You are here

ازبکستان

 

... و از شما در دعاهای خود نام می‌بریم. اول تسالونیکیان ۱:‏۲

تاریخ ازبکستان

ازبک‌ها نوادگانِ بادیه‌نشینانِ ترک و مغول هستند که زمانی مناطق بیابانی جنوب غربیِ رشته کوه‌های اورال واقع در قزاقستان امروزی را عرصۀ تاخت و تاز خود قرار داده بودند.

یکی از معروف‌ترین افراد از این قوم، امیر تیمور بود که در خلال قرن چهارده میلادی اکثر مناطق آسیای مرکزی را از دهلی تا مسکو به‌تصرف خود درآورد. امیر تیمور طراحِ نظامیِ بسیار ماهری بود و سربازان زبده و وفاداری داشت. مورخان تخمین می‌زنند که در حدود ۱۳ میلیون نفر در نتیجۀ فتوحات وی جان خود را از دست دادند! امیر تیمور در ۱۸ فوریه ۱۴۰۵ درگذشت. بر روی قبر او نوشته شده است: «اگر زنده بودم، دنیا بر خود می‌لرزید!»

بادیه‌نشینانِ ترک و مغول در قرن پانزده به سرزمینی که امروزه به ازبکستان معروف است حمله کردند. این سرزمین مدت‌های مدید کانون تمدنی بود که به‌شدت از فرهنگ ایرانی تأثیر پذیرفته بود. بادیه‌نشینانِ ترک و مغول پس از ورود به این سرزمین، شیوۀ زندگی قبیله‌ای و بادیه‌نشینی خود را رها کردند و خاندان ازبک‌ را تأسیس نمودند که تا مدت‌ها این مناطق را تحت سیطره داشت.

در قرن بیستم و با وقوع انقلاب روسیه در سال ۱۹۱۷، آسیای میانی به شکل امروزی بوجود آمد. پایتخت این کشور در سال ۱۹۳۰ از سمرقند به تاشکند انتقال یافت، و این شهر در دوران اتحاد جماهیر شوروی مهمترین مرکز تجاری و شهرنشینی در آسیای میانه به‌شمار می‌رفت.

در بیست و دوم ژوئن سال ۱۹۴۱، یک دانشمند روسی به‌نام گراسیموف اجازه یافت جسد امیر تیمور را نقش‌قبر کرده، مورد کالبدشکافی قرار دهد. تنها چند ساعت پس از صدور اجازۀ کالبدشکافی، هیتلر به روسیه حمله کرد! کالبدشکافی نشان داد که امیر تیمور در مقایسه با دیگر افراد قوم خویش بسیار بلندقامت‌‌تر بوده، از بیماری سل رنج می‌برده، و بر اثر جراحات وارده بر پهلوی راستش ‌می‌لنگیده است (او به تیمور لنگ نیز معروف بود). جسد امیر تیمور پس از کالبدشکافی مجدداً به‌خاک سپرده شد و در پایان سال ۱۹۴۲ برای او مراسم تدفین به‌شیوۀ مخصوص مسلمانان برگزار گردید. پنج هفته پس از تدفین امیر تیمور، خبر رسید که آلمان در استالین‌گراد تسلیم شده است - واقعه‌ای که در نهایت به‌شکست آلمان انجامید.

ازبکستان در دوران زمامداری میخائیل گورباچف خودمختاری بیشتری پیدا کرد. تا سال ۱۹۸۸، جنبش ملی‌گرایانه‌ای در این کشور ظهور کرده بود که به‌طرزی روزافزون با سیاست‌های مسکو در زمینۀ روسی کردنِ ازبکستان مخالفت می‌ورزید. یکی از رهبرانی که در این دوران وارد عرصه شد، اسلام کریموف رهبر حزب کمونیست ازبکستان بود. به‌هنگام وقوع اولین کودتای ضد گورباچف در آگوست سال ۱۹۹۱، کریموف و همکارانش در ابتدا از آن حمایت کردند، اما بعد وقتی دیدند کودتا شکست خورد، ازبکستان را مستقل اعلام کردند و به اتحادیۀ مشترک‌المنافع دُوَلِ تازه استقلال یافتۀ آسیای میانه پیوستند که به‌تازگی تأسیس شده بود.

کریموف در دورۀ انتخابات ریاست‌جمهوری که در بیست و نه دسامبر سال ۱۹۹۱ برگزار شد، با کسب ۸۶ درصد آراء به قدرت رسید. او در سال ۱۹۹۵ نیز در انتخابات ریاست جمهوری دیگری که تنها کاندید آن خودش بود، دوران تصدی خود را تا سال ۲۰۰۰ تمدید کرد، و این دوران در جریان یک همه‌پرسی دیگر در سال ۲۰۰۲، تا سال ۲۰۰۷ ادامه یافت. در ازبکستان به هر اداره و مدرسه و بیمارستانی که پا بگذارید، عکس بزرگی از اسلام کریموف را در کنار تصویر امیر تیمور مشاهده خواهید کرد.

اسحق کریموف می‌گوید: «اگر کسی می‌خواهد ازبک‌ها را خوب بشناسد، و به تمام قدرت، عظمت، حس عدالت‌خواهی و قابلیت‌ها و توانایی‌های بی‌شماری که در مردم ازبک نهفته پی ببرد، بفهمد چه خدمتی به تمدن جهانی کرده‌اند و تا چه حد به آیندۀ درخشان خود ایمان دارند، باید تصویر امیر تیمور را به‌یاد بیاورد.»

