You are here

ترکمنستان

مایکل کندی

 

موقعیت جغرافیایی، تاریخی و سیاسی

ترکمنستان یکی از جمهوری‌های آسیای مرکزی است و با کشورهای ایران، افغانستان، ازبکستان و قزاقستان هم‌مرز است. پایتخت این کشور "عشق‌آباد"، در نزدیکی مرز ایران واقع است.

ادارۀ امور ترکمنستان را از سال ۱۹۹۱ فردی به‌نام نیازوف برعهده داشت که خود را نیمچه‌خدایی می‌دانست که همگان باید به او احترام می‌گذاشتند و از او اطاعت می‌کردند. آقای نیازوف کتابی نوشت به‌نام "روحنامه" که سراسرْ تعریف و تمجید از قوم ترکمن است و تاریخ را نیز از دیدگاه خود بازنویسی کرد. تمام دانش‌آموزان موظفند مطالب این کتاب را در مدارس فراگیرند، و از همان طفولیت به کودکان تعلیم داده می‌شود که باید رئیس‌جمهور خود را از جان و دل دوست داشته باشند. آقای نیازوف از سال ۱۹۹۳ خود را "ترکمن‌باشی" یعنی رهبرِ نژاد ترکمن لقب داد و مجلسِ این کشور نیز که دست‌نشاندۀ خود او بود قانونی تصویب کرد که به‌موجب آن، نیازوف رئیس‌جمهور مادام‌العُمرِ ترکمنستان باشد. این مجلسِ فرمایشی سالی یک بار به رهبریِ خود رئیس‌جمهور تشکیل جلسه می‌داد و نمایندگان یکی پس از دیگری به تعریف و تمجید از خدمات رئیس‌جمهور می‌پرداختند. همه ساله در پایان اینگونه جلسات، آقای نیازوف اعلام می‌داشت که نمایندگان باید رفته رفته به فکرِ جانشینی برای او باشند، و نمایندگان نیز یک صدا پاسخ می‌دادند که چنین کاری محال است و هیچ کس نمی‌تواند به‌خوبیِ "ترکمن‌باشی" کشور را اداره کند!

قوم ترکمن‌ نیز همچون بسیاری دیگر از کشورهای منطقه آسیای میانه، از اقوام مهاجم گوناگون که در اَدوار مختلف این کشور را تحت سلطۀ خود داشته‌اند، تأثیر پذیرفته است. ترکمن‌ها آمیخته‌ای هستند از نژادهای آریایی، ترک و مغول. اکثر آنان در کشور ترکمنستان زندگی می‌کنند (۳۶۳۱۰۰۰ نفر) اما تعداد قابل ‌توجهی نیز در ایران (۲۱۷۷۰۰۰ نفر)، افغانستان (۹۳۲۰۰۰ نفر)، عراق (۵۰۰۰۰۰ نفر) و پاکستان (۶۰۰۰۰ نفر) ساکنند. مردم ترکمن‌ از دیرباز در اسب‌سواری تبحّرِ خاصی داشته‌اند.

اقتصاد

ترکمنستان دارای منابع طبیعی بسیار غنی نظیر نفت و گاز طبیعی است که قسمت اعظم آن تنها در سال‌های اخیر مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. با این حال اقتصاد این کشور عمدتاً حول کشاورزی و به‌ویژه تولید پنبه می‌چرخد. ترکمنستان پس از ازبکستان بزرگترین تولیدکنندۀ پنبه در جهان است.

مذهب

اکثر مردم ترکمنستان مسلمانِ سنی هستند (۹۱ درصد)، اما سلطۀ چندین دهۀ کمونیسم بر این کشور و شستشوی مغزیِ مردم توسط حکومت نیازوف باعث شد که تعداد زیادی از مردم ترکمنستان به خدا اعتقاد نداشته باشند و نسبت به مذهب بدبین باشند. ۶‏/۲ درصد از مردم ترکمنستان مسیحی ارتدوکس هستند، و مسیحیت با وجود سرکوبی فعالیت‌های مذهبی و قوانین محدودکننده‌ای که در این کشور وجود دارد، از سال ۱۹۹۶ به این سو پیوسته در حال رشد بوده است. فعالیت‌های بشارتی نیز در سال‌های اخیر به‌طرزی چشمگیر در ترکمنستان گسترش یافته و تعداد زیادی از مردم ترکمن با شنیدن پیام انجیل به مسیح ایمان آورده‌اند. یکی از این افراد، خادم خداوند قربان ترانی بود که در یکی از زندان‌های ترکمنستان قلب خود را به مسیح سپرد. او در بازگشت به شهرِ زادگاهِ خود گنبد در ایران، در میان ترکمن‌ها به بشارتِ پیام نجات پرداخت و باعث شد ۱۲ نفر از این قوم به مسیح ایمان آورند. سرانجام نیز به‌خاطر ایمان خود در نوامبر سال ۲۰۰۵ به‌دست متعصبین مذهبی در گنبد به شهادت رسید.

موضوعات دعا برای ترکمنستان

۱-‏‏ برای کلیسای رو به رشدِ ترکمنستان دعا کنید تا پیام انجیل را با حکمت و شجاعت و دلیری اعلام نماید (پلیسِ ترکمنستان در ماه میِ سال جاری به کلیسایی در عشق‌آباد حمله کرد و اعضای کلیسا مورد بازجویی و ارعاب و تهدید قرار گرفتند).

۲-‏‏ برای ایجاد یک نظام آموزشیِ سالم در ترکمنستان دعا کنید تا به مردم کمک کند به‌طور مستقل فکر کنند و خودشان مسائل را بسنجند.

۳-‏‏ برای آزادی مذهب و نیز آزادی بیان در ترکمنستان دعا کنید.

مترجم: عیسی دیباج

منابع استفاده شده:

http://en.wikipedia.org/wiki/Turkmen_people

http://www.turkmens.com/

http://countrystudies.us/turkmenistan/

http://news.adventist.org/data/2001/10/1005150490/index.html.en

http://www.christianitytoday.com/ct/2004/002/19.24.html

http://www.christianpersecution.info/news/turkmenistan-‏‏uzbekistan-‏‏break-‏‏up-‏‏christian-‏‏meetings/

http://www.abc.net.au/foreign/content/2005/turkmenistan_200k.asx