کنیم کلیسا در تربیت و شاگردسازی ایمانداران همّت بیشتری بهخرج دهد و تنها به  ازدیاد اعضای خود دل خوش نکند.

 

۵)‏ دعا کنیم که بین کلیساهای مختلفی که در این کشور وجود دارد اتحادی پایدار بوجود آید. حدود ۴۰۰۰ گروههای اوانجلیکال در برزیل وجود دارند. دعا کنیم انجمن کلیساهای اوانجلیکال برزیل با هم متحد شده و در زمینههای مختلف با هم همکاری و مشارکت نمایند. کلیساها باید بدانند که با اتحاد خود میتوانند تأثیر قابل ملاحظهای بر مسائل سیاسی و اجتماعی کشور خود داشته باشند. چرا که گروههای اوانجلیکال دیگر اقلیت کوچکی نیستند و بخش بزرگی از حیات جامعه را تشکیل میدهند. خدا را شکر که اخیراً  کلیساها تأثیر خود را در موارد مختلف بر دولت و حکومت نشان دادهاند. دعا کنیم تا کلیسا با تقدس توأم با فروتنی فیضآمیز چهره واقعی خود را بهعنوان کلیساهای زنده و وقفشده به مردم برزیل نشان دهد.

 

۶)‏ نباید این نکته را نادیده گرفت که برزیل در زمینۀ فعالیتهای میسیونری و مأموریتهای بشارتی رشد قابل ملاحظهای از خود نشان داده است. کلیسا تأکید بسیاری بر فرستادن مبشران به مناطقی دارد که تابحال پیام انجیل به آن مکانها نرسیده است که این باعث تأسیس کلیساها در مناطق جدید شده است. مهارت، ایمان، شور و اشتیاق و انطباقپذیری برزیلیها درهای بسیاری را برای خدمات بشارتی باز کرده است ولی عدم پشتیبانی و آمادگی لازم میتواند همه تلاشها را تحلیل بَرَد. دعا کنیم که خداوند قلب افراد بیشتری را جهت بشارت کلام به نقاط مختلف این کشور پهناور لمس کند وکلیساها نیز حمایت بیشتری از مبشرین بهعمل آورند.

منابع:
OperationWorld

Wikipedia.org