/images/Login/login_left5.png
نام کاربری   کلمۀ رمز              
/images/Login/login_right5.png
‮گرافیک کم‮
  
Back

مصر

 

«پس از رفتن مغان، فرشتۀ خداوند در خواب بر یوسف ظاهر شد و گفت: ”برخیز، کودک و مادرش را برگیر و به مصر بگریز و در آنجا بمان تا به تو خبر دهم...“ بدین گونه، آنچه خداوند به زبان نبی گفته بود تحقق یافت که ”پسر خود را از مصر فرا خواندم.”» (متی ۲: ۱۳ و ۱۵)

مصر کشوری است که بارها و بارها در کتاب‌مقدس از آن نام برده شده و محل وقوع بسیاری از وقایع مهم کتاب‌مقدس بوده است. ظاهراً این کشور، به‌دلیل وجود رود نیل، از دیرباز به سرزمین نعمت و فراوانی معروف بوده است. اولین باری که در کتاب‌مقدس به مصر اشاره می‌شود، فصل دوازه کتاب پیدایش و در مورد ماجرای ابراهیم است که به‌اتفاق همسرش سارا برای فرار از قحطی به این سرزمین پناه بردند. پدر و برادران یوسف نیز به هنگام قحطی به همین سرزمین ‌آمدند. در عهدجدید نیز فرشتۀ خداوند به یوسف و مریم دستور می‌دهد که برای حفظ جان خود، به‌اتفاق عیسای نوزاد به مصر بگریزند.

جمهوری عربی مِصر کشوری ا‌ست در شمال شرقی قاره آفریقا که از لحاظ وسعت بیست و هشتمین کشور بزرگ جهان محسوب می‌گردد. مصر در جنوب دریای مدیترانه و غرب دریای سرخ قرار دارد و از شرق با لیبی، و از جنوب با سودان همسایه ‌است. مصر همچنین از طریق شبه جزیره سینا مرز زمینی مشترکی با اسرائیل و نوار غزه در فلسطین دارد.

مصر یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای آفریقایی و خاورمیانه است. اکثر جمعیتِ ۷۷ میلیون نفری این کشور، در کناره‌های رود نیل ساکنند. سواحل رود نیل بر روی هم قریب به ۴۰ هزار کیلومتر مربع وسعت دارند و در حدود یک بیست و پنجم مساحت این کشور را تشکیل می‌دهند. مابقی سرزمین مصر عمدتاً بیابانی است.

مصر از لحاظ آب و هوا سرزمینی خشک و کم‌باران است، اما هر سال بر اثر طغیان بستر رود نیل، خاک این کشور آبیاری و حاصلخیز می‌شود و کشاورزی را امکان‌پذیر می‌سازد. بی‌جهت نیست که مصریان این واقعه را "هدیۀ نیل" می‌خوانند.

حدود نیمی از جمعیت مصر شهرنشین هستند که بیشتر آنان در دو شهر بزرگ قاهره و اسکندریه زندگی می‌کنند. واحد پول مصر، پوند است و این کشور از لحاظ اقتصادی یکی از پیشرفته‌ترین ممالک در آفریقا و خاورمیانه است. به‌ویژه صنعت جهانگردی در این کشورِ باستانی دارای اهمیت خاصی است و همه ساله میلیون‌ها نفر از عجایب این سرزمین دیدن می‌کنند.

تمدن کهن مصر که یکی از غنی‌ترین و کهن‌ترین تمدن‌ها در جهان است، به بیش از چهار هزار سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد و عمدتاً در نواحی حاشیه رود نیل شکل گرفته است.

