/images/Login/login_left5.png
نام کاربری   کلمۀ رمز              
/images/Login/login_right5.png
‮گرافیک کم‮
  
Back

هندوستان

 

هند یا در زبان پارسی باستان "ایندوس"، در اصل از واژۀ سانسکریت "سیندو" مشتق شده که نام رودخانه سند است. بنابراین "هندوستان" یعنی "کشور رود سند". در زبان فارسی خودمان هم ریشۀ "هند" در لغاتی مثل "هندوانه" در اصل به‌معنی "پر آب"، "آبدار" و "مرطوب" است.

هندوستان با مساحتی معادل ۳٫۱۶۶٫۰۰۰ کیلومتر مربع هفتمین کشور پهناور جهان است و وسعتی تقریباً دو برابر ایران دارد. این کشور از شمال غرب با پاکستان، از شمال با چین، بوتان، نپال و تبت، و از شمال شرقی با برمه و بنگلادش همسایه است. هند همچنین از غرب به دریای عرب، از شرق به خلیج بنگال و از جنوب به اقیانوس هند منتهی می‌شود. بیشتر سرزمین هند پست و هموار و حاصلخیز است. وجود کوه‌های بزرگ هیمالیا و هندوکش در شمال این کشور باعث شده که رطوبت و ابرهای باران‌زا در همان هند بماند و آن‌سوتر نرود. همین امر سبب شده است که این کشور فوق‌العاده حاصلخیز باشد و به همین خاطر جمعیت فراوانی نیز داشته باشد.

هندوستان در حدود ۱٫۱۴۸ میلیون نفر جمعیت دارد و پس از چین دومین کشور پرجمعیت جهان به‌شمار می‌رود. پایتخت آن دهلی ۱۱٫۳ میلیون جمعیت دارد و بندر بمبئی با جمعیتی قریب به ۱۴ میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین شهر هند است. بعد از بمبئی و دهلی، سایر شهرهای مهم این کشور پهناور عبارتند از کلکته، مدرس، بنگلور و حیدرآباد.

هند دارای تاریخ و فرهنگی بسیار کهن است که به بیش از ۳ هزار سال قبل از میلاد بازمی‌گردد. این کشور سرزمین نژادها، زبان‌ها، آیین‌ها، و فرهنگ‌های فراوان و گوناگون است. در هند صدها زبان و هزاران گویش و لهجه وجود دارد. علاوه بر زبان هندی و انگلیسی که زبان‌های اصلی هستند، ۸ زبان دیگر نیز به‌عنوان زبان‌های رسمی در هند مورد استفاده قرار می‌گیرند. زبان فارسی پیش از آنکه هند در قرن نوزده میلادی مستعمره انگلستان شود، دومین زبان رسمی این کشور و زبان فرهنگی و علمی بود، اما با ورود انگلیسی‌ها به‌‌تدریج زبان انگلیسی جایگزین فارسی شد.

کشور هند معجونی است از ادیان مختلف و نیز فرقه‌های مذهبی و آیین‌های گوناگونی که عمدتاً از هندوئیسم، اسلام و آیین بودا سرچشمه گرفته‌اند. در حدود ۸۰‏ درصد از مردم هند پیرو آیین‌ هندو و تقریباً 13 درصد مسلمان هستند. مسیحیان در حدود 3 درصد از جمعیت هند را تشکیل می‌دهند و اکثراً در جنوب این کشور پراکنده‌اند. 2 درصد از مردن هند پیرو آیین سیک، و کمتر از یک درصد نیز بودایی هستند. درصد ناچیز پیروان بودا در هند باعث تعجب است زیرا آیین بودا در این کشور ظهور کرد. یک درصدِ باقی‌مانده را نیز زرتشتیان، یهودیان، بهایی‌ها و پیروان سایر ادیان تشکیل می‌دهند.

هند در سالیان اخیر شاهد رشد اقتصادی بی‌سابقه‌ای بوده است و به‌طور متوسط 8 درصد در سال رشد داشته است، به‌طوریکه اکنون پس از آمریکا، ژاپن و چین چهارمین اقتصاد بزرگ جهان به‌شمار می‌رود. این در حالی است که تا همین چند سال پیش نام هند اغلب تداعی‌گر فقر و تنگدستی بود. بااینحال با وجود پیشرفت‌های اقتصادی و علمی هند، تخمین زده می‌شود که هنوز بیش از ۳۴‏٪ از مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند و کمتر از یک دلار در روز درآمد دارند. در واقع رشد اقتصادی هند در سال‌های اخیر چندان تفاوتی به‌حال فقرای این کشور نداشته و تنها باعث افزایش اختلاف طبقاتی و نابرابری توزیع ثروت در این کشور شده است.

