You are here

اتیوپی

 

 اتیوپی (یا "حبشه") را معمولاً پس از ارمنستان دومین کشوری می‌دانند که رسماً به آیین مسیح گروید. در واقع بسیاری از مردم اتیوپی معتقدند که پیام انجیل از طریق خواجه‌سرای حبشی که توسط فیلیپُس به مسیح ایمان آورد و تعمید گرفت (اعمال ۸: ۲۶-‏‏‏‏ ۳۹) وارد این کشور شد. قدر مسلم این است که مسیحیت لااقل از قرن اول در اتیوپی حضور داشته است، و اتیوپی تقریباً از قرن چهارم میلادی تا انقلاب مارکسیستی سال ۱۹۷۴ که به براندازی حکومت امپراتوری منجر شد، همواره رسماً کشوری مسیحی بوده است. نکته جالب دیگر در مورد اتیوپی این است که اتیوپی تنها کشوری است که مسلمانان در آن در گذشته‌ای نه چندان دور در اکثریت قرار داشته‌اند، اما تعدادشان در سال‌های اخیر رو به کاهش نهاده و اکنون مسیحیان اکثریت جمعیت را تشکیل می‌‌دهند. در تمام دیگر کشورهای دنیا، جمعیت مسلمانان پیوسته در حال افزایش بوده است. بر اساس آمار سال ۲۰۰۷، مسیحیان ۶۳ درصد از جمعیت اتیوپی را تشکیل می‌‌دهند، که اکثر آنها "ارتدوکس اتیوپی" هستند. مسلمانان نیز ۳۴ درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند.

نام اتیوپی ("کوش"در زبان عبری) تقریباً ۳۷ بار در کتاب‌مقدس ذکر شده است. اگرچه اکثر مردم این کشور معتقدند که منظور از سرزمین "کوش" در عهدعتیق همان اتیوپیِ امروزی است، اما محققین عمدتاً بر این باورند که پادشاهی "کوش" در زمان کتاب‌مقدس عنوانی کلی بود که به تمام افریقا به غیر از مصر اطلاق می‌شد. برخی نیز معتقدند که سرزمین "کوش" در روزگار کتاب‌مقدس تنها مناطق شمال اتیوپی، اریتره و اکثر سودان امروزی را شامل می‌شد.

امروزه کشور اتیوپی که زمانی از فقیرترین کشورهای دنیا بود، به‌سرعت در حال رشد است. اتیوپی در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸، پس از لیبی و نیجریه که از ثروت نفت برخوردارند، در بین کشورهای غیر نفت‌خیز بیشترین نرخ رشد سالانه را در قاره افریقا داشت. این کشور آب و هوایی خشک دارد و هر چند سال یک بار دچار قحطی و خشکسالی می‌شود. بر اساس برآورد سازمان ملل در سال ۲۰۰۹، جمعیت اتیوپی قریب به ۸۶ میلیون نفر است. آدیس‌آبابا پایتخت این کشور چیزی در حدود ۴ میلیون نفر جمعیت دارد. اتیوپی قدیمی‌ترین کشورِ مستقل در قاره افریقاست و به‌غیر از پنج سال که در دوران موسیلینی تحت اشغال ایتالیا قرار داشت، همواره مستقل بوده است.

 

موارد دعا

۱-‏‏‏‏ شکرگزاری برای رشد حیرت‌انگیز کلیساهای پروتستان و کار عظیم روح‌القدس

کلیساهای پروتستان در اتیوپی از سال ۱۹۳۶ به بعد دست‌خوش تحولاتی حیرت‌انگیز شدند. دو موج عظیم جفا که اولی بین سال‌های ۱۹۳۶ تا ۱۹۴۱ توسط ایتالیایی‌ها و دیگری بین سال‌های ۱۹۷۴ تا ۱۹۹۰ از سوی کمونیست‌ها بر مسیحیان پروتستان روا داشته شد، باعث گردید کلیسای پروتستان در این کشور آبدیده شود و از بسیاری از ناخالصی‌ها پاک و طاهر گردد. این کلیسا شهدای زیادی را در طی این دو جفا تقدیم خداوند کرد. تعداد مسیحیان پروتستان در سال ۱۹۶۰ کمتر از ۲۰۰ هزار نفر بود، اما این تعداد تا سال ۲۰۰۰ به تقریباً دوازده میلیون نفر افزایش یافت. دعا کنید تا این بیداری روحانی که در چارچوب کلیسای سنتی ارتدوکس در حال شکل‌گیری است همچنان ادامه یابد و تعداد بیشتری از مسیحیان در این کشور شاهد کار روح‌القدس در زندگی شخصی خود باشند.