جالب است بدانیم که آخرین فرعونِ بومیِ مصر، یعنی پادشاه "نکتانِبوی دوم" (King Nectanebo) در سال ۳۴۳ قبل از میلاد به دست لشکریان امپراتوری ایران سقوط کرد، و مصر از آن پس به مدت قریب به دو هزار سال تحت سلطۀ ایرانیان، یونانیان، رومی‌ها و اعراب بسر برد. این کشور در دوران هخامنشیان و همچنین در دوران سلسله ساسانی بخشی از امپراتوری شاهنشاهی ایران بود، و آنچه امروزه به کانال سوئز معروف است نخستین بار توسط ایرانیان در مصر کنده و راه‌اندازی شد. پس از ایرانیان، اسکندر مقدونی در سال ۳۳۲ ق.م این سرزمین را تصرف کرد و در سال ۳۰ پیش از میلاد نیز رومیان مصر را جزو قلمرو امپراتوری روم ساختند. در سال ۶۴۱ میلادی، در زمان عمر خلیفه دوم، عرب‌های مسلمان این کشور را فتح کردند.

روند عربی‌ شدن زبان مصریان مدت‌های مدید به‌طول انجامید و در واقع استفاده از زبان عربی در این سرزمین تنها از سده نهم میلادی معمول شد. سیاست فرمانروایان عرب حاکم بر مصر این بود که با وجود ناآشنا بودن زبان عربی برای مردم مصر، تمام نوشته‌های رسمی را به عربی صادر می‌کردند و بنابراین رفته رفته مردم این کشور چاره‌ای جز فراگیری این زبان ندیدند. بااینحال گرچه زبان عربی از سده نهم میلادی در مصر گسترش یافت، دین اسلام تنها در سده چهاردهم به‌صورت مذهب رسمی اکثر مردم مصر درآمد. مصریان تا پیش از آن، مسیحی بودند.

امروزه بین ۸۰ تا ۹۰ درصد از مردم خود را مسلمان می‌دانند و اکثریت‌شان سنی هستند. بین ۱۰ تا ۲۰ درصد از جمعیت این کشور نیز مسیحی هستند و در واقع مسیحیان بزرگ‌ترین اقلیت مذهبی در مصر به‌شمار می‌روند.

موارد دعا

۱-‏‏‏ دعا برای مسیحیان مصر

مصر تا قبل از حملۀ اعراب، به‌مدت بیش از هزار سال یکی از پایگاه‌های مهم جهان مسیحیت بود. می‌گویند مسیحیت توسط مرقس، نویسندۀ انجیل مرقس در قرن اول میلادی به مصر راه یافت. بااینحال در حال حاضر به مسیحیان در این کشور به‌عنوان شهروندان درجه دوم نگریسته می‌شود و اکثر کارهای دون‌پایه و طاقت‌فرسا بر عهدۀ آنان است.

الف-‏‏‏ ۹۰ درصد از مسیحیان مصری متعلق به کلیسای قبطی (Coptic) هستند که یکی از قدیمی‌ترین فرقه‌های مسیحی است. بزرگ‌ترین کلیسای مصر نیز کلیسای ارتدوکس قبطی است که مرکز آن در شهر اسکندریه قرار دارد. برای رهبران این کلیسا دعا کنید. آنها احتیاج دارند که با خداوند رابطۀ نزدیکی داشته باشند تا بتوانند با اقتدار و دلیری در برابر جفاها و مخالفت‌هایی که گاه و بی‌گاه از سوی اکثریت مسلمان متوجه آنهاست بایستند. همچنین برای مسیحیان این کلیسا دعا کنید تا خداوند بیداری عمیقی در بین آنها ایجاد کند. متأسفانه اغلب این مسیحیان تنها نام مسیح را بر خود یدک می‌کشند و مسیحیان سنتی هستند.