هند همچنین از لحاظ صنعت فیلم‌سازی بزرگ‌ترین مرکز سینمایی دنیاست و همه ساله بیش از ۹۰۰ فیلم در این کشور ساخته می‌شود. فیلم‌های تجاری هند که عمدتاً محصول "بالیوود" (یا هالیوودِ بمبئی) است، هم در بین مردم هند و هم در بسیاری از کشورهای دیگر به‌ویژه کشورهای همسایه، محبوبیت فراوانی دارد.

موارد دعا:

۱-‏‏ سیستم مبتنی بر نظام طبقاتی یا "کاست" بر تمامی جنبه‌های زندگی اجتماعی هند سایه افکنده است. "کاست" واژه‌ای است پرتغالی به‌معنی "نسل"، "نژاد" یا "طبقه". نظام طبقاتی "کاست" در حدود قرن ششم قبل از میلاد هنگامی که روحانیان هندو در اوج قدرت بودند به‌رسمیت شناخته شد و تا ۲۵۰۰ سال جنبه قانونی داشت و به‌دقت رعایت می‌شد. پس از استقلال هند، از سال ۱۹۴۷ به بعد دولت تلاش زیادی کرد تا چنین نظامی را از میان بردارد، اما این سیستم "کاست" چنان در تار و پود حیات جامعۀ هند ریشه دوانده است که برچیدنِ آن با وضع چند قانون و لایحه از سوی دولت میسر نمی‌شود بلکه نیاز به عوض شدن قلب مردم دارد.

نظام طبقاتی مبتنی بر "کاست" نظامی واقعاً اهریمنی است که بر تبعیض و ظلم به طبقات زیردست استوار است. در این نظام طبقاتی، چهار کاست اصلی وجود دارد: ۱-‏‏ برهمان‌ها که طبقه روحانیون‌اند، ۲-‏‏ کشاتریاها (طبقه شاهان، شاهزادگان و جنگاوران)، ۳-‏‏ ویشیاها (طبقه بازرگانان و دهقانان)، ۴-‏‏ شودراها (طبقه کارگر که "نجس" یا "غیرقابل لمس"اند). بر اساس این نظام اجتماعی، از لحاظ دینی معاشرت با طبقات پایین‌تر اکیداً ممنوع است و گناه محسوب می‌شود. دردناک‌تر اینکه اعضای این طبقات، حتی طبقۀ مظلومی که طبقات بالاتر آن را "نجس" می‌خوانند، جداً بر این باورند که اگر در فلان کاست متولد شده‌اند باید تا آخر عمر با همان اعتقادات زندگی کنند. برای مثال افراد طبقه نجس‌ها معتقدند که مطرود بودن از جامعه حق‌شان است و مجبورند تا پایان عمر در همان کاست باقی بمانند چون تیره‌بختی آنان نتیجه اعمال و کردار بدشان در زندگی گذشته است و اکنون در نتیجه تناسخ دارند تاوان پس می‌دهند. این گروه معتقدند که فرزندان‌شان هم مانند خود آنها ناپاک به دنیا می‌آیند، ناپاک زندگی می‌کنند و ناپاک نیز می‌میرند!

در تاریخ شاید هیچ طبقه‌ای به مظلومیت طبقۀ "نجس‌ها" در هند نباشد. جالب است بدانید که گاندی این‌گونه اعتقادات تبعیض‌گرایانه را زخمی بر پیکر جامعه هندو خوانده و "شودراها" یا طبقه نجس را "هاریجان‌ها" یعنی "خلق خدا" نامیده است. بنابراین بیایید ما نیز دعا کنیم که این قشر مظلوم با خدای زنده و عادل آشنا شده، خداوندی را که برای نجات مظلومان و ناپاکانِ عالَم به این جهان آمده است بشناسند و از بندهایی که سالیان دراز آنها را بسته است آزاد گردند. به‌ویژه برای آن دسته از افراد کاستِ "نجس" دعا کنید که در سالیان اخیر در صدد برآمده‌اند دین خود را تغییر دهند زیرا از وضعیت رقّت‌باری که جامعه و عقاید خرافیِ آن بر آنها تحمیل کرده است به تنگ آمده‌اند. دعا کنید این عده متوجه شوند که آغوش پرمحبت مسیح برای پذیرش آنان باز است.

۲-‏‏ برای پیروان مذاهب مختلف هند دعا کنید:

الف-‏‏ هندوئیسم: آیین هندو بزرگ‌ترین دین رایج در هند است. اگرچه تاریخ دقیق ظهور این آیین مشخص نیست، اما عموماً آن را قدیمی‌ترین دین بزرگ جهان می‌شناسند. آیین هندو پس از مسیحیت و اسلام سومین دین بزرگ جهان است. ۹۶ درصد از هندوها در شبه قاره هند سکونت دارند. متأسفانه بسیاری از مفاهیم هندوئیسم جزئی از فرهنگ پست‌مدرن قرن ۲۱ شده است و خیلی از جوانان به این آیین تمایل نشان می‌دهند. برای پیروان این آیین دعا کنید تا خداوند تنها راه راستی و حقیقت را بر آنان آشکار سازد.

