You are here

آذربایجان

تهیه: کاز میاکاوا

ترجمه: الهام نظری

 

-‏ آذربایجان واقع در ساحل غربی دریای خزر، دارای مساحتی معادل ۶۰۰/‏۸۶ کیلومتر مربع است.

-‏ آذربایجان در میان دیگر اعضای هیأت حاکمه اتحاد جماهیر شوروی استقلال خود را برای اولین بار در سال ۱۹۹۱ از این گروه اعلام کرد. از آن زمان آزادی مذهب به‌طور رسمی در این سرزمین وجود داشته ولی متأسفانه چون مسیحیت به شکلی منفی و ناخوشایند تحت تأثیر ارامنه و روس‌ها قرار داشته به همین دلیل اکثریت مردم آذربایجان را مسلمانان تشکیل می‌دهند.

-‏ ملت آذربایجان در طول تاریخ تحت ظلم و فشار قوم‌های مختلفی همچون اعراب، ترک‌ها، فارس‌ها و روس‌ها قرار گرفته است. منطقۀ Nagarno-‏Karabakh مکانی است که ارامنه و آذری‌ها بر سر تصاحب آن در کشمکش بوده و متأسفانه این وضعیت نابه‌سامان و وخیم، اخیراً منتهی به یک جنگ تمام و کمال گردیده است.

-‏ جنگ و فساد، کل کشور را به‌نحوی چشمگیر تحت تأثیر قرار داده، و جای تأسف است که این وضعیت ناخوشایند باعث شده تا ۶۰ ٪ مردم این سرزمین در فقر به‌سر برند.

اطلاعتی درباره آذربایجان

-‏ جمعیت: براساس سرشماری سال ۲۰۰۵ جمعیت آذربایجان ۳/۸ میلیون نفر می‌باشد که ۵۳٪ از ایشان شهرنشین هستند.

-‏ ملیت‌ها: ۹۰ ٪ آذربایجانی، ۵/۲ ٪ روس، ۲ ٪ ارامنه و ۵/۵ ٪ از مردم را دیگر ملیت‌ها تشکیل می‌دهند.

-‏ زبان: زبان رسمی مردم آذربایجان، زبان آذری می‌باشد که خود دارای ۲۰ لهجۀ مختلف است. در این سرزمین به ۱۶ زبان صحبت می‌شود و کتاب‌مقدس نیز به دو زبان ترجمه گردیده است. کتاب عهد‌جدید به ۶ زبان مختلف ترجمه گردیده و قسمت‌هایی معین از کتاب‌مقدس در حال حاضر به ۱۰ زبان متفاوت ترجمه و یا در دست ترجمه می‌باشد.

-‏ وضعیت اقتصادی: میانگین درآمد یک فرد در آذربایجان معادل ۴۸۰ دلار می‌باشد که حدوداً ۶/۱ ٪ میانگین درآمد یک شهروند آمریکایی است.

-‏ مذهب: ۶۷/۸۳٪ مسلمان، ۳۱/۱۱ ٪ بدون مذهب و یا دارای مذاهبی دیگر، ۶۳/۴ ٪ مسیحی، ۰۳۷ ٪ یهودی و ۰۰۲ ٪ بهایی.

جواب خداوند به دعاها:

-‏ بر اساس تخمینی که در سال ۱۹۹۰ به‌عمل آمده بود، ایمانداران آذری کل دنیا ۴۰ نفر بوده‌اند ولی در حال حاضر به لطف خداوند کلیساهای آذری برای اولین بار در تاریخ بنا گردیده و تعداد ایمانداران ایشان به ۲۰۰۰ نفر می‌رسد.

-‏ حدود ۱۰ سال است که با وجود مخالفت‌هایی از سوی دولت، مردم این سرزمین به‌طور نسبی برای دستیابی به کتاب‌مقدس و شنیدن خبر خوش آزادی داشته‌اند و این همه تنها لطف خداوند و جواب او به دعا بوده است.

درخواست دعا:

-‏ اکثر مسیحیان ساکن در آذربایجان به زبان روسی صحبت می‌کنند. دعا کنید که خداوند به ایشان هوشیاری و حکمتی آسمانی دهد تا بتوانند کلام خداوند را با اکثریت غیر مسیحی این سرزمین در میان بگذارند.

-‏ اکثر شهرها و دهکده‌های آذربایجان هرگز درباره عیسای مسیح چیزی نشنیده‌اند و مبلغین مذهبی نیز که از دیگر کشورها به این خطه می‌آیند، اجازۀ بشارت دادن به مردم را ندارند. دعا کنید که خداوند راهی مهیا سازد تا مسیحیان بتوانند به آنانی که هنوز خدای زنده و حقیقی را نمی‌شناسند، دسترسی یافته و خبر خوش را با ایشان در میان بگذارند.

-‏ متأسفانه اکثر مردم آذربایجان مسیحیت را به‌عنوان مذهب ارامنه و روس‌ها که در گذشته سرزمین ایشان را مورد تجاوز قرار داده بودند، می‌شناسند. دعا کنید که خداوند این مانع را از میان بردارد و هر گونه تعصب را ریشه‌کن سازد تا مردم با قلبی باز و آماده مسیح را به‌درون فکر و قلب خویش دعوت کنند.

-‏ خدا را شکر که هر روزه به تعداد ایمانداران آذری افزوده می‌گردد. بسیاری از ایشان در باکو، شهری که در آن چندین گردهمایی مذهبی و جلسات عبادتی وجود دارد، می‌‌باشند. اکثریت شرکت‌کنندگان در این جلسات ایمانداران آذربایجانی می‌باشند.

برای رشد روحانی خادمین و رهبران فعلی و همچنین آنانی که در آینده بر دوش‌گیرندۀ مسئولیت‌ها خواهند بود دعا کنید و همچنین از خداوند بخواهید که مشارکت ایشان با یکدیگر و بقیۀ اعضا باعث جلال خداوند گردد.

-‏ در باکو مدارس کوچک کتاب‌مقدس وجود دارد که نیاز است دست‌اندرکاران این مدارس با یکدیگر همکاری بیشتری داشته باشند تا بتوانند تعداد بیشتری را تعلیم دهند. دعا کنید که خداوند کلیساهای این سرزمین را قوت بخشد و شاهدانی مهیا سازد که با شهادت مؤثر خود، زندگی آنانی را که هنوز مسیح را نشناخته‌اند، دگرگون سازند.

-‏ برای ادبیات مسیحی و همچنین برای ترجمۀ کتاب‌مقدس و برنامه‌های رادیویی و دوبلۀ فیلم عیسی مسیح دعا کنید.

حدود یازده کتاب مسیحی تا به‌حال به زبان آذری به‌چاپ رسیده و ۲۵ کتاب دیگر در حال آماده شدن می‌باشند. در باکو یک کتابخانۀ مسیحی باز شده است و مشغول به‌کار می‌باشد. هنوز ۵ زبان در آذربایجان وجود دارند که باید شناسایی و ارزیابی گردند تا بشود برای ترجمۀ کتاب‌مقدس از آنها استفاده به‌عمل آورد. برنامه‌هایی به‌زبان آذری (FEBA) به‌زبان کرمانجی (TWR) و به‌زبان گرجی (HCJB) به‌صورت هفتگی از رادیو پخش می‌شوند و همچنین فیلم عیسی مسیح به زبان‌های لزگی، کرمانجانی، آذری، آوار و روسی و تالش در دسترس مردم قرار گرفته است.

منابع استفاده شده:

Operation World