/images/Login/login_left5.png
نام کاربری   کلمۀ رمز              
/images/Login/login_right5.png
‮گرافیک کم‮
  
Back

نقش ورزش در آمادگی جسمی و روحی

 

دوستان عزیز کلمه،

مطالب زیر قسمت‌هایی از نامه‌ای است که برادر عزیز، آقای علی صادقی‌پور برای "کلمه" فرستاده‌اند. از آنجایی که صفحات "نامه‌های شما" بیانگر اظهارنظرهای شماست و نیز با توجه به علاقۀ خوانندگان ما به فوتبال جام جهانی، مناسب دیدیم که صفحات این قسمت را در این شماره به مطلب ورزش اختصاص دهیم.

نقش ورزش در آمادگی جسمی و روحی

یکی از عواملی که می‌تواند در حفظ و آمادگی، سلامت جسمانی و روحانی برادران و خواهران مسیحی کمک کند ورزش می‌باشد. هر شخص بسته به نوع علاقه و با توجه به شرایط فیزیکی و جسمانی خود می‌تواند ورزش مورد علاقه و مناسب خود را انتخاب نماید.

البته فواید ورزش را همگان می‌دانند؛ اما نکتۀ مهم و جالب توجه ابعادی است که با توجه به آن، ما فرزندان خدا را برای آمادگی بیشتر و بهتر از جسم خود در انجام وظایف‌مان مصمم‌تر می‌سازد و باعث می‌گردد تا از این امانتی که همان جسم‌مان می‌باشد به‌خوبی بهره گرفته و با مسئول دانستن خویش در قبال آن در مسیر خدمت به خداوند فعال‌تر باشیم.

دیدگاه کتاب‌مقدس در این خصوص چیست؟

بدن خود را پاک و سالم نگاه داریم و برای خدمت خداوند به‌کار ببریم. با خواندن و تفکر در کتاب‌مقدس درمی‌یابیم که حدود ۲۰۰۰ سال پیش این سخنان چقدر با بیان ساده و قوی از زبان رسولانی بیان شده است که از علوم و یا تکنولوژی مدرن امروزی بی‌بهره بودند و تنها به خواست خداوند و قدرت روح‌القدس، بیان گردید.

امروزه دولت‌ها، دانشمندان، جامعه‌شناسان برای از بین بردن ناهنجاری‌های اجتماعی وقت و سرمایه‌های عظیمی را صرف داشتن جامعه سالم می‌کنند. هر ساله به آمار کسانی که بر اثر سکته‌های قلبی و مغزی جان خود را از دست می‌دهند و کسانی که بر اثر پرخوری و مصرف بی‌رویه الکل می‌میرند افزوده می‌شود. پولس رسول دربارۀ مصرف الکل می‌فرماید: «مست شراب مشوید، که شما را به هرزگی می‌‌کشاند بلکه از روح پر شوید» (افسسیان ۵:‏۱۸).

به‌خوبی پیداست که باید بر خواست نفسانی خود غالب آییم تا بتوانیم رهروان خداوند گردیم و نامش را جلال دهیم. می‌توان با ورزش متناسب با وضعیت روحی و جسمی خود بدن‌مان را در اختیار خود در آوریم و در نتیجه قادر به کنترل خواست و تمایلات و وسوسه‌های نفسانی گردیم، تمایلاتی همچون وسوسه‌های جنسی، مصرف الکل و سیگار و مواد مخدر!

پولس رسول برای راهنمایی ایمانداران آن زمان از ورزش مشت‌زنی و دومیدانی نمونه آورده که در اول تیموتائوس ۴:‏۷ و ۸، دوم تیموتائوس ۲:‏۵ نقش ایمانداران در حفظ جسم و روح را به‌خوبی مشخص می‌نماید و تیموتائوس جوان را تشویق می‌کند که وقت خود را با بحث درباره عقاید پوچ و افسانه‌های احمقانه تلف نکند، بلکه بکوشد و تمرین کند تا زندگی خداپسندانه‌ای داشته باشد. و به او یادآوری می‌کند که تمرین و ورزش بدنی مفید است و تو را برای هر کاری آماده می‌سازد پس به تمرینات روحانی بپرداز تا مسیحی بهتری باشی، چون این تمرینات نه فقط برای این دنیا مفید است بلکه برای عالم آینده نیز.

امروزه می‌دانیم که ورزش دومیدانی مادر ورزش‌ها لقب گرفته که بسیار برای سلامت عمومی بدن مفید می‌باشد و همچنین ورزش مشت‌زنی که سلطان ورزش‌ها ملقب گردیده است، این ورزش بسیار سنگین و تابع مقررات است و با تمرینات مستمر می‌تواند به انضباط بدنی دست یافت و همچنین اعتماد به‌نفس را به درجۀ بالایی از توانایی روحی سوق می‌دهد.

هدف اصلی پولس رسول از ذکر این دو ورزش، منع ما از آلودگی‌های جسمی است، چرا که با وارد کردن هر گونه صدمه و آلودگی به جسم و بدن‌مان در امانت‌داری خداوند کوتاهی نموده‌ایم. ورزش و آمادگی جسمانی برای یک مبشر مسیحی در انجام وظایف و فعالیت‌های روزمره و خدمات کلیسایی باعث برکت و بهره‌مندی بیشتر می‌گردد. با ورزش نمودن بدن‌مان را همیشه شاداب نگاه می‌داریم و این احساس جسمی و روحی را می‌توان به دیگران انتقال داد. پس نتیجه می‌گیریم وظیفۀ ما به‌عنوان یک مبشر چقدر سنگین می‌باشد و چگونه باید بدنی که خداوند به ما عطا نموده است را انظباط دهیم.

