/images/Login/login_left5.png
نام کاربری   کلمۀ رمز              
/images/Login/login_right5.png
‮گرافیک کم‮
  
Back

مکزیک

 

ورونیکا هرناندِز

مکزیک که نام رسمی آن ایالات متحده مکزیک است، کشوری است که از ۳۱ ایالت تشکیل شده است. پایتخت آن شهر مکزیکوسیتی  یکی از پرجمعیت‌ترین شهر‌های دنیاست. این کشور از شمال با ایالات متحدۀ آمریکا، از جنوب و غرب با اقیانوس آرام، از جنوب شرقی با گواتمالا و بلیز و جزایر قناری، و از شرق با خلیج مکزیک هم‌مرز است.

مکزیک با مساحت ۱٫۹۷۲٫۵۵۰ کیلومتر مربع پنجمین کشور بزرگ قارۀ آمریکا است، و با جمعیتی معادل ۱۰۹ میلیون نفر، یازدهمین کشور پرجمعیت دنیا به شمار می‌رود. این کشور همچنین پرجمعیت‌ترین کشور اسپانیایی‌زبان در دنیاست. ۷۳ درصد از مردم مکزیک شهرنشین‌اند و ۲۷ درصد روستانشین. مذهب رسمی مکزیک، آیین کاتولیک است و ۸۹‏ درصد از مردم خود را کاتولیک می‌دانند. ۶‏٪ پروتستان و انجیلی هستند، و ۵‏ درصد باقی را مسلمانان، یهودیان و افراد ملحد تشکیل می‌دهند.

کشور مکزیک پس از قریب به سیصد سال که به‌عنوان مستعمره اسپانیا اداره می‌شد، در شانزدهم سپتامبر سال ۱۸۱۰ به استقلال رسید و در سال ۱۸۲۲ به‌صورت حکومت جمهوری درآمد. در سال ۱۹۱۷ نیز قانون اساسی جدیدی در این کشور تدوین شد که به موجب آن، مکزیک یک جمهوری فدرال اعلام شد. انتخابات ریاست جمهوری در مکزیک هر شش سال یک بار برگزار می‌شود، و مردم رئیس جمهور را تنها برای یک دوره انتخاب می‌کنند.

مکزیک با وجود برخورداری از منابع طبیعی فراوان، به‌خاطر بدهی بالایی که دارد و فساد و بی‌کفایتی دستگاه‌های دولتی، کشور نسبتاً فقیری است و بیش از ۴۰ درصد از جمعیت آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند. فقر، خشونت‌، بچه‌دزدی و قاچاق مواد مخدر از بزرگ‌ترین معضلات این کشور است. مواد مخدر به‌راحتی قابل‌ دسترس است و در واقع یکی از بزرگترین مشکلاتی که مکزیک با آن دست به‌گریبان است، قدرت بی‌حد و حسابِ گروه‌های مختلف قاچاق مواد مخدر است که در این کشور جوّ رعب و وحشت ایجاد کرده‌اند و مسئول قتل‌های بیشماری هستند که تقریباً هر روزه در گوشه و کنار شهرهای مکزیک صورت می‌گیرد.

موارد دعا:

۱-‏‏‏ دعا برای بیداری روحانی، به‌ویژه در بین کاتولیک‌ها: اگرچه اکثریت مردم مکزیک خود را کاتولیک می‌دانند، اما در واقع فقط ۱۰ درصد از آنها به‌راستی به آیین کاتولیک اعتقاد دارند و به کلیسا می‌روند. از همین تعداد نیز متأسفانه اکثراً بیش از آنکه به خداوند عیسی مسیح ایمان داشته باشند و او را تنها راه نجات از گناه بدانند، به مقدسین و به‌خصوص مریم مادر عیسی اعتقاد دارند و از آنان یاری می‌خواهند. باورهای سنتی سرخ‌پوستی و عقاید بت‌پرستانه هنوز در اذهان مردم جای دارد، و گاه حتی با آیین و مراسم کاتولیک آمیخته شده است. دعا کنید تا خدا مردم این کشور را به خود بیاورد و بیداری روحانی عظیمی در بین مسیحیان اسمیِ مکزیک و به‌ویژه کسانی که به‌طور سنتی خود را کاتولیک‌ می‌دانند ایجاد کند.