آزادی مذهب در ازبکستان

کریموف ازبکستان را به‌روشی غیرمذهبی اداره می‌کند و بنابراین هیچ گونه افراط‌گرایی مذهبی در این کشور تحمل نمی‌شود. اکثریت مردم ازبکستان اِسماً مسلمان هستند، اما بسیاری از آن‌ها به مسیح گرایش دارند و قلب خود را به او داده‌اند. برخی مردم آقای کریموف را متهم کرده‌اند به اینکه خطر مسلمانان تندرو را دستاویزی برای توجیه سیاست‌های دیکتاتورمنشانه‌ خود ساخته است.

اخیراً بعضی از گروه‌های خانگی مسیحی در ازبکستان مورد جفا و ایذاء و آزار قرار گرفته‌اند. به‌عنوان مثال، در اکتبر سال ۲۰۰۵ یکی از مسیحیانِ مسلمان‌زاده در روستایی در این کشور به‌خاطر ایمانش مورد ضرب و شتم و اهانت قرار گرفت و تمام ایمانداران روستا نیز از سوی اهالی روستا مورد اهانت واقع شدند. اکثر این ایمانداران در رعب و وحشت بسر می‌برند و از برپایی جلسات عبادتی بیم دارند.

در ماه می سال ۲۰۰۵، سربازان به‌روی تظاهرکنندگانی که به زندانی شدن افراطیون مسلمان در شهر آندیجان معترض بودند آتش گشودند. بیش از ۱۸۰ نفر در جریان این ناآرامی‌ها کشته شدند، و اهالی محل سربازان دولتی را متهم ‌کردند به اینکه تظاهرکنندگان بی‌گناه را هدف گلوله قرار داده‌اند.

کلیسای ازبکستان در این شرایط حساس و درحالی که در حال رشد و نمو است، به‌طور خاص به دعاهای ما احتیاج دارد.

زبان ازبکی

تقریباً ۱۸ و نیم میلیون نفر از مردم ازبکستان به‌زبان ازبکی تکلم می‌کنند. این زبان که با زبان‌های فارسی، اویگور (Uighur) و روسی خویشاوندی نزدیک دارد، در ابتدا به‌حروف عربی نوشته می‌شد. سپس عربی جای خود را به خط سیریلی داد و از سال ۱۹۹۲ نیز به‌خط لاتین نوشته می‌شود.

نفوذ اسلام و به‌تبعِ آن زبان عربی و نیز نفوذ زبان روسی هنگامی که ازبکستان تحت نفوذ و سلطۀ تزارها و حکومت شوروی به‌سر می‌برد، به‌وضوح بر زبان ازبکی مشهود است. اکثر واژگان عربی از طریق زبان فارسی به قاموس واژگان ازبکی راه یافته ‌است. روس‌ها در دهۀ ۱۹۳۰ فعالیت گسترده‌ای را جهت ریشه‌کن کردن اسلام، "آزادی" زنان و افزایش سطح سواد مردم آغاز نمودند.

اطلاعاتی در مورد ازبکستان

جمعیت: ۲۷ میلیون (گزارش سازمان ملل، ۲۰۰۵)

پایتخت: تاشکند

مساحت: ۴۴۷،۴۰۰ کیلومتر مربع

زبان‌های اصلی: ازبکی، روسی، تاجیکی

مذهب رسمی: اسلام

عمر متوسط: ۶۳ سال (مردها)، ۷۰ سال (زنان)

صادرات عمده: پنبه، طلا، گاز طبیعی، کود شیمیایی، فلز، منسوجات، دستگاه‌های موتوری

درآمد سرانه: ۴۰۰ دلار آمریکا (بانک جهانی، سال ۲۰۰۵)

کشت پنبه

ازبکستان در دوران شوروی پنبه سراسر اتحاد جماهیر شوروی را تأمین می‌کرد. کشت پنبه کار بسیار طاقت‌فرسایی است و تمام اهالی باید در پرورش و برداشت محصول همکاری کنند.

کشت پنبه به آبیاری فراوان نیاز دارد و این نوع کشت و زرعِ تک‌محصولی تأثیری مخرب بر محیط‌زیست منطقه بر جای نهاده است، به‌طوری که دریای آرال که زمانی چهارمین دریاچۀ بزرگ دنیا بود، اکنون چنان تقلیل یافته که هشتمین دریاچۀ بزرگ جهان است. مناطقی نیز که زمانی بارور و حاصلخیز بود، اکنون به‌صورت بیابان درآمده است.

کشور ازبکستان زمانی در مسیر جاده ابریشم قرار داشت که از چین تا اروپا ادامه می‌یافت. برخی از زیباترین مساجد و برج‌های این منطقه امروزه نیز کماکان در شهرهای کیوا، بخارا و سمرقند پابرجاست.

موضوعات دعا برای ازبکستان

۱- برای دولت ازبکستان و به‌ویژه برای اسحق کریموف دعا کنید تا خدای زنده را بشناسد.

۲- برای کلیساهای روبه‌رشد خانگی در ازبکستان دعا کنید تا در درک بهتر کلام خدا رشد کنند و قوی‌تر شوند، و نیز برای ایمانداران بومی تا با شجاعت برای مسیح بایستند.

۳- برای رشد اقتصادی کشور، تا اقتصادی متنوع‌تر داشته باشد.

۴- برای رشد صنعت توریسم در ازبکستان نیز دعا کنید.

 

منابع استفاده شده:

Groilier Multimenia encyclopedia 1995

http://www.compassdirect.org/en/newslongen.php?idelement=4035

http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/asia-pacific/4500448.stm

http://www.nationmaster.com/encyclopedia/Uzbek-language

http://www.uzbekistan.org/uzbekistan/history

http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/asia-pacific/country_profiles/1238242.stm