You are here

آلمـان

 

کشور آلمان با جمعیتی بیش از ۸۰ میلیون نفر، پنجمین اقتصاد بزرگ دنیاست و از اعضای بسیار مهم جامعه اروپا به‌شمار می‌رود. به همین جهت از کنار وضعیتِ روحانی آن نمی‌توان بی‌تفاوت گذشت. آلمان می‌تواند در زمینۀ تقویت کلیسا هم در اروپا و هم در دیگر نقاط دنیا نقشی تعیین‌کننده ایفا کند. اما اگر مکاتبِ ضدِ مسیحی‌ای چون New Age و گرایش‌هایی چون نژادپرستی و نئونازیسم (که در حال حاضر بیش از ۴۰ هزار نفر هوادار دارد) کماکان در این کشور مجال عرض‌اندام پیدا کند، آلمان از لحاظ روحانی صرفاً تأثیری مخرب بر سایر مناطق دنیا خواهد داشت. با اینکه بیش از ۸۰ درصدِ مردم آلمان خود را مسیحی می‌دانند، اما ارزش‌های اخلاقی و توجه به مسائل روحانی در این کشور از پس از جنگ جهانی دوم به‌طور پیوسته سیر نزولی داشته و امروزه کمتر از ۸ درصدِ مردم این کشور به کلیسا می‌روند. بااینحال در سالیان اخیر بیداری روحانی گسترده‌ای بویژه در بین کلیساهای کاریزماتیک آلمان بوجود آمده است و این بیداری باعث شده است بیش از هزار کلیسای جدید در این کشور تأسیس گردد. روشن است که کشور آلمان با میراثِ روحانیِ غنی‌ای که از آن برخوردار است تشنۀ ملاقاتی تازه با خداست، و به همین جهت لازم است برای بیداری روحانی در این کشور دعا کنیم. به‌علاوه، آلمان محل سکونت تعداد زیادی ایرانی نیز هست و ظاهراً بیشترین تعداد ایرانیان مقیم اروپا، در این کشور ساکنند. بنابراین دعا برای کشور آلمان برای ما ایرانیان اهمیتی مضاعف دارد.

موارد دعا برای کشور آلمان

- آینده کلیسا: همانطور که اشاره شد، در حال حاضر کمتر از ۸ درصد از مردم آلمان به کلیسا می‌روند. از این تعداد، بیش از نیمی بالای ۵۵ سال سن دارند و بنابراین روشن است که اگر بناست کلیسای آلمان احیا شود باید قبل از هر چیز برای ایجاد بیداری در بین جوانان این کشور دعا کنیم زیرا آینده کلیسا در گرو آنهاست. مخصوصاً برای اتحادیه‌های مسیحی دانشجویی در دانشگاه‌ها و سایر کسانی که در بین دانشجویان مشغول خدمت هستند دعا کنید. بزرگترین مؤسسۀ مسیحی که در حال حاضر در بین جوانان این کشور فعالیت دارد، YMCA است. این سازمان بویژه در بین جوانان ساکنِ آلمان شرقیِ سابق که سالیان فراوان تحت نظام کمونیستی قرار داشتند، فعالیت می‌کند.

- کشور آلمان مهد فلسفه و الهیات مسیحی است و برخی از برجسته‌ترین الهی‌دانان دنیا نظیر کارل بارت از این کشور برخاسته‌اند. اما متأسفانه در دهه‌های اخیر شاهد هجوم مخربِ الهیاتِ لیبرال به دانشکده‌های علم الهیات در این کشور بوده‌ایم. الهیات لیبرال با اینکه منکرِ مرجعیتِ کتاب‌مقدس و بسیاری دیگر از حقایق مسیحی است، متأسفانه در حال حاضر شیوۀ "روشنفکرانۀ" بررسی مسیحیت در دانشگاه‌ها محسوب می‌شود. بنابراین برای بیداری در کالج‌های الهیاتی آلمان دعا کنید و از خدا بخواهید اساتیدی در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های این کشور به تدریس الهیات مسیحی بپردازند که علاوه بر داشتن اطلاعاتِ الهیاتی، خداوند حقیقی را نیز به‌درستی بشناسند و بتوانند او را به دانشجویان معرفی نمایند.

- در حال حاضر بیش از ۴ هزار مبشرِ آلمانی در نقاط مختلف دنیا و بویژه در آسیا به خدمت مشغولند. برای محافظت این افراد دعا کنید. همچنین دعا کنید تا افراد بیشتری، بویژه از بین جوانان، با الهام گرفتن از زندگی این خادمین خدا آماده باشند زندگی خود را وقف گسترش پیام انجیل در میان دیگر اقوام نمایند.

- وضعیت پناهندگان در آلمان براستی رقت‌بار است. تعداد زیادی از ایرانیان نیز سال‌هاست که در انتظار روشن شدنِ وضعیت اقامت خود، در شرایط اسفناکی در اردوگاه‌های پناهندگی این کشور در حالت بلاتکلیف‌ بسر می‌برند. دعا کنید تا شرایط زندگی در این اردوگاه‌ها بهبود یابد. بویژه برای خدمات بشارتی در بین پناهجویان ایرانی دعا کنید.

- در بسیاری از شهرهای آلمان جوامع مسیحی ایرانی وجود دارد که در کلیساهای آلمانی یا در منازل با هم مشارکت دارند. برای رشد کلیساهای ایرانی در شهرهای مختلف آلمان و نیز برای ایجاد اتحاد و یکدلیِ بیشتر بین خادمین ایرانی‌ای که مسئولیتِ شبانیِ این مسیحیان ایرانی را برعهده دارند دعا کنید.

- آلمان کشوری است که در رابطه با مسیحیانِ ایرانی، حصاد فراوان است و عمله کم. بنابراین برای تربیتِ خادمین بیشتر در این کشور دعا کنید. همچنین برای دانشجویانِ ایرانی‌ای دعا کنید که در حال حاضر مشغول فراگیری تعالیم مسیحی هستند و آماده می‌شوند تا در آینده کلیسای مسیح را در آلمان تقویت و رهبری کن.