نهضت پنطیکاستی نیز در سال‌های اخیر در اتیوپی رشدی حیرت‌انگیز داشته است. این نهضت در پی توزیع گسترده کتاب‌مقدس در بین مردم عادی و برگزاری جلسات بیداری در چارچوب کلیساهای سنتی ارتدوکس پا گرفت و منجر به تأسیس کلیساهای جدید پنطیکاستی در نقاط مختلف اتیوپی شد. دعا کنید تا کار عمیق روح‌القدس که در این کشور شروع شده است ادامه یابد، و روح خدا نیرویی تازه در کالبد این کلیسای کهن بدمد.

۲-‏‏‏‏ نفوذ اسلام

کشور اتیوپی به لحاظ موقعیت جغرافیایی خود همواره در معرض خطر تندروهای مسلمان قرار داشته است. اسلام در دوران حکومت مارکسیستی جایگاه مستحکمی در این کشور پیدا کرد و مسلمانان از طریق احداث مساجد متعدد در گوشه و کنار این کشور، برنامۀ تبلیغاتی وسیعی را برای ترغیب مسیحیان به پذیرش اسلام آغاز کردند. این برنامه‌های تبلیغی امروزه نیز در مقیاسی محدودتر همچنان ادامه دارد. دعا کنید تا مسیحیان این کشور در ایمان خود پایدار بمانند و بجای آنکه تحت تأثیر اینگونه فعالیت‌ها قرار بگیرند، برای رساندن پیام انجیل به گوش هموطنان مسلمان خود غیرت و اشتیاق داشته باشند.

 

۳-‏‏‏‏ فرقۀ رَستَفَری

اتیوپی زادگاه معنوی جنبشی است موسوم به "رَستَفَری" (Rastafari Movement). پیروان این جنبش معتقدند که "هایله سلاسی"، آخرین امپراتور اتیوپی که در پی انقلاب مارکسیستی سال ۱۹۷۴ از قدرت برکنار شد، در واقع همان عیسای مسیح بود که در اتیوپی یا "صهیون جدید" دوباره بر زمین ظهور کرده بود! "رَستَفَری" که از دو لغت "رأس" به معنی "رئیس" و "تَفَری" به معنی "حاکم" تشکیل شده است، لقب هایله سلاسی بود. این فرقه در سال ۱۹۹۷ تقریباً یک میلیون پیرو در نقاط مختلف دنیا داشت. پیروان این فرقه که اکثرشان در جامائیکا و اتیوپی هستند از جمله معتقدند که عیسای مسیح سیاه‌پوست بود، افریقا همان "صهیون" است، و نوع بشر از بطن این قاره ظهور کرده است.

از آنجا که ادعاهای این فرقه تا اندازۀ زیادی جنبۀ ملی‌گرایانه دارد، در بین افریقائیان و مخصوصاً مردم اتیوپی محبوبیت فراوانی پیدا کرده است. دعا کنید تا مسیحیان واقعی این کشور با جدیت در برابر اینگونه عقاید خرافی موضع‌گیری کنند و با پا فشردن بر پیشینۀ روحانی غنی کشورشان، هم‌وطنان خود را به پیروی از مسیحیت راستین فرا بخوانند. همچنین دعا کنید تا ترس خداوند بر مروجان این فرقه غالب شود و آنان توبه کرده، با عیسای حقیقی که کتاب‌مقدس معرفی می‌کند آشنا شوند.

 

۴-‏‏‏‏ فقر حاکم بر جامعه

با وجود پیشرفت‌های نسبی در زمینه فقرزدایی در اتیوپی، شرایط زندگی در این کشور، به‌ویژه در مناطق روستایی، هنوز بسیار اسفناک است. بر اساس یک آمار منتشر شده در سال ۲۰۰۸، تقریباً شانزده درصد از مردم اتیوپی کمتر از یک دلار در روز درآمد دارند. از جمله عوامل مهم فقر در این کشور می‌توان به جنگ‌های پراکنده، قحطی و خشکسالی، فساد مالی دستگاه‌های دولتی و بیماری ایدز اشاره کرد. در خود شهر آدیس‌آبابا، ۵۵ درصد از جمعیت شهر در مناطق زاغه‌نشین زندگی می‌کنند و با بیماری، جرم و جنایت و گرسنگی دست به‌گریبانند. عدم وجود سیستم فاضلاب شهری مناسب در این شهر باعث شیوع بیماری‌های مختلف شده است. متأسفانه اکثر مردم اتیوپی هنوز به امکانات اولیه بهداشتی دسترسی ندارند و بنابراین میزان مرگ و میر به‌ویژه در بین کودکان بسیار بالا است. دعا کنید تا خداوند به رهبران این کشور دلی دلسوز و خداترس عطا کند تا با حکمت و درایت امور را اداره کنند و هدف‌شان خدمت به مردم اتیوپی باشد.

 

منابع

www.wikipedia.org
Operation World