You are here

دایرة‌المعارف کتاب‌مقدس

 

 

همگان با این نظر موافقند که امروزه برای تحقیق در هر رشتۀ علمی و مذهبی باید به کتب فرهنگ و قاموس اختصاصی آن موضوع مراجعه کرد. در مسیحیت فارسی‌زبان تنها کتاب در این زمینه، لغت‌نامه یا قاموس کتاب‌مقدس بود که در سال ۱۹۲۸ میلادی توسط جیمز هاکس و به همکاری آقا میرزا اسماعیل صدیقی ترجمه و تألیف شده بود. برای تهیه این لغت‌نامه قریب به چهل سال وقت صرف گردید و به حق کتاب بسیار مفید بوده است. اما پس از گذشت حدود ۷۰ سال با توجه به تحقیقات و یافته‌های جدید بدیهی است بسیاری از لغات و واژه‌ها دگرگون شده است و نیز این امکان وجود دارد که امروزه بعضی از کلمات دیگر مورد استفاده نباشد و کلمات جدیدی جایگزین آن شده باشد. این کاستی‌ها موجب گردید تا نیاز به مرجعی کامل‌تر و دقیق‌تر برای تمام اشخاصی که مشتاق مطالعه و تحقیق هستند احساس شود.

خوشحال هستیم که امروز دایره‌المعارف جدیدی ترجمه و تألیف گردیده و با چاپ بسیار نفیس در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است. این دایره‌المعارف براساس ترجمۀ قدیمی کتاب‌مقدس فارسی تهیه شده است و از لحاظ تعلیمی در آن دیدگاه‌های کلیسای کاتولیک، ارتدکس، انجیلی و پنطیکاستی بیان گردیده است. به همین دلیل از نظر تعلیمی، دارای هیچ جهت‌گیری خاصی نیست. یکی دیگر از مزیت‌های کتاب این است که به‌منظور دستیابی سریع‌تر به اطلاعات، به قسمت‌های مختلفی تقسیم‌بندی شده ‌است. برای مثال اسامی افراد، مکان‌ها، گیاهان در گروه‌های مجزا جمع‌آوری و در مورد هر لغت آیۀ مورد نظر، واژه انگلیسی و معنی آن ذکر گردیده‌ است. همچنین برای افرادی که می‌خواهند دیدگاه‌های مختلف در رابطه با مطالبی مانند روح‌القدس، تثلیث و غیره را مورد تحقیق قرار دهند، این کتاب اطلاعات جامع و مفیدی در قسمت تعالیم کتاب‌مقدس در اختیار محققین قرار می‌دهد.

قسمت معرفی کتاب‌های کتاب‌مقدس نیز حاوی اطلاعات کافی و منسجمی است. اگرچه توضیحات هر کتاب با کتاب دیگر متفاوت است، اما در ارتباط با تمام کتب کتاب‌مقدس، عنوان کتاب، نام نویسنده، زمان نگارش و فهرست موضوعات ذکر شده است. همچنین به نکات مهم الهیاتی، سبک ادبی، هدف و مقصود نویسنده، مشکلات عمده و زمینۀ سیاسی، اجتماعی و مذهبی اشاره شده است تا خواننده در مورد هر کتاب به شناخت جامعی دست یابد.

همانطور که ملاحظه می‌شود این فرهنگ جامع بسیار بی‌نظیر است. مترجمین آن حداقل از شصت مرجع راهنمای کتاب‌مقدس استفاده نموده‌اند و موثق‌ترین را انتخاب کرده‌اند تا بتوانند استثنائی‌ترین فرهنگ جامع کتاب‌مقدس فارسی را تهیه کنند. هدف اصلی ارائه کتابی کاملاً کاربردی است تا محققان بتوانند با کتاب‌مقدس و مسیحیت به‌طور کامل آشنا گردند.

دعای ما این است که این کتاب ارزنده بتواند اطلاعات مفیدی را در اختیار محققین، دانشجویان و تمامی مسیحیان قرار دهد و باعث برکت خوانندگان گردد.

___________________________

 

قیمت: ۴۰ پوند

(به انضمام هزینه پست و بسته‌بندی)

نحوۀ سفارش

آدرس پست الکترونیکی:

publications@elam.com

(لطفاً آدرس پستی خود را در نامه الکترونیکی ذکر کنید)

تلفن اروپا/آسیا: ۹۵۱ ۵۲۰ ۱۴۸۳ ۰۰۴۴

فکس: ۷۰۷ ۴۲۷ ۱۴۸۳ ۰۰۴۴

آدرس پستی:

Elam Publications

 P.O.Box 75, Godalming, Surrey, GU8 6YP, UK