ب-‏‏ اسلام: هند پس از اندونزی دارای بیشترین جمعیت مسلمان در دنیاست و در حدود ۱۴۰ میلیون مسلمان در این کشور زندگی می‌کنند. دعا کنید تا این عده به‌دور از هر تعصب با خدای زنده آشنا شوند.

۳-‏‏ برای مسیحیان هند دعا کنید که در سالیان اخیر به‌شدت از سوی هندوها، سیک‌های افراطی و برخی از گروه‌های مسلمان مورد آزار قرار گرفته‌اند و حتی برخی از آنان جان خود را در این خشونت‌ها از دست داده‌اند. دعا کنید تا خداوند به آنها شجاعت و استقامت عطا فرماید تا بتوانند در ایمان خود مستحکم بوده، شاهدان امینی برای او در هند باشند. ضمناً در حال حاضر ۷۰ درصد از مسیحیان هند در جنوب این کشور، ۲۵ درصد در شمال شرقی، و تنها ۵ درصد در پرجمعیت‌ترین منطقه هندوستان یعنی شمال و غرب آن ساکنند. بنابراین دعا کنید تا خداوند خادمین خود را به مناطقی که کمتر مژده نجات‌بخشِ انجیل را شنیده‌اند بفرستد تا شاهد بیداری‌های عظیم روحانی نظیر آنچه در مقالۀ "بخت‌سینگ" خواندیم باشیم.

۴-‏‏ در حدود ۴۰۰ میلیون نفر از جمعیت هند را افراد زیر سن ۱۸ سال تشکیل می‌دهند که از این تعداد، ۷۰ میلیون بجای تحصیل، برای تأمین مخارج خود و خانواده‌شان به انجام کارهای طاقت‌فرسا مشغولند. ۱۰ میلیون نفر از این کودکان به‌عنوان کارگر فروخته شده‌اند. در واقع والدین این بچه‌ها فرزندان خود را در کمال سنگ‌دلی به‌عنوان برده می‌فروشند تا بتوانند با پولی که به‌دست می‌آورند قرض‌های خود را بپردازند. در هند ۱۳ میلیون کودک بی‌خانمان، و ۲ میلیون کودکِ بی‌سرپرست و خیابان‌گرد‌ وجود دارد. بر طبق آمارها، هند از لحاظ سؤاستفاده جنسی از کودکان یکی از بالاترین ارقام در جهان را داراست. حتی گروه‌های تبهکار، دختران خردسال را از کشورهای مجاور نظیر نپال خریداری می‌کنند و به منظور روسپیگری به شهرهای پرجمعیت هند می‌آورند. بنابراین برای جوانان و نوجوانان محروم هند، و بخصوص برای کودکان خیابان‌گرد و کودکانی که به فساد کشیده می‌شوند دعا کنید تا خداوند این بچه‌های دردمند را ملاقات کند و خودش از آنها پدری نماید. به‌ویژه برای مؤسسات خیریه‌ای دعا کنید که برای نجات کودکان محروم هند فعالیت می‌کنند. اکثر این مؤسسات مسیحی هستند و می‌کوشند علاوه بر ایجاد محیطی مناسب برای این کودکان، از لحاظ روحانی نیز پاسخگوی نیازهای‌شان باشند و آنان را با محبت مسیح آشنا سازند. همچنین دعا کنید که خداوند به مسئولین دولتی هند حکمت عطا کند تا با این معضل جامعه به‌طور جدی برخورد کنند.

۵-‏‏ برای هندی‌های ساکن کشورهای دیگر دعا کنید تا خداوند آنها را ملاقات کرده، شاهدین امینی برای قوم و ملت خود باشند. تنها در انگلستان یک میلیون نفر هندی سکونت دارند و در حدود دو میلیون نیز به آمریکا مهاجرت کرده‌اند. خدا را شکر برای هندی‌هایی که در این کشورها پیام نجات را شنیده‌اند و قلب خود را به روی مسیح گشوده‌اند. دعا کنید تا کلام خداوند از طریق همین افراد به سرزمین مادری‌شان رسانده شود.

منابع:

Wikipedia

aftab.ir

Operation Mobilization


ارزیابی این مقاله ٠ from ٠ رأی .
لطفاً این مقاله را ارزیابی کنید : ١ ٢ ٣ ٤ ٥  

نظرات ارسالی در مورد مقالهبرای این مقاله پیامی ارسال نشده است .
 

مطابق قوانین بین‌المللی تمامی حقوق مربوط به وب‌سایت کلمه برای سازمان ایلام محفوظ است. © ۲۰۱۵ واژگان کلیدی | تماس با ما | شرایط سایت | نقشۀ سایت | En