۲-‏‏‏ دعا برای مسیحیان پروتستان‌ و انجیلی‌: اگرچه مذهب رسمی مکزیک کاتولیک است، اما قانون اساسی این کشور همۀ ادیان و فرقه‌ها را محترم می‌شمرد و بین هیچ یک از فرقه‌های مسیحی تبعیض قائل نمی‌شود. بااینحال در برخی از مناطق مکزیک، داشتن اعتقاداتی غیر از کاتولیک به‌‌معنای جدایی کامل از جامعه است و مسیحیان غیرکاتولیک نظیر انجیلی یا پروتستان اغلب مورد جفا و آزار و اذیت قرار می‌گیرند. برای نمونه در سال ۲۰۰۵ شهرداری یکی از شهرهای ایالت هیدالگو (Hidalgo) واقع در مرکز مکزیک تصمیم گرفت تمام افراد غیرکاتولیک را از این ایالت بیرون براند. به همین جهت جریمه‌ای معادل ۱۰۰۰ پزو (۸۰ دلار) برای تمام کسانی که پیرو فرقه‌های ‌غیر از کاتولیک هستند تعیین شد و همچنین اعلام شد که آنها یا باید از اعتقادات خود برگردند و کاتولیک شوند، و یا ایالت هیدالگو را ترک کنند. در غیر اینصورت، کلیساها و خانه‌های‌شان توسط مقامات محلی مصادره خواهد شد. در ۱۸ فوریه سال ۲۰۰۸ نیز بیست نفر مسیحی غیرکاتولیک از شهر تنانگو تپکسی (Tenango Tepexi) واقع در استان گوررو به تبعید فرستاده شدند. به‌گزارش خبرگزاری مسیحیِ کمپِس دایرکت (Compass Direct) این بیست نفر که به‌خاطر عدم پیروی از آیین کاتولیک تبعید شده‌اند اعضای سه خانواده هستند و ۱۴ نفر از آنها کودکانی خردسالند! دعا کنید تا کسانی که اینچنین گرفتار تعصب کور مذهبی هستند، خدای حقیقی را بشناسند و دریابند که پیام مسیحیت محبت است، به‌ویژه محبت نسبت به کسانی که عقیده یا مرامی غیر از ما دارند. دعا کنید تا چنین نگرش سطحی نسبت به ایمان مسیحی در مکزیک ریشه‌کن شود. همچنین دعا کنید تا خدا به مسیحیان پروتستان و انجیلی که به‌خاطر ایمان‌شان در زحمت هستند، شجاعت و دلیری عطا کند.

۳-‏‏‏ دعا برای بچه‌های خیابانی: در حدود ۶۰۰ هزار کودک بی‌خانمان و بی‌سرپرست همه شب در خیابان‌های شهر مکزیکو سیتی پایتخت مکزیک سرگردانند و به حمایت، محبت و کمک نیاز دارند. بسیاری از این کودکان، فرزندان زنان بدکاره‌ای هستند که از همان دوران نوزادی آنها را رها کرده‌اند. این کودکان اغلب مورد سوءاستفاده جنسی قرار می‌گیرند، معتاد می‌شوند یا به گروه‌های تبهکار و کارتل‌های قاچاق مواد مخدر می‌پیوندند. دعا کنید تا کودکان خیابانی در شهرهای مکزیک که هیچگاه طعم محبت را نچشیده‌اند، با سرچشمه حقیقی محبت آشنا شوند. بخصوص برای سازمان‌های خیریه‌ای دعا کنید که برای نجات و بازپروری این کودکان فعالیت می‌کنند.

۴-‏‏‏ دعا برای معضل قاچاق مواد مخدر و فساد و فحشای حاکم بر جامعۀ مکزیک: همانطور که اشاره شد، مواد مخدر به‌راحتی در مکزیک خرید و فروش می‌شود و به همین جهت هر روز بر تعداد معتادین به مواد مخدر افزوده می‌گردد.

همچنین در ماه‌های اخیر درگیری‌های بین گروه‌های قاچاقچی رقیب به‌طرز چشمگیری افزایش یافته و این امر زندگی بسیاری از مردم عادی را مختل کرده است. درصد قتل‌ها و مرگ و میر ناشی از این درگیری‌ها چنان بالاست که این موضوع برای خیلی از مردم به‌صورت یک واقعیت روزمره درآمده است. در سال ۲۰۰۶ بیش از دو هزار نفر در نتیجۀ این درگیری‌ها جان خود را از دست دادند. رئیس جمهور اسبق مکزیک سعی کرد با این معضل مبارزه کند اما متأسفانه هیچ یک از اقدامات او به نتیجه نرسید.

متأسفانه فساد حاکم بر دستگاه پلیس مانع از آن می‌شود که تبهکاران به‌طور جدی مورد پیگیری قرار گیرند و مجازات شوند. مأمورین پلیس به‌دلیل پایین بودن حقوق خود اغلب با گرفتن رشوه از کنار فجایعی که در کشور رخ می‌دهد بی‌اعتنا می‌گذرند، و در اکثر موارد عدالت اجرا نمی‌شود. بنابراین در وهلۀ اول برای ریشه‌کن شدن فقر که عامل اصلی بسیاری از ناهنجاری‌های اجتماعی است دعا کنید. دعا کنید تا همانطور که خداوند وعده داده‌ است، عدالت بر این سرزمین برقرار شود و حاکمینی منصف و خداترس به روی کار آیند که آماده‌اند با فرهنگ فساد و رشوه‌خواری در مکزیک مبارزه کنند.

۵-‏‏‏ دعا برای رهبران دولتی مکزیک: به‌طور خاص برای حکمت و محافظت رئیس جمهور جدید، فیلیپ کالدرون هینوجوسا دعا کنید که گویا در طی سالیان اخیر تنها رئیس ‌جمهوری است که در برابر گروه‌های قاچاق مواد مخدر قدعلم کرده‌ و مصمم است جرم و جنایت را در این کشور کاهش دهد.


ارزیابی این مقاله ٣ from ٣ رأی .
لطفاً این مقاله را ارزیابی کنید : ١ ٢ ٣ ٤ ٥  

نظرات ارسالی در مورد مقالهبرای این مقاله پیامی ارسال نشده است .
 

مطابق قوانین بین‌المللی تمامی حقوق مربوط به وب‌سایت کلمه برای سازمان ایلام محفوظ است. © ۲۰۱۵ واژگان کلیدی | تماس با ما | شرایط سایت | نقشۀ سایت | En