ب-‏‏‏ برای کلیسای پروتستان مصر دعا کنید. کلیسای پروتستان در این کشور تا سال‌های متمادی شاهد هیچ گونه رشدی نبود، اما از سال ۱۹۷۳ رشد چشمگیری در این کلیسا دیده شده است و مخصوصاً بسیاری از جوانان به عضویت در آن درآمده‌اند. برای اعضای این کلیساها دعا کنید تا خداوند از این گروه رهبران باغیرتی برانگیزاند. متأسفانه به‌دلیل ترس از عواقب بشارت دادن، تعداد بسیار اندکی از مسیحیان حاضرند در بین هم‌وطنان مصری خود خدمت کنند و پیغام نجات را با آنها در میان بگذارند. دعا کنید که خداوند این ترس را از مسیحیان مصر بردارد و شجاعت و حکمت الهی خود را جایگزین آن سازد.

ج-‏‏‏ با وجود اینکه مسیحیت یکی از سه مذهب رسمی در مصر است و مسیحیان مطابق قانون اساسی از آزادی برخوردارند، اما در طی دهه‌های اخیر به‌طرزی چشمگیر بر میزان فشار و جفا علیه آنان افزوده شده است. در این میان مخصوصاً مسیحیانی که از زمینه اسلام هستند تحت جفا قرار دارند و به‌عنوان مرتد در دادگاه‌های این کشور مورد محاکمه قرار می‌گیرند. به‌ویژه در مناطق شمالی مصر مسلمانان افراطی کوشیده‌اند با از بین بردن ساختمان‌ کلیساها و یا تبدیل آنها به مراکز اسلامی، به‌اصطلاح محله‌های خود را "پاک" نگاه دارند.

دعا کنید تا این مسیحیان بتوانند با وجود فشارها، در ایمان‌شان استوار بایستند و شاهدان امینی برای خداوند باشند. دعا کنید تا آنان نه تنها دلسرد نشوند، بلکه با الگو گرفتن از پدران کلیسا که اکثرشان از این سرزمین برخاستند، با دلیری نام مسیح را در مصر جلال دهند و پیغام نجات را به گوش دیگر مردم عرب‌زبان برسانند.

۲-‏‏‏ برای وسایل ارتباط جمعی مسیحی دعا کنید.

الف-‏‏‏ مجلۀ "مگلا" (Magalla)با تیراژی در حدود شصت‌ هزار نسخه، مجله‌ای است دارای مفاهیم کمابیش مسیحی که به‌طور قانونی در ۱۶ کشور خاورمیانه توزیع می‌شود. این مجله با وجود مخالفت‌هایی که هر از گاه نسبت به انتشار آن مطرح شده است، تا بهحال به کار خود ادامه داده است. برای دست‌اندرکاران این مجله دعا کنید تا با حکمت الهی، بتوانند همچنان به انتشار مفاهیم مسیحی ادامه دهند و سوءتفاهماتی را که در مورد انجیل در این ممالک وجود دارد از بین ببرند.

ب-‏‏‏ به‌طور خاص برای برنامه‌های تلویزیونی SAT 7 دعا کنید. طبق آمارهای موجود بیش از ۱۰ میلیون خانوادۀ مصری از برنامه‌های سانسورنشدۀ ماهواره استفاده می‌کنند. دعا کنید تا بذر کلام خدا از طریق برنامه‌های این شبکۀ تلویزیونی مسیحی در دل مردم عرب‌زبان، از جمله مردم مصر، کاشته شود. برای دست‌اندرکاران این شبکۀ تلویزیونی نیز دعا کنید تا خداوند به آنها حکمت مظاعف عطا کند و از کسانی که سخت برای تهیۀ این برنامه‌ها زحمت می‌کشند محافظت فرماید.

منابع

www.wikipedia.org

Operation World


ارزیابی این مقاله ٢ from ١ رأی .
لطفاً این مقاله را ارزیابی کنید : ١ ٢ ٣ ٤ ٥  

نظرات ارسالی در مورد مقالهبرای این مقاله پیامی ارسال نشده است .
 

مطابق قوانین بین‌المللی تمامی حقوق مربوط به وب‌سایت کلمه برای سازمان ایلام محفوظ است. © ۲۰۱۵ واژگان کلیدی | تماس با ما | شرایط سایت | نقشۀ سایت | En