نقش ورزش در خانوادۀ ایماندار

چقدر عالی است که برادران و خواهران مسیحی در کانون خانوادۀ خود اوقاتی را به ورزش کردن اختصاص دهند که اولاً فعالیت‌های بدنی به‌صورت دسته‌جمعی را تجربه کنند که باعث شادابی و سلامتی خانواده و همچنین باعث مستحکم‌تر شدن کانون خانواده می‌گردد و ثانیاً کودکان را نیز تشویق و تقویت می‌نماید تا در اجتماع و خانواده قوی، مؤثر و با اعتماد به‌نفس و مقاوم باشند. ورزش می‌تواند وسیله‌ای برای اجتناب نمودن از مسائلی چون استعمال دخانیات، مشروبات الکلی، مواد مخدر و سکس ‌باشد.

نقش کلیسا در ورزش

امروز می‌توان گفت که اکثر کلیساها در کنار مراسم نیایشی برنامه‌های ورزشی و فعالیت‌هایی در جهت حفظ سلامتی و بالا بردن ظرفیت و توان ایمانداران دارند که بسیار مورد توجه برادران و خواهران مسیحی قرار گرفته است به‌خصوص جوانان.

این برنامه‌های ورزشی و سرگرمی و همراه با آموزش‌های مختلف برای گروه‌های مختلف سنی، باعث شادی و تنوع در بین ایمانداران و کسانی که علاقه‌مند به شرکت در سرگرمی‌های گروهی‌اند می‌باشند و همچنین باعث ایجاد دوستی بین جوانان مسیحی و غیر مسیحی می‌باشد که این نیز خود در ترویج پیام مسیحیت و نشان دادن محبت مسیحایی نقش بسزایی دارد و باعث خوشنودی خداوندمان عیسی مسیح می‌گردد.

ورزش‌های سالنی همچنین سبب می‌شود که رابطۀ اصولی و صحیح بین دختران و پسران به‌وجود آمده و جوانان ضمن آموزش به ارزش واقعی خود پی خواهند برد و این حقیقت در آن‌ها پرورش خواهد یافت که بدن‌های آنها برای جلال خداوند و خدمت به آن به‌وجود آمده نه برای سکس و دیگر روابطی که انسان را از مسیر خداوندمان جدا می‌کند.

چه خوب می‌شود اگر مسئولین کلیساها مسابقات ورزشی و تفریحی بین کلیساها یا کلیساهای شهرهای حومه برقرار نموده و حتی می‌توانند آن را به‌صورت لیگ برگزار کنند که مطمئناً باعث تبلیغ و تشویق دیگر مسیحیان جهان می‌شود. حال اگر کمی افکارتان را گسترده کنید می‌بینید که چه انقلابی در این قرن که قرن ارتباطات لقب گرفته روی خواهد داد. باید از خود سؤال کنیم که چرا مسیحیان یک المپیک ورزشی یا مسابقات کشورهای مسیحی نداشته باشند؟

هدف من از این نگارش این نیست که فقط به بررسی ورزش بپردازم بلکه هدف اصلی پیشنهاد وسیله‌ای سالم برای ایجاد اتحاد و یگانگی بین تمام مسیحیان جهان است. در این قرن، یکی از راه‌هایی که می‌توان به‌خوبی نظر مردم را به خداوندمان در این جهان جلب نمود، همین ورزش می‌باشد. اگر به زندگی پولس رسول نگاه کنید یکی از مکان‌هایی که برای بشارت انتخاب می‌نمود، استادیوم‌ها، مکان‌های نیایشی و جاهایی که مردم در آن اجتماع می‌نمودند بود.

بله، خواهران و برادران شاید به‌نظر شما این یک آرزو باشد اما بیایید با همدیگر دعا کنیم و از خداوندمان عیسی مسیح بخواهیم که ورزش وسیلۀ همبستگی در بین تمامی ملل مسیحی از هر نژاد و قوم باشد و در این راستا روح‌القدس هدایت‌گر ما باشد. چرا که با این کار نه تنها باعث اتحاد بیشتر مسیحیان و گسترش فرهنگ مسیحی در جهان می‌گردیم بلکه با توجه به اول قرنتیان ۶:‏۱۹ و ۲۰ می‌بینیم که با کمبود وقت موجود برای بشارت، ورزش نیز می‌تواند وسیله‌ای برای گسترش پیام انجیل باشد.

در خاتمه برادران و خواهران هدف ما خدمت نمودن خداوندمان و جلال نام اوست زیرا عیسی مسیح سر کلیساست و ما بدن آن، پس بدنی قوی و مقاوم باعث استواری و گسترش کلیساهاست، چرا که خداوندمان از ما می‌خواهد ما پاک و بی‌عیب باشیم. اگر شما استعدادی یا علاقه‌ای در زمینه ورزش دارید آن را با اعضا کلیسا در میان گذاشته و به این وسیله بیایید باعث برکت یافتن و حضور گسترده‌تر در کلیسا گردیم و با شادمانی روحانی‌ و جسمانی‌ بهتر بتوانیم پیام انجیل و مژده نجات را اعلام نماییم.


ارزیابی این مقاله ٢.٩ from ٥٦ رأی .
لطفاً این مقاله را ارزیابی کنید : ١ ٢ ٣ ٤ ٥  

نظرات ارسالی در مورد مقاله

فرستندۀ این روی خط ١٦:٣:٢٠ ٣/٢٤/٢٠٠٧

من مسلمانم اما شما را بعنوان هموطن دوست دارم

 

مطابق قوانین بین‌المللی تمامی حقوق مربوط به وب‌سایت کلمه برای سازمان ایلام محفوظ است. © ۲۰۱۵ واژگان کلیدی | تماس با ما | شرایط سایت | نقشۀ